Ciąża tydzień po tygodniu - trymestr I

pozytywny test ciążowy fot. Panthermedia
Agata Bernaciak / 17.12.2014 10:05
pozytywny test ciążowy fot. Panthermedia

I trymestr ciąży - od 1. do 12. tygodnia ciąży

Pewnego pięknego dnia (albo nocy!) jajeczko spotyka się z plemnikiem. Powstała w wyniku tego spotkania zygota przez tydzień wędruje z jajowodu w stronę macicy, po czym zagnieżdża się w jej błonie śluzowej. Od tej chwili do 13. tygodnia (pierwszy trymestr ciąży) powstaną i ukształtują się wszystkie narządy dziecka.
  • w 4. tygodniu tworzy się zarodek, który różnicuje się na trzy warstwy komórek. Powstaną z nich najważniejsze tkanki (m.in. płuca, wątroba, układ pokarmowy, mięśnie, skóra, włosy). Maluch wygląda jak przejrzysta galaretka z ogonkiem. Zaczyna się kształtować mózg i kręgosłup.
  • około 6. tygodnia rozpoczyna się kolejny bardzo ważny okres – zarodek jest teraz szczególnie narażony na działanie szkodliwych czynników środowiska. Powinnaś o siebie dbać (uważać na leki, zdecydowanie nie pić alkoholu, nie palić, dobrze się odżywiać).
  • w 7. tygodniu dziecko ma nie tylko serce, ale i wątrobę, nerki (za dwa tygodnie maluch zacznie siusiać do płynu owodniowego!), a nawet powieki. Pojawiają się zawiązki rączek i nóżek. Tworzy się przewód pokarmowy. Widać zarysy twarzyczki, delikatne zabarwienie tęczówek oczu i otworek w miejscu ust, dziurki nosa. Wszystkie organy mieszczą się na mniej więcej 10 milimetrach! Tyle mierzy teraz maleństwo.
  • do 8. tygodnia wykształcają się paluszki. Coraz lepiej widać uszka, górną wargę i czubek noska.
  • 10. tydzień to koniec okresu powstawania narządów (od teraz maleje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych). Organy twojego dziecka będą się już tylko rozwijać, rosnąć i udoskonalać swe funkcje. Dlatego zarodek od tej chwili nosi zaszczytne miano płodu.
  • 13. tydzień - powstały już jądra lub jajniki. Płód jest małą, w pełni ukształtowaną istotą ludzką. Waży 30 g, mierzy 75 mm.

I Trymestr

II Trymestr

III Trymestr

Ciąża tydzień po tygodniu - trymestr II
Ciąża tydzień po tygodniu - trymestr III

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA