Ciąża pozamaciczna - przyczyny, objawy, leczenie

Ciąża pozamaciczna fot. Fotolia
Ciążą pozamaciczna (ektopowa) to problem ginekologiczny. To ciąża, z której nie będzie dziecka: to zapłodniona komórka jajowa, która zagnieździła się w złym miejsc, np. w jajowodzie i stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiety.
Magdalena Bury / 19.12.2019 04:21
Ciąża pozamaciczna fot. Fotolia

Płód ma szansę rozwijać się jedynie w macicy. Ciążę pozamaciczną (jeśli nie dojdzie do samoistnego poronienia) zawsze należy więc usunąć, jeśli sama się nie poroni. Może ona także zagrażać życiu kobiety, gdy dojdzie do krwotoku wewnętrznego.

Na skróty:

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Prawidłowa ciąża ma miejsce, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy. Zdarza się jednak tak, że zamiast do macicy, trafi ono gdzie indziej, np. do jajowodów. Taka ciąża nazywana jest pozamaciczną, gdyż nie rozwija się w macicy.

Do ciąży pozamacicznej może dojść z kilku powodów. Najbardziej narażone są na nią kobiety między 26. a 30. rokiem życia. Wśród ciąż w tym okresie jedna na sto okazuje się właśnie pozamaciczną.

Wśród przyczyn jej występowania należy wymienić zwyrodnienia w jajowodach, które powstają na skutek:

 • przebytych operacji ginekologicznych,
 • endometriozy,
 • przewlekłych infekcji bakteryjnych pochwy,
 • zapalenia przydatków, czyli jajników i jajowodów,
 • chorób wenerycznych.

Na zagnieżdżenie jajeczka poza macicą ma również wpływ nieleczona próchnica. Zagrażające ciąży mogą być bowiem bakterie, które niekoniecznie znajdują się w układzie rozrodczym kobiety, ale w innym miejscu w organizmie.

Ciąża pozamaciczna najczęściej jest związana z procesami chorobowymi, które występują u kobiety w jamie brzusznej. Jajowody fizjologicznie nie działają wtedy prawidłowo (np. niewłaściwa perystaltyka, przesuwanie zarodka w jajowodzie). Ciąża pozamaciczna związana jest najczęściej ze stanami zapalnymi w jamie brzusznej, np. po operacjach czy z powodu endometriozy. Występują również ciąże pozamaciczne, tzw. idiopatyczne – czyli takie, których przyczyny nie potrafimy wskazać
- wyjaśnia dr Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.

Ciąża pozamaciczna - objawy

Początek każdej ciąży wygląda podobnie - niezależnie od tego, czy rozwija się ona prawidłowo, czy nie. Kobieta ma nudności, czuje się senna, nie ma miesiączki, a test ciążowy ma pozytywny wynik. 

To, że ciąża może być pozamaciczna, okazuje się, jeśli:

 • kobieta zauważa plamienie lub krwawienie z dróg rodnych,
 • ma zawroty głowy lub nawet omdlenia,
 • zaczyna się bardziej pocić,
 • jest blada,
 • serce bije jej szybciej,
 • ma duszności,
 • pojawia się ból brzucha,
 • pojawia się ból miednicy z jednej strony,
 • kobiecie nagle spada puls.

Tych objawów nie można lekceważyć. Ciąża pozamaciczna jest niebezpieczna. Jeśli dojdzie do krwotoku na skutek samoistnego obumarcia płodu, kobieta może się wykrwawić.

W normalnych warunkach w jajowodzie dochodzi do zapłodnienia fizjologicznego i jajo płodowe już zapłodnione (przechodząc w kolejne stadia), przechodzi jajowodem do macicy i tam ulega implantacji. Czasami ciąża zostaje np. w jajowodzie i dochodzi tam do jej implantacji. W bardzo rzadkich przypadkach ciąża rozwija się w innym miejscu – np. ciąża jajnikowa, czy brzuszna. - wyjaśnia dr Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana

Ciąża pozamaciczna - czy test wykaże

Ciąża pozamaciczna jest zagrożeniem życia. W jajowodzie nie może się przecież rozwijać, ponieważ nie ma tam odpowiednich warunków. Łożysko, które się tam przyczepi na początku ciąży, powoduje „przebicie” cienkiej ściany jajowodu, a następnie pęknięcie i krwotok do jamy brzusznej.

Niejednokrotnie jest on tak duży, że powoduje zagrożenie życia kobiety. Kilkadziesiąt lat temu ciąża pozamaciczna była jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w Stanach Zjednoczonych.

W teorii wydaje się łatwo powiedzieć: na USG nie widać pęcherzyka, więc to ciąża pozamaciczna. W rzeczywistości ciąża ektopowa nie jest zdiagnozowana od razu i niekiedy mama musi czekać na kolejne USG i wyniki badań wierząc, że to był jakiś pechowy błąd i zawiodła maszyna lub człowiek.

Kobieta ma wszystkie objawy związane ze stanem ciąży, co w pewien sposób daje nadzieję: jak to możliwe, że jestem w ciąży, a w niej... nie jestem?

Kiedy test ciążowy wychodzi dodatni, kobieta czuje, że jest w ciąży, a USG nie „widzi” pęcherzyka ciążowego w jamie macicy, wówczas podejrzewamy ciążę pozamaciczną. Robimy też wówczas gonadotropinę kosmówkową z krwi, oceniając który mamy miesiąc ciąży. Biorąc pod uwagę to, że ciąża powinna być większa i przede wszystkim widoczna w jamie macicy w USG, a my jej nie widzimy, musimy szukać ciąży w innym miejscu
- wyjaśnia dr Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.


Leczenie ciąży pozamacicznej

Diagnoza ciąży pozamacicznej jest w teorii prosta, w praktyce wymaga czasu na potwierdzenie i konsultacji. Lekarz zleca dwa podstawowe badania:

 • test poziomu BHCG - brak wzrostu bądź spadek wskaźnika może świadczyć o nieprawidłowym zagnieżdżeniu się jaja płodowego,
 • USG - umożliwia ono uwidocznienie macicy i jajowodów. Rozwój ciąży pozamacicznej objawia się brakiem pęcherzyka ciążowego w macicy.

Konieczny jest zabieg usunięcia ciąży pozamacicznej: wykonuje się metodą laparoskopową. Lekarz wykonuje 2 nacięcia - w pępku i w brzuchu. Jeśli jajowód nie jest uszkodzony, kobieta może ponownie zajść w ciążę.

Ciąża po ciąży pozamacicznej - kiedy najlepiej?

Decyzja o ponownym zajściu w ciążę po ciąży pozamacicznej jest obarczona pewnym ryzykiem, bo kobiety, które mają na koncie to przykre doświadczenie muszą liczyć się z 10-krotnie wyższym prawdopodobieństwem, że kolejna ciąża również będzie ciążą pozamaciczną.
 
Jeśli chcesz zajść w kolejną ciążę, musisz tę decyzję skonsultować z lekarzem i upewnić się, że przyczyny ciąży ektopowej (jeśli są znane), zostały wyleczone. 
 
Jeśli usunięcie ciąży pozamacicznej wymagało usunięcia jajowodu, mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę w tych miesiącach, w których owulacja przebiega po pechowej stronie.
 
Są duże szanse, że ciąża będzie prawidłowa, a dziecko zdrowe - dużą rolę odgrywa psychika i nastawienie przyszłej mamy. Warto odczekać ok. 6 miesięcy z decyzją o zajściu w ciążę i pozwolić sobie i organizmowi na regenerację i pogodzenie się z faktem, że poprzednia ciąża musiała zakończyć się zabiegiem usunięcia. 
 

Dowiedz się więcej na temat ciąży:Strach przed ciążą to choroba?

Jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu?Ciąża zaśniadowa i zaśniad groniasty: czy przekreśla nadzieje na dziecko

Redakcja poleca

REKLAMA