Zamiast tradycyjnego żurku i kiełbasy przygotuj królika i krem chrzanowy: oto pomysły na nowoczesne potrawy wielkanocne
fot. Adobe Stock, gkrphoto
Jeśli chcesz zaskoczyć gości przy wielkanocnym stole i przygotować nietypowe, nowoczesne potrawy na świąteczne śniadanie czy obiad, postaw na owocowe dodatki i zmodyfikuj nieco tradycyjne przepisy. Nie musisz tworzyć zupełnie nowych dań - wykorzystaj to, co dla Wielkanocy charakterystyczne i dodaj coś od siebie.
Jeśli chodzi o śniadanie wielkanocne, zwykle podajesz na stół standardowy zestaw - żurek, wędlinę, białą kiełbasę oraz faszerowane jajka. Na obiad serwujesz coś mięsnego albo lekką sałatkę. Aby zaskoczyć gości i przygotować coś nowoczesnego, dodaj do tradycyjnych przepisów nieoczywiste dodatki i stwórz ciekawe wielkanocne menu.
Podczas śniadania wielkanocnego najczęściej jako dodatek do jajek czy żurku podajesz starty chrzan lub kupujesz gotowy, kremowy sos. Możesz jednak pójść o krok dalej i podać gościom aksamitną zupę chrzanową.
Składniki:
litr bulionu,
ok. 450 g ziemniaków (ważone po obraniu),
duża cebula,
4 łyżki tartego chrzanu,
200 ml śmietany 18%,
sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
Śmietana powinna być w temperaturze pokojowej.
Cebulę pokrój w kostkę i lekko zeszklij na odrobinie oleju lub masła.
Ziemniaki pokrój w kostkę i wrzuć do garnka z bulionem, a następne dodaj cebulę. Zagotuj i "pyrkaj" całość ok. 30 minut.
Śmietanę wymieszaj z chrzanem, a następnie zahartuj gorącym bulionem i dodaj do wywaru. Dopraw do smaku i jeszcze chwilę pogotuj.
Potrawka z królika to nowoczesne, a jednocześnie kojarzące się z Wielkanocą danie. Przygotujesz je sprawnie i szybko, a smak na pewno zachwyci wszystkich gości przy świątecznym stole.
Składniki:
ok. 800 g mięsa z królika (bez kości),
2 duże czerwone cebule,
4-5 średnich marchewek,
100 g masła,
50 g słoniny,
200 ml bulionu warzywnego,
2 ząbki czosnku,
200 ml czerwonego wina,
sól i pieprz,
po łyżeczce tymianku, majeranku i rozmarynu.
Sposób przygotowania:
Mięso z królika umyj, osusz i pokrój na średniej wielkości kawałki. Oprósz przyprawami i wymieszaj.
Słoninę rozpuść w ciepłym garnku lub brytfance do stosowania na kuchence lub płycie, a następnie ułóż w środku mięso.
Smaż, aż będzie rumiane, a następnie dodaj pokrojoną w piórka cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Wymieszaj i duś na małym ogniu ok. pół godziny.
Pod koniec dodaj masło i duś, aż całość się rozpuści i powstanie kremowy sos.
Następnie dodaj bulion, pokrojone w kostkę ziemniaki i wino. Smaż bez przykrycia przez kolejne 15-20 minut, aż alkohol odparuje, a ziemniaki będą miękkie.
Potrawka z królika jest gotowa, kiedy sos się zredukuje i zgęstnieje.
fot. Nowoczesne potrawy wielkanocne: potrawka z królika/Adobe Stock, Konstiantyn Zapylaie
Popularną przekąską wielkanocną są faszerowane jajka, ale świetnym pomysłem jest podanie ugotowanych jajek bez gęstego farszu, ale za to na kremowej pierzynce z sosu musztardowego lub chrzanowego.
Składniki na sos:
4 łyżki musztardy sarepskiej,
2 łyżki startego chrzanu (na drobnych oczkach),
120 ml śmietany 18%,
300 ml bulionu warzywnego,
łyżka mąki pszennej,
łyżka masła.
Sposób przygotowania:
Śmietana musi być w temperaturze pokojowej.
W rondelku rozpuść masło, a następnie dodaj mąkę i lekko podsmaż.
Następnie od razu dodaj bulion, cały czas mieszając, aby zasmażka się rozpuściła, a bulion zrobił gęsty.
Kiedy zgęstnieje, zdejmij rondelek z ognia, dodaj sól i pieprz, a także musztardę i chrzan. Wymieszaj.
Następnie dodaj śmietanę (możesz wcześniej ją zahartować) i ponownie podgrzej, ale nie doprowadź do wrzenia.
Sos gotowy, wylej do miski, a na wierzchu ułóż ugotowane połówki jajek.
fot. Jajka w sosie musztardowo-chrzanowym/Adobe Stock, myviewpoint
Zobacz także inne pomysły na tradycyjne i nowoczesne potrawy wielkanocne:
Wielkanoc to czas, w którym na talerzach królują wędliny, jajka oraz aromatyczne, lekkie sałatki. Oto wiosenne propozycje prosto od siostry Anastazji. Znajdziesz tu pomysły na sałatki z wykorzystaniem jajek, serka wiejskiego i twarożku, a także nowalijek - przede wszystkim rzodkiewki i szczypiorku.
Co przygotować na świąteczny obiad w Niedzielę lub Poniedziałek Wielkanocny? Możesz postawić na mięsne potrawy albo przygotować dania wegetariańskie. Wykorzystaj białą kiełbasę z żurku albo przygotuj pyszny, soczysty schab. Możesz także postawić na makaron z kremowym, wiosennym sosem albo dania mączne.
Tradycyjnie czy nowocześnie? Bez względu na to, jak spędzasz święta wielkanocne, na pewno nie mogą się obejść bez pysznych wypieków do porannej kawy. Wielkanoc kojarzy się przede wszystkim z mazurkiem i paschą, ale możesz przygotować także wiele innych pyszności. Zobacz nasze pomysły na ciasta na Wielkanoc 2023.
Fit Wielkanoc nie musi zabierać ci przyjemności z wielkanocnych posiłków. Sprawdź, jakie mamy rady na odchudzanie wielkanocnych potraw i podejście do świąt, by nie przytyć, ale też nie przesadzać z dietą przy stole. Wskazówki dietetyczki pozwolą ci pozostać fit i nie zniweczyć efektów odchudzania w Wielkanoc.
Jakie sosy do jajek przygotować? Sięgnij po sprawdzony klasyk i przygotuj sos tatarski. Na Wielkanoc sprawdzi się także sos chrzanowy, a jeśli szukasz delikatniejszych smaków - sos koperkowy poleca się na stół. Możesz także zaszaleć i przygotować sos miodowo-musztardowy, który łączy w sobie smak ostry i słodki.
Dietetyczny majonez ma mniej kalorii, więc możesz z niego korzystać nawet jeśli jesteś na diecie. Wypróbuj przepisy na najlepsze fit majonezy: majonez z awokado, majonez z fasoli i białkowy majonez z serka wiejskiego. Są kremowe, zdrowe, pyszne i stanowią świetny zamiennik klasycznego majonezu. Do tego mają kilkukrotnie mniej kalorii.
Wielkanoc cukrzyka to konieczność utrzymania niektórych zasad diety cukrzycowej, ale też możliwość poluzowania niektórych ograniczeń. Zastanawiasz się, czy cukrzyk może zjeść wielkanocny żurek lub barszcz biały? Czy cukrzycy mogą jeść majonez lub chrzan? Mamy odpowiedzi na wszystkie te pytania, które przygotują cię do spędzania Wielkanocy z cukrzykami. Dowiedz się, co mogą jeść diabetycy w Wielkanoc.
Jajka faszerowane szpinakiem to ciekawy i pyszny przepis na wielkanocną przekąskę. Aby miały wyrazisty smak, dopraw je czosnkiem, sokiem z cytryny i koperkiem.
Żurek wielkanocny to jedno z najbardziej ulubionych dań wśród tych na wielkanocnym stole. Robi się go na zakwasie i z dodatkiem kiełbasy oraz ziemniaków.
Babka czekoladowa jest tak pyszna, że zasmakuje każdemu – szczególnie dzieciom! Ozdób ją ulubionymi orzechami i bakaliami, by jeszcze bardziej wzbogacić jej smak.
Makowiec zawijany to czasochłonny wypiek, ale warto przygotować go samodzielnie chociaż 2 razy do roku. Czas przygotowania to około 2 godziny, doliczając dodatkowo 50 minut pieczenia.