Wielkanoc cukrzyka może sprawić trochę problemów, jeśli nie wiesz, jakie produkty ze świątecznego stołu może wybierać diabetyk. Przy diecie cukrzycowej mówi się bardzo dużo o zakazach, ale znacznie mniej o potrawach, które diabetyk może jeść bez limitu. Wielkanoc to czas na poluzowanie obostrzeń dietetycznych. Sprawdź, jak zrobić to tak, by cukrzyk nie zaszkodził swojemu zdrowiu. Oto zasady diety cukrzycowej, które można nagiąć i takie, o których trzeba pamiętać nawet w święta.
Spis treści:
- Luźniejsza dieta cukrzyka w Wielkanoc - na co można sobie pozwolić?
- Zasady diety cukrzycowej w Wielkanoc w praktyce
- Czy cukrzyk może jeść żurek lub barszcz biały?
- Czy cukrzyk może jeść sałatkę jarzynową?
- Czy cukrzyk może jeść chrzan i ćwikłę?
- Czy cukrzyk może jeść majonez?
- Czy cukrzyk może jeść ciasta na Wielkanoc?
- Czy cukrzyk może jeść pasztet?
Luźniejsza dieta cukrzyka w Wielkanoc - na co można sobie pozwolić?
To naturalne, że w święta wielkanocne nikt nie chce myśleć o restrykcjach żywieniowych i dietetycznych. Jeśli po prostu próbujesz się odchudzać, możesz zrobić sobie przerwę, a najgorszy skutek takiego rozluźnienia to utrata efektów odchudzania. Cukrzycy niestety powinni pilnować diety nawet od święta. Dietetyczne folgowanie i zapomnienie o zasadach diety w cukrzycy może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Za wysoki i za nisko poziom cukru we krwi to bezpośrednie niebezpieczeństwo.
Czy oznacza to, że cukrzycy w święta Wielkanocne nie mogą zrobić żadnych odstępstw i na uroczyste śniadanie muszą jeść razowy chleb z twarożkiem i warzywami? Zdecydowanie nie! Cukrzycy powinni po prostu wiedzieć, które obszary i zasady mogą czasowo łamać, a które muszą zostać zgodne z codzienną dietą cukrzycową.
Zasady diety cukrzycowej w Wielkanoc w praktyce
W Wielkanoc nawet cukrzycy mogą pozwolić sobie na nagięcie niektórych zasad diety, których na co dzień przestrzegają. Inne zasady nie podlegają negocjacji: są produkty, które będą szkodzić diabetykom nawet w niewielkich ilościach i nawet w święta. Oto jak rozsądnie podejść do tematu świąt Wielkanocnych z cukrzycą, by nie zaszkodzić zdrowiu, a czerpać z kulinarnego aspektu Wielkanocy przyjemność.
Zasady diety cukrzycowej można podzielić na dwie główne kategorie:
- zasady, których nieprzestrzeganie wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia;
- zasady, które długofalowo ograniczają negatywny wpływ cukrzycy na zdrowie.
Jak zapewne się domyślasz, w trakcie świąt Wielkanocnych trzeba podtrzymać najważniejsze zasady diety w cukrzycy, by nie zagrozić swojemu życiu. Jednocześnie można poluzować trochę zasady, które działają długofalowo. Co to dokładnie znaczy i jakie zasady mamy na myśli?
fot. Na tradycyjnym stole wielkanocnym znajdą się potrawy przyjazne dla cukrzyka/ Adobe Stock, teressa
Zasady diety cukrzycowej, które trzeba utrzymać w Wielkanoc
To przede wszystkim wszystkie ograniczenia w spożywaniu prostych węglowodanów. Nagłe wahania cukru we krwi mogą być dla cukrzyków niesamowicie niebezpieczne. Lepiej unikać więc cukrów prostych, a szczególnie słodkich bomb cukrowych.
- Unikaj słodyczy, słodkich ciast i kremów. Nie możesz pozwolić sobie na mazurka, ale możesz zjeść któreś z wielkanocnych ciast dla cukrzyków.
- Wystrzegaj się większych dawek alkoholu w każdej postaci.
- Jeśli masz wybór, sięgaj po produkty o niższej zawartości zwierzęcych tłuszczów (chuda wędlina zamiast tłustej itp.)
- Piecz, zamiast smażyć.
- Sięgaj po razowe pieczywo, najlepiej chleb żytni razowy z ziarnami.
- Sięgaj po sałatki z dressingiem na bazie oliwy raczej niż sałatki majonezowe (choć niewielka ilość ci nie zaszkodzi).
- Nie możesz jeść cukrowych baranków. Odpuść też czekoladowe wielkanocne słodkości: zajączki, czekoladowe jajka i inne.
- Do każdego posiłku zjadaj porcję warzyw, najlepiej surowych. Pomagają utrzymać kontrolę nad glikemią.
- Do posiłków pij wodę i inne bezcukrowe napoje dozwolone w cukrzycy. Odmów soku, kompotu i innych napojów z dodatkiem węglowodanów.
Zasady diety cukrzycowej, które można poluzować w Wielkanoc
- Możesz spróbować większości potraw ze stołu (za wyjątkiem słodyczy), ale wybierz naprawdę małe porcje i rozłóż degustację w czasie.
- Możesz pozwolić sobie na zjedzenie (na co dzień zakazanych z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu) wędlin. Ograniczaj ich ilość.
- Możesz sięgnąć po pieczoną białą kiełbasę, choć zawiera ona sporo tłuszczu i nie jest polecana na co dzień.
- Zjedz symboliczną ilość klasycznej sałatki jarzynowej, ale inne warzywa jedz na surowo.
Uwaga: pamiętaj, żeby stosować leki zgodnie z zaleceniami swojego diabetologa, nawet jeśli naginasz inne zalecenia cukrzycowej przez Wielkanoc.
Czy cukrzyk może jeść żurek lub barszcz biały?
Indeks glikemiczny żurku i białego barszczu jest ciężki do obliczenia. Każdy przygotowuje te zupy trochę inaczej. Zwracając uwagę na składniki, żurek powinien mieć jednak indeks glikemiczny w okolicach średniego (od 40 do 69). Cukrzycy mogą pozwolić sobie na zjedzenie porcji klasycznego żurku lub barszczu białego. Na co dzień nie jest to polecana zupa z uwagi na wykorzystanie wielu tłustych mięs w klasycznym przepisie na żurek.
Chcesz przygotować żurek przyjazny diabetykowi? Oto zasady kompozycji przepisu na żurek dla cukrzyka:
- przygotuj żurek na naturalnym, razowym zakwasie;
- zamiast boczku dodaj do żurku chudą wędlinę;
- nie podsmażaj kiełbasy przed dodaniem jej do żurku;
- nie przesadzaj z ilością jaj jedzonych w żurku, możesz zwiększyć dozwoloną dawkę jaj, jedząc tylko białko;
- jeśli dodajesz do żurku ziemniaki, ugotuj i schłodź je najpierw, a dopiero potem zalej ciepłą zupą (pozwolisz na wytworzenie zdrowej skrobi opornej);
- zamiast śmietaną, zabiel żurek jogurtem naturalnym.
fot. Żurek dla cukrzyka/ Adobe Stock, JoannaTkaczuk
Czy cukrzyk może jeść białą kiełbasę?
Cukrzycy nie powinni jadać białej kiełbasy zbyt często. Najczęściej jest tłusta i ma wiele soli. W Wielkanoc cukrzycy jak najbardziej mogą sięgnąć po białą kiełbasę lub zjeść ją w żurku. Zdrowszą wersją jest biała kiełbasa gotowana lub pieczona, trzeba unikać takiej smażonej.
Czy cukrzyk może jeść sałatkę jarzynową?
Cukrzyk może jeść sałatkę jarzynową od święta, ale należy ona do produktów przeciwwskazanych na co dzień. Przede wszystkim sałatka jarzynowa składa się z rozgotowanych warzyw o wysokim indeksie i ładunku glikemicznym. Warzywa spożywane w cukrzycy powinny być krótko gotowane lub najlepiej jedzone na surowo.
Chcesz przygotować wielkanocną sałatkę jarzynową przyjazną cukrzykowi?
- ugotuj warzywa na parze al dente, krótko, by nie były zbyt miękkie;
- mieszaj majonez z jogurtem naturalnym typu skyr (by dodać więcej białka);
- posypuj sałatkę obficie świeżą pietruszką;
- nie dodawaj do sałatki jarzynowej za dużo kukurydzy, ziemniaków i marchewki;
- ogranicz ilość soli dodawaną do gotowania warzyw;
- dopraw sałatkę octem jabłkowym lub sokiem z cytryny.
fot. Składniki na sałatkę jarzynową dla cukrzyka/ Adobe Stock, robert6666
Czy cukrzyk może jeść chrzan i ćwikłę?
Indeks glikemiczny chrzanu to tylko 20. Chrzan należy więc do produktów o niskim indeksie i może być bezpiecznie jedzony przez cukrzyków. Dokładnie oglądaj jednak opakowania chrzanów i szukaj takich, które nie mają w składzie cukru.
Cukrzyk może jeść też domową ćwikłę, czyli buraki z chrzanem. Ćwikła ma jednak wyższy indeks glikemiczny niż sam chrzan, bo podwyższają go gotowane buraki (IG 65). Mimo wszystko to produkt, po który diabetycy mogą sięgać przy wielkanocnym stole.
fot. Chrzan i ćwikła to produkty, które cukrzycy mogą jeść w Wielkanoc/ Adobe Stock, agneskantaruk
Czy cukrzyk może jeść majonez?
Cukrzyk może jeść majonez, o ile nie ma nadwagi lub otyłości. Majonez z dobrym składem to głównie olej będący źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. To właśnie roślinne tłuszcze polecane są cukrzykom.
Mimo wszystko wielu cukrzyków ma nadwagę lub otyłość, a majonez jest bardzo kaloryczny. Nie jest to produkt, który sprzyja odchudzaniu i wytworzeniu deficytu energetycznego. Jeśli jesteś na diecie odchudzającej lepiej znaleźć inne, alternatywne metody doprawiania sałatek i kanapek.
Zjedzenie majonezu nie zagraża jednak cukrzykom bezpośrednio i nie powinno negatywnie wpłynąć na stężenie cukru we krwi. Sięganie po niego od święta jest dozwolone, a cukrzycy z masą ciała w normie mogą jeść majonez na co dzień.
fot. Cukrzycy bez nadwagi i otyłości mogą jeść majonez nie tylko w święta/ Adobe Stock, agneskantaruk
Czy cukrzyk może jeść ciasta na Wielkanoc?
Czy cukrzyk może jeść babkę wielkanocną?
Cukrzycy nie powinni jeść klasycznej babki wielkanocnej. Mogą jednak sięgać po dietetyczną babkę wielkanocną. Znajdziesz tu 6 przepisów na dietetyczne babki na Wielkanoc, w tym niskowęglowodanową babkę migdałową, która jest dobrą alternatywą dla klasycznej piaskowej lub cytrynowej babki wielkanocnej.
Czy cukrzyk może jeść mazurki?
Tradycyjne mazurki to bardzo słodkie ciasta dodatkowo przyozdobione karmelem, czekoladą, dżemem i suszonymi owocami: składnikami zdecydowanie zakazanymi w diecie cukrzycowej. Cukrzycy nie powinni jeść tradycyjnych mazurków nawet w umiarkowanych ilościach. To zbyt duże odstępstwo od diety i ogromna bomba węglowodanowa. Nawet dietetyczne mazurki mogą okazać się zbyt obfitujące w węglowodany, by mogli je jeść cukrzycy.
Jeśli mimo wszystko chcesz zrobić cukrzykowi na Wielkanoc ciasto przypominające mazurek, zastosuj te wskazówki:
- Spód mazurka przygotuj z płatków owsianych, ksylitolu i masła. Możesz też zrobić kruche ciasto z mąki migdałowej (zastępując cukier ksylitolem).
- Nadzienie mazurka może stanowić krem bez cukru na bazie masła orzechowego lub dżem bez cukru.
- Dodawaj do mazurka orzechy, ale unikaj owoców suszonych i mieszanek bakalii.
- Uważaj na słodkie dekoracje mazurków, ich też nie możesz jeść: jajka czekoladowe, polewy, cukrowe pisaki, posypka cukrowa.
- Nawet mazurek przygotowany według wskazówek, musi być jedzony z umiarem.
fot. Cukrzycy muszą unikać jedzenia mazurków wielkanocnych z uwagi na dużą zawartość cukru/ Adobe Stock, wideonet
Kajmak dla cukrzyka?
Klasyczny kajmak jest cukrzykom surowo zabroniony. Nawet zdrowszy fit kajmak z daktyli nie może być jedzony przez diabetyków. Kajmak to po prostu za dużo węglowodanów. Nie dawaj sobie przyzwolenia na kajmak, karmel i toffi nawet w niewielkich ilościach.
W sklepach internetowych są dostępne sosy karmelowe bez cukru, które mają imitować smak kajmaku. Możesz korzystać z nich z umiarem, po przeczytaniu etykiety i upewnieniu się, że faktycznie nie ma w nich prostych węglowodanów.
Czy cukrzyk może jeść pasztet?
Cukrzyk może jeść pasztet, ale to, w jakich ilościach, zależy od składników pasztetu. Cukrzycy nie powinni wybierać pasztetów tłustych, słonych i takich ze sztucznymi dodatkami.
- Jeśli to domowy, ale tłusty pasztet z dobrych składników, cukrzyk może jadać go okazjonalnie (np. na Wielkanoc).
- Jeśli to pasztet ze sklepu ze słabym składem, cukrzycy nie powinni jeść go wcale. Nie zawiera prozdrowtnych wartości, za to ma dużo soli, zbędne dodatki i mnóstwo słabej jakości tłuszczu.
- Chudy pasztet np. pasztet z mięsa z rosołu lub pasztet z królika może gościć w diecie cukrzyka na stałe.
- Najlepszym wyborem dla cukrzyków są pasztety wegetariańskie i wegańskie. Są bardzo zdrowe, szczególnie dla cukrzyków, ale trzeba unikać dodawania do nich wysokocukrowych elementów (np. suszonej żurawiny).
fot. Cukrzyk może jeść chudy pasztet, najlepiej pasztet wegetariański/ Adobe Stock, DEMI VAA SUNILA
Czytaj także:
Zdrowie w skorupce, czy bomba cholesterolowa? Czy jajka są zdrowe?
10 imponujących właściwości rzeżuchy. Hoduj ją w domu nie tylko od święta
Ile kalorii ma jajko? Ważne są te 4 szczegóły. Porównujemy kaloryczność różnych jaj
Zdrowe, świąteczne potrawy dla każdego! Wykorzystaj do Frisco kod rabatowy i taniej zamów zakupy do domu, sporo oszczędzając!