POLECAMY

Opłaty notarialne

Sprawdź, ile kosztuje spisanie umowy, testamentu czy wpis do księgi wieczystej
Opłaty notarialne
Wykupiłam mieszkanie od gminy za 100 tys. zł. czy to prawda, że spisanie umowy u notariusza to koszt 10 proc. wartości? Czy mogę od razu sporządzić testament na rzecz córki bez dodatkowych opłat?
Julia C. z Brwinowa


W przypadku wykupu mieszkania od gminy o wartości 100 tys. zł, wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży wynosi 585 zł netto. Pobiera on ponadto 200 zł netto za sformułowanie w akcie notarialnym wniosku wieczystoksięgowego. A zatem koszt, z jakim trzeba się liczyć, to 785 zł + 22 proc. vat (957,70 zł brutto).

Oprócz tego notariusz pobiera opłaty od wniosków o wpis do księgi wieczystej (przy typowej umowie z gminą za założenie księgi dla lokalu – 60 zł, za wpis prawa własności – 200 zł) i taksę za sporządzenie wypisów aktu notarialnego – 7,32 zł brutto za jedną stronę.

Natomiast za sporządzenie testamentu trzeba zapłać osobno (50 zł + vat, tj. 61 zł brutto), chyba że testament zawiera np. zapis – wówczas opłata wynosi 100 zł + vat (122 zł brutto).

Porady finansowe - forum >>
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)