Na tropie dobrego składu: wybieramy naturalny majonez z dobrym składem. 10 produktów bez zbędnych dodatków

na tropie dobrego składu - wybieramy majonez z dobrym składem fot. Adobe Stock, JackF
Majonez z dobrym składem powinien zawierać jedynie: olej, żółtka, przyprawy i wodę. Niewiele produktów spełnia te kryteria, choć w sklepach dostępne jest wiele majonezów ze stosunkowo dobrym składem. Wybrałyśmy 10 godnych polecenia produktów, które mają skład podobny do domowego majonezu. Sięgaj po nie śmiało.
/ 12.03.2022 08:56
na tropie dobrego składu - wybieramy majonez z dobrym składem fot. Adobe Stock, JackF

Szukasz majonezu ze składem najbliższym takiego domowego? Przeanalizowałyśmy dokładnie składy dostępnych w popularnych sklepach majonezów. Wyszukałyśmy 10 propozycji majonezów z dobrym składem, które sa godne polecenia.

Spis treści:

 1. Kryteria wyboru majonezu o dobrym składzie
 2. Zasady wyboru majonezu z dobrym składem
 3. Majonez z dobrym składem - przykłady produktów
 4. Tabela z podsumowaniem polecanych majonezów o dobrym składzie

Kryteria wyboru majonezu o dobrym składzie

Sklepowe majonezy z najlepszym składem zawierają tylko: olej, żółtko, przyprawy i sól. Jest ich jednak naprawdę niewiele, a tak naprawdę po przeglądzie półek pięciu najpopularniejszych marketów udało nam sie znaleźć tylko jeden majonez z 100% czystym składem: majonez Kielecki.

Do zestawienia majonezów o dobrym składzie dopuściłyśmy więc też majonezy z dodatkiem soli wapniowo-disodowej (EDTA). To przeciwutleniacz, który zapobiega zmianom barwy domowych produktów i ich utlenianiu. EDTA (sól wapniowo-disodowa) jedzona w umiarze nie jest szkodliwa. Dopiero nadmierne dawki mogą powodować zaburzenia elektrolitowe i skurcze. EDTA jest oznaczone w składzie produktów często jako E 385.

W niektórych propozycjach znajduje się też kwas cytrynowy i inne kwasy organiczne. Nie są one niezbędne w składzie majonezu, ale nie wyrządzają też wielu skód. Nie eliminowałyśmy majonezu z zestawienia tylko ze względu na zawartość tych kwasów.

Co powinien zawierać dobry, naturalny majonez?

 • olej – najlepiej nierafinowany, rzepakowy, który ma więcej kwasów omega-3 niż słonecznikowy;
 • żółtka jaj - najlepiej tych z wolnego wybiegu;
 • wodę;
 • dodatki smakowe i przyprawy: musztardę, sól, cukier, gorczycę, sok cytrynowy.
Do majonezów często dodaje się też zagęstniki i regulatory kwasowości. Starałyśmy się wybierać majonezy bez tych dodatków.

Majonez z dobrym składem = dietetyczny majonez?

Majonez jest kalorycznym produktem i ciężko to przeskoczyć, skoro podstawą składu jest w nim olej. W sklepach można odnaleźć też sporo majonezów w wersji light. Zazwyczaj mają mniej tłuszczu i kalorii niż klasyczne majonezy. Nie traktowałyśmy kaloryczności jako kryterium wyboru majonezu w tym zestawieniu. Skupiłyśmy się jedynie na składzie i tym, by zawierał jak najmniej dodatków.
 
Niestety często majonezy lekkie i light mają znacznie więcej dodatków niż klasyczny majonez. To głównie skrobia i inne zagęstniki. Większość majonezów light nie wpisuje się więc w zasotoswane przez nas kryteria wyboru dobrych majonezów.
 

Zasady wyboru majonezu z dobrym składem

Wybór majonezów jest naprawdę szeroki. Oprócz kierowania się „czystością” składu warto więc wiedzieć, jakie jeszcze kryteria warto przyjąć przy wybieraniu majonezu:
 • Jeśli wybierasz majonez do potrawy, w której zużyjesz go dużo (np. sałatki jarzynowej), postaraj się sięgnąć po taki, z jak najlepszym składem. Jeśli będziesz korzystać z niego w mniejszych ilościach, możesz kierować się po prostu preferencjami smakowymi.
 • Jeśli próbujesz się odchudzać, rozważ samodzielne pomieszanie majonezu z jogurtem naturalnym lub korzystaj z majonezów light, lub wegańskich, które mają mniej kalorii.
 • Znacznie zdrowsze są majonezy bazujące na oleju rzepakowym, a nie słonecznikowym.
 • Żeby majonez był smaczny, musi zawierać on trochę cukru. Zazwyczaj nie są to jednak duże, znaczące ilości.

Majonez z dobrym składem - przykłady produktów

Majonez Kielecki - idealny majonez pod względem składu

Choć smak majonezu Kieleckiego wzbudza wiele kontrowersji i ma on tyle samo wiernych fanów, co przeciwników, majonez ten na pewno wygrywa z konkurentami pod względem składu. Kielecki to dosłownie modelowa kompozycja majonezu. Składniki majonezu Kieleckiego przypominają recepturę na domowy majonez.
 
Kalorie: 631 kcal/ 100 g,
Tłuszcze nasycone: 5,3 g/ 100 g,
Sól: 1 g/ 100 g.
Skład: olej rzepakowy rafinowany, musztarda (woda, ocet, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych.
 
majonez z dobrym składem - kielecki
fot. Majonez z dobrym składem - Kielecki/ Archiwum prywatne

Majonez Pudliszki gęsty i kremowy

Majonez firmy Pudliszki dostępny jest w trzech różnych rozmiarach. Jego skład jest prawie idealny. Prawie, bo znajduje się tam EDTA. To jednak jedyny dodatek, do którego można się „przyczepić” i mimo niego, to zdecydowanie majonez godny polecenia.

Kalorie: 736 kcal/ 100 g
Tłuszcze nasycone: 6,1 g/ 100 g
Sól: 0,86 g/ 100 g
Skład: olej rzepakowy, żółtko jaja, woda, ocet spirytusowy, cukier, sól, gorczyca, przeciwutleniacz EDTA.

majonez z dobrym składem pudliszki
fot. Majonez Pudliszki z dobrym składem/ Archiwum prywatne

Majonez z dobrym składem - Winiary

Bardzo popularny majonez formy Winiary też ma całkiem dobry skład. Oprócz niezbędnych w majonezie składników znajdziesz tu EDTA i kwas cytrynowy. 

Kalorie: 704 kcal/ 100 g
Tłuszcze nasycone: 5,3 g/ 100 g
Sól: 0,6 g/ 100 g
Skład: olej rzepakowy, żółtko jaja, ocet, musztarda, cukier, sól, przyprawy, EDTA.

skład majonezu winiary
fot. Majonez Winiary/Archiwum prywatne

Majonez Roleskiego Premium

Majonez firmy Roleski występuje w dwóch wersjach: stołowej i premium. Godny polecenia skład ma wersja Premium tego majonezu. Zamiast białego cukru został wykorzystany miód. Nie ma tu zagęstników i zbędnych stabilizatorów.

Kalorie: 667 kcal/ 100 g
Tłuszcze nasycone: 5,7 g/ 100 g
Sól: 0, 61 g/ 100 g
Skład: olej rzepakowy, woda, żółtko, miód wielokwiatowy, musztarda, ocet winny biały, sól himalajska, zagęszczony sok z cytryny, naturalny aromat, aromaty, przeciwutleniacz EDTA.

majonez z dobrym składem roleski premium
fot. Majonez Roleskiego premium/ Archiwum prywatne

Majonez pomorski OCTEX Grudziądz

Klasyczny majonez o wysokiej zawartości tłuszczu, ze stosunkowo prostym składem. Jest tu kwas cytrynowy i EDTA, których lepiej unikać w nadmiernych ilościach, ale to i tak majonez bez wielu zbędnych dodatków.

Kalorie: 744 kcal/ 100 g
Tłuszcze nasycone: 5,8 g/ 100 g
Sól: 0,78 g/ 100 g
Skład: olej rzepakowy, żółtko, woda, cukier, ocet spirytusowy, musztarda, sól, kwas cytrynowy, EDTA.

majonez z dobrym składem pomorski
fot. Majonez pomorski/Archiwum prywatne

Majonez Kielecki Omega-3

Inna wersja majonezu Kieleckiego, który ma najlepszy skład z całego zestawienia popularnych majonezów, jest jeszcze lepsza. Producent Majonezu Kieleckiego Omega-3 wykazuje na opakowaniu, jaka jest zawartość tych kwasów tłuszczowych. W 100 g majonezu jest 6,2 g kwasów omega 3, to sporo. Ciężko porównać tę wartość z innymi majonezami, gdyż mało który producent zwraca na to uwagę na etykiecie (nie ma takiego obowiązku). Kwasy omega-3 znalazły się w majonezie dzięki obecności oleju rzepakowego i żółtek jaj kur z wolnego wybiegu.

Kalorie: 721 kcal/100 g
Tłuszcze nasycone: 5,7 g/ 100 g
Sól: 0,77 g/ 100 g
Skład: olej rzepakowy rafinowany, woda, żółtka jaj, ocet, cukier, gorczyca, sól, kwas cytrynowy, przyprawy.

majonez kielecki omega 3 z dobrym składem
fot. Majonez Kielecki omega-3/ Archiwum prywatne

Majonez delikatesowy - Kaufland

Marka własna supermarketu Kaufland nie pierwszy raz zaskakuje dobrym składem. Przy poszukiwaniu dżemów bez cukru byłyśmy pod wrażeniem produktów sygnowanych logiem Kaufandu. Teraz jest nie inaczej. W składzie majonezu znajduje się zbędna sól EDTA, ale nie ma tu żadnych aromatów i wzmacniaczy smaku.

Kalorie: 742 kcal/ 100 g
Tłuszcze nasycone: 6,5 g/ 100 g
Sól: 0,8 g/ 100 g
Skład: olej rzepakowy, woda, żółtko jaja, ocet, cukier, sól, gorczyca, kwas cytrynowy, przyprawy, EDTA.

majonez z dobrym składem kaufland
fot. Majonez delikatesowy Kaufland/ Archiwum prywatne

Majonez Winiary z olejem z awokado

Nietypowa seria majonezu firmy Winiary: majonez z dodatkiem oleju z awokado, też ma skład godny polecenia. Za plus można uznać różnorodność olejów (i tym samym kwasów tłuszczowych) użytych do przygotowania majonezu. Choć oleju z awokado jest tam tylko 5%, w składzie znajduje się tez dodatek oleju z orzechów laskowych i pestek dyni. Zwiększa to różnorodność kwasów tłuszczowych w tym majonezie. Zbędnym dodatkiem jest EDTA i aromat, ale przymykamy na nie tu oko ze względu na inne zalety tego majonezu.

Kalorie: 668 kcal/ 100 g
Tłuszcz nasycony: 6,3 g/ 100 g
Sól: 0,74 g/100 g
Skład: olej rzepakowy, woda, żółtko, olej z awokado, ocet, cukier, sól, olej z prażonych orzechów laskowych, przyprawy, olej z prażonych pestek dyni, kwas cytrynowy, EDTA, aromat.

majonez z dobrym składem winiary z akowado

Majonez wyborny Madero

Majonez formy Madero to polecany majonez ze stosunkowo dobrym składem, w którym wykorzystano żółtka kur z wolnego wybiegu. Na opakowaniu znajduje się znak przekreślonego kłosa, który wskazuje na to, że to produkt bezglutenowy odpowiedni dla osób z celiakią.

Kalorie: 699 kcal/ 100 g
Tłuszcze nasycone: 5,5 g/100 g
Sól: 0,62 g/ 100 g
Skład: olej rzepakowy, woda, żółtko, cukier, ocet spirytusowy, musztarda, sól, kwas cytrynowy, EDTA.

majonez madero z dobrym składem
fot. Majonez wyborny Madero/Archiwum prywatne

Majonez klasyczny Kania

Majonez firmy Kania z Lidla cechuje się wysoką zawartością kwasów omega 3 z uwagi na wykorzystany olej rzepakowy i jaja kur z wolnego wybiegu. Skład jest prosty, krótki i sprawia, że polecamy go nawet pomimo zawartości EDTA.

Kalorie: 704 kcal/ 100 g
Tłuszcz nasycony: 5,3 g/ 100 g
Sól: 0,6 g/ 100 g
Skład: olej rzepakowy, żółtko, ocet, musztarda, cukier, sól, EDTA.

majonez z dobrym składem Kania
fot. Majonez Kania z Lidla/ Archiwum prywatne

Tabela z podsumowaniem - polecane majonezy z dobrym składem

Nazwa Skład Kalorie [kcal/ 100 g] Tłuszcz nasycony [g/ 100 g] Sól [g/ 100 g]
Majonez Kielecki olej rzepakowy rafinowany, musztarda (woda, ocet, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych 631 5,3 1
Majonez Pudliszki olej rzepakowy, żółtko jaja, woda, ocet spirytusowy, cukier, sól, gorczyca, przeciwutleniacz EDTA 736 6,1 0,86
Majonez Winiary olej rzepakowy, żółtko jaja, ocet, musztarda, cukier, sól, przyprawy, EDTA 704 5,3 0,6
Majonez Roleskiego olej rzepakowy, woda, żółtko, miód wielokwiatowy, musztarda, ocet winny biały, sól himalajska, zagęszczony sok z cytryny, naturalny aromat, aromaty, przeciwutleniacz EDTA 667 5,7 0,61
Majonez pomorski olej rzepakowy, żółtko, woda, cukier, ocet spirytusowy, musztarda, sól, kwas cytrynowy, EDTA 744 5,8 0,78
Majonez Kielecki Omega-3 olej rzepakowy rafinowany, woda, żółtka jaj, ocet, cukier, gorczyca, sól, kwas cytrynowy, przyprawy 721 5,7 0,77
Majonez delikatesowy Kaufland olej rzepakowy, woda, żółtko jaja, ocet, cukier, sól, gorczyca, kwas cytrynowy, przyprawy, EDTA 742 6,5 0,8
Majonez Winiary z olejem z awokado olej rzepakowy, woda, żółtko, olej z awokado, ocet, cukier, sól, olej z prażonych orzechów laskowych, przyprawy, olej z prażonych pestek dyni, kwas cytrynowy, EDTA, aromat 668 6,3 0,74
Majonez Madero olej rzepakowy, woda, żółtko, cukier, ocet spirytusowy, musztarda, sól, kwas cytrynowy, EDTA 699 5,5 0,62
Majonez Kania olej rzepakowy, żółtko, ocet, musztarda, cukier, sól, EDTA 704 5,3 0,6

Czytaj także:
Na tropie dobrego składu: wybieramy kabanosy o dobrym składzie
Na tropie dobrego składu: wybieramy twaróg sernikowy w wiaderku bez dodatków – 10 propozycji
Na tropie dobrego składu: wybieramy 7 jogurtów pitnych bez cukru
Na tropie dobrego składu: wybieramy 8 zdrowych batonów owocowo-orzechowych