kobieta mężczyzna związek uczucia jedzenie, Shutterstock

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Wegetarianizm wyklucza z diety produkty pochodzenia mięsnego, jaja oraz nabiał. Czy taka dieta jest zdrowa? Zanim zaczniesz ją stosować, poznaj jej wady i zalety. Nierozważnie stosowana, może pozbawić organizm witamin oraz składników mineralnych.
/ 22.12.2016 13:35
kobieta mężczyzna związek uczucia jedzenie, Shutterstock

Obecnie wiele „telewizyjnych gwiazd” rekomenduje wegetarianizm jako dietę powodującą lepsze samopoczucie oraz życie w zgodzie z naturą. Zastanówmy się czym jest wegetarianizm i czy korzyści ze stosowania tej diety przekraczają wady?

Czym jest wegetarianizm?

Wegetarianizm jest to dieta polegająca na wykluczeniu z diety produktów pochodzenia mięsnego oraz jaj lub nabiału. Istnieje wiele odmian wegetarianizmu np. laktoowowegetarianizm (ludzie stosujący taką dietę wykluczają ze swojego jadłospisu mięso, ryby, drób i jaja) czy frutarianizm (w diecie znajdują się tylko owoce które same spadną z drzewa).

Najmniej rygorystyczną odmianą wegetarianizmu jest semiwegetarianizm (wykluczenie wyłącznie mięsa i drobiu, w diecie mogą znajdować się ryby i jaja).

Według obecnych badań dieta wegetariańska nie jest szkodliwa (nawet dla dzieci) pod warunkiem że będzie ona odpowiednio zbilansowana. Oznacza to że posiłki powinny być szczegółowo zaplanowane pod względem składników aby dostarczyć wszystkie niezbędne witaminy i składników mineralne. Jedynie dieta fruktariańska nie jest zalecana dla dzieci w okresie wzrastania.

Jakie są korzyści ze stosowania tej diety?

Korzyści ze stosowania diety wegetariańskiej głównie opierają się na obniżeniu w diecie cholesterolu... czytaj dalej w serwisie Diety.wieszjak.polki.pl