Skąd pochodzi cynamon?
Cynamonowiec pochodzi z Chin. Jest to przyprawa stosowana w kuchni orientalnej pochodząca z drzewa zwanego cynamonowcem cejlońskim. Ściągana z drzewa kora zwijana jest w charakterystyczne ruloniki lub ścierana na drobny proszek.
Smak i zapach cynamonu opisywany jest jako słodko-korzenny, co sprawia, że wiele potraw z jego udziałem zadowala gusta najbardziej wymagających smakoszy.
Czy cynamon jest zdrowy?
Zalet spożywania cynamonu jest wiele. Cynamon od wieków był stosowany w leczeniu bólów mięśni, przeziębienia i biegunki. Zawiera w sobie kilka składników odżywczych, np. magnez, żelazo i mangan.
W badaniach wykazano, że spożywanie cynamonu pomaga obniżyć stężenie glukozy i cholesterolu we krwi oraz przyśpiesza przemianę materii. Jednocześnie poprawia krążenie i rozgrzewa organizm.
Olejek cynamonowy działa antyseptycznie, wykazuje właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Świetnie sprawdza się w walce z infekcjami i przeziębieniami, a jego charakterystyczny aromat poprawia pamięć, koncentrację oraz działa antydepresyjnie. Pomaga też przy problemach z trawieniem i niestrawnością – redukuje wzdęcia i zapobiega skurczom żołądka.
Ze względu na działanie rozkurczowe napar z cynamonu łagodzi kobiece dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami i PSM.
Zobacz też: Cynamon do wypieków
Cynamon w kuchni
Cynamon to przyprawa, która nadaje smak duszonym mięsom, sosom i wielu deserom. Stosuje się go do dań z ryżu, kompotów oraz większości dań na bazie jabłek i gruszek.
Przyprawa ta gości w wielu przepisach kulinarnych świata. We włoskiej kuchni to obowiązkowy dodatek do zupy fasolowej. W kuchni francuskiej nadaje aromat daniom mięsnym i warzywnym, a w hiszpańskiej to nieodzowny składnik czekolady.
Cynamon jest też traktowany jako afrodyzjak.
Przepis na pieczone jabłko z cynamonem, orzechami i żurawiną
Takie danie to zdrowy podwieczorek dla całej rodziny.
Potrzebne składniki:
- Jabłka;
- suszona żurawina;
- kilka orzechów włoskich;
- cynamon.
Jabłko trzeba umyć, odciąć jego górną część, usunąć gniazdo nasienne, wydrążając środek nożem i łyżką tak, aby nie uszkodzić dolnej części owocu. Do środka następnie trzeba włożyć żurawinę, orzechy, posypać szczyptą cynamonu, a potem przykryć odciętą pokrywką jabłka i wstawić do rozgrzanego piekarnika. Piec ok. 10-15 minut.
Dla zmysłów i ciała
Niezwykły aromat i właściwości cynamonu sprawiają, że przyprawa ta ma szerokie zastosowanie w kosmetologii. Działa rozgrzewająco, ściągająco i ujędrniająco na skórę, dzięki czemu staje się ona bardziej gładka, jędrna i elastyczna.
Usprawnia też przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co sprawia, że ma zastosowanie w walce z cellulitem.
Zobacz też: Cynamonowiec cejloński