Dżem z pigwy jest doskonały jako dodatek do herbaty lub przełożenia naleśników. Do jego przygotowania potrzebujesz 2 kilogramów owoców, 700 gramów cukru, sok z cytryny i wodę.
Czytaj więcej
„Parę pokoi ode mnie, na tym samym piętrze, był bufet samoobsługowy otwarty 24 godziny na dobę, więc każda matka mogła zjeść nawet ciepły posiłek o każdej porze”. A wy, jak wspominacie warunki w swoich szpitalach?
Czytaj więcej
Najpierw Allan Krupa podjął się wolontariatu. Teraz Edyta Górniak zdradza, że chciał zarobić własne pieniądze i pracuje nad polskim morzem.
Czytaj więcej
Placki dyniowe możesz przyrządzić również w wersji na słodko - pomiń wtedy dodatek czosnku, pieprzu, soli, ziół prowansalskich, słodkiej papryki i chili, a zamiast nich dodaj cynamon i cukier.
Czytaj więcej
Sok z jeżyn możesz serwować na zimno z kostkami lodu, albo zapasteryzować w wyparzonych słoikach, aby zachować smak lata na zimowe miesiące. Potrzebujesz tylko 2 kg jeżyn i 1,5 kg cukru.
Czytaj więcej
Do przygotowania pasztetu z cukinii najlepiej użyć młodej cukinii - będzie mieć w sobie najmniej pestek. Jeśli wybierzesz starsze okazy, pamiętaj aby wykorzystać sam miąższ.
Czytaj więcej
Placki z cukinii to doskonały pomysł na szybkie danie dla całej rodziny. Podawaj je z ulubionym sosem albo świeżą sałatką na bazie mieszanki sałat i lekkiego sosu.
Czytaj więcej
Dżem z winogron będzie najsmaczniejszy, jeśli pozbawisz owoce skórek i pestek - pozostawione w przetworach, dodadzą im nieprzyjemnej goryczki.
Czytaj więcej
Podstawowy przepis na dżem z jeżyn to same owoce i cukier. Jeśli nie masz dużo czasu, możesz przygotowanie rozłożyć na kilka dni, codziennie smażąc dżem z jeżyn po kilka godzin.
Czytaj więcej