Nasze rysunki mówią o nas więcej, niż przypuszczamy... / fot. Shutterstock

Rozwód. Ale co z dzieckiem?

Gdy małżonkowie decydują się na rozwód, z ich strony jest to zazwyczaj decyzja przemyślana i ostateczna. Partnerzy nie widzą szansy na uratowanie związku i nie chcą się dłużej ze sobą męczyć. Ze strony prawnej sytuacja komplikuje się, kiedy oprócz małżonków w rozwód zamieszane jest także dziecko…
/ 28.09.2016 15:58
Nasze rysunki mówią o nas więcej, niż przypuszczamy... / fot. Shutterstock

Rozwód może okazać się bardzo trudny przez wzgląd na dobro dziecka. Każdemu rodzicowi zależy, aby dziecko czuło się komfortowo - jednak lepiej rozstać się, niż męczyć się ze sobą. Przecież rodzina, w której kłótnie są codziennością nie stanowi dla dziecka dobrego rozwiązania, miejsca do dorastania.

Aby dać dziecku wszystko co najlepsze dla niego czasem niezbędny jest rozwód.

Należy podkreślić, że nie istnieją konkretne sytuacje, w jakich sąd nie udzieli rozwodu ze względu na dobro małoletnich dzieci.

Zobacz też: Rozwód - kto jest winny?

Więź między rodzicami i dzieckiem

Każdy przypadek rozpoznawany jest indywidualnie. Przede wszystkim sąd bierze pod uwagę, czy rozwód nie pociągnie za sobą osłabienia więzi między dzieckiem a rodzicami w szczególności w sytuacji, gdy dziecko po rozwodzie będzie zamieszkiwało z jednym rodzicem.

W sytuacji, gdyby przez rozwód miało ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci sąd nie orzeknie rozwodu nawet, jeżeli nastąpił trwały rozkład pożycia między małżonkami.

Sąd bierze również pod uwagę okoliczności związane z naturą dziecka, to znaczy: jego wiek, stan zdrowia  czy dojrzałość emocjonalną. W niektórych przypadkach sąd może skorzystać z opinii biegłego psychologa lub z wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez kuratora sądowego.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)