Zabawy walentynkowe, wróżby i przesądy na walentynki

zabawy walentynkowe fot. Adobe Stock
Popularne zabawy walentynkowe to wysyłanie anonimowych kartek z wyznaniami miłości. Pary z dłuższym stażem chętnie wybierają zabawy walentynkowe dla dorosłych, za to wszystkich mogą zainteresować wróżby i przesądy walentynkowe.
/ 08.02.2021 08:43
zabawy walentynkowe fot. Adobe Stock

Zabawy walentynkowe to doskonały sposób na to, by dzień zakochanych był niezapomniany. Dużą popularnością cieszą się nie tylko zabawy walentynkowe dla dorosłych - w końcu nie trzeba mieć 18 lat, by wyznawać miłość.

Jeśli walentynki spędzisz w towarzystwie najmłodszych, przydadzą ci się też zabawy walentynkowe dla dzieci.

Zabawy walentynkowe: wysyłanie kartek

Wysyłanie sobie walentynkowych kartek to najstarszy zwyczaj związany z dniem św. Walentego. Zwyczajowo wszyscy – zakochani z wzajemnością czy bez, wysyłają sobie miłosne liściki, serduszka czy karteczki z życzeniami.

Tradycja mówi, że kartki powinny być anonimowe – podpisane „Twój Walenty” albo „Twoja Walentynka”. Dzięki swojej anonimowości dostarczamy obdarowanej osobie wiele radości i z pewnością – powodów do główkowania. „No i kto może być moim tajemniczym wielbicielem?” - to pytanie nurtuje w szczególności tych, którzy nie mają jeszcze partnera.

Możesz pokusić się o przygotowanie własnej laurki na walentynki. W środku warto umieścić stosowny cytat na walentynki - koniecznie o miłości.

Zabawy walentynkowe dla dorosłych

Z okazji walentynek często kupujemy swoim partnerom drobne upominki takie jak: czerwone serca, maskotki, słodycze czy kwiaty. Nawet prezent na walentynki do 25 zł ucieszy obdarowaną osobę.

Są też i tacy, którzy tego dnia decydują się na zakup droższych prezentów takich jak biżuteria, perfumy, karnet do SPA. Najchętniej wybieranymi opcjami są wspólne wyjścia do kina, na spacer czy na romantyczną kolację.

Bardzo często zakochani urządzają sobie romantyczny wieczór na kanapie w domowym zaciszu lub obchodzenie święta zakochanych przenoszą do sypialni. Tam możecie pobawić się w twórcze zabawy łóżkowe, np. urządzić konkurs, kto pierwszy sprawi drugiej osobie prawdziwą przyjemność. Nie zapomnij o nastrojowej muzyce - oto piosenki na walentynki, które zawsze się sprawdzają.

Kolejną zabawą walentynkową, w którą możecie się bawić jest gra w rozbieraną butelkę. I wcale nie musicie zapraszać do tej zabawy więcej osób! Za każdym razem, gdy nie chcesz zdejmować z siebie kolejnej części garderoby, musisz spełnić jeden z rozkazów partnera. Ta zabawa mocno podkręci atmosferę.

zabawy walentynkowe dla dorosłych
fot. Adobe Stock

Dawne zabawy walentynkowe

W dawnej Anglii 14 lutego wszystkie dzieci przebierały się za dorosłych, chodziły po domu i śpiewały miłosne piosenki z powtarzającym się motywem „Dzień Dobry Walenty”.

Z kolei w Walii dużą popularnością cieszyły się drewniane łyżeczki, którymi obdarowywali się zakochani. Łyżeczki najczęściej dekorowano kupidynkami, aniołkami, sercami i kluczami. Co symbolizowała taka łyżka? Wbrew skojarzeniom nie oznaczała nic związanego z jedzeniem. Wymowa jej była bardzo prosta, a mianowicie: „Otwórz mi swoje serce!”.

Warto też wspomnieć o zwyczajach, które panowały na dworze króla Ryszarda Lwie Serce znanego wszystkim z wypraw krzyżowych. Otóż 14 lutego każdego roku jego rycerze odnawiali śluby wierności, które złożyli swoim wybrankom przy pasowaniu. Bardzo ciekawy zwyczaj.

Szkoda tylko, że nie zachował się do dziś, bo jak słusznie zauważyła jedna z pasjonatek Cervantesa - „Ostatni rycerz tego świata przegrał walkę z wiatrakami”.

Zabawy walentynkowe z innych stron świata

W wielu europejskich krajach istnieje zwyczaj obdarowywania się częściami garderoby (najlepiej jeśli będą to czerwone, koronkowe majtki).

Z kolei w Japonii kobiety obdarowują wszystkich znanych sobie mężczyzn (nawet żonatych!) czekoladkami. I nie jest to odbierane źle, a to dzięki rozróżnieniu czekoladek. Dla kolegów i znajomych przeznaczone są tzw. „giri-choko”, natomiast czekoladka dla swojego wybranka nazywana „honmei-choko” jest wypiekana i ozdabiana przez dziewczynę własnoręcznie.

zabawy na walentynki
fot. Adobe Stock

Kochliwi Czesi obchodzą święto zakochanych dwa razy w roku (14 lutego i 1 maja), a Meksykanie znani z gorącego temperamentu obdarowują się czerwonymi gadżetami, czerwonymi sercami i kwiatami. 

Jednak w walentynkowych zwyczajach żaden naród nie przebije Malezyjczyków. Tam prawdziwe emocje wzbudza impreza o enigmatycznej nazwie „Więźniowie miłości”. I nie jest to bynajmniej nic na kształt teleturnieju. Para odważnych kochanków zakuwana jest w kajdany na cały tydzień. Jeżeli wytrwają - czeka ich sowita nagroda pieniężna i oczywiście sława (przynajmniej przez 7 dni).

Gry na walentynki - przesądy i wróżby

Takie drobnostki sprawiają, że nie dość, że podczas walentynek możesz bez skrupułów obnosić się ze swoją miłością (sugerowane odblaskowe imię ukochanego na kurtce w połączeniu z wieczornym spacerem) to na dodatek – świetnie się bawić.

A oto zestaw kilku wróżb walentynkowych na ten tętniący namiętnością dzień:

  • w przeddzień walentynek pod poduszkę włóż gałązkę rozmarynu, co jest gwarancją, że we śnie ujrzysz swego przyszłego wybranka,
  • jeśli chcesz wiedzieć, jakie imię będzie nosił twój przyszły mąż, uważnie słuchaj radia w walentynkowy poranek. Pierwsze imię, które usłyszysz, będzie imieniem przyszłego męża,
  • w celu poznania imienia swojej miłości możesz posłużyć się jabłkiem. Na dużej kartce zapisz męskie imiona i kręć jabłkiem głośno je czytając. Miłość czeka cię z tym, którego imię wyczytywałaś wtedy, gdy jabłko przestało się kręcić.
  • w walentynki bacznie przyglądaj się ptakom. Jeżeli zauważysz przelatującego nad głową wróbla, to niestety, ale porzuć marzenia o willi z basenem, gdyż twój mąż będzie człowiekiem biednym. Bogactwo zwiastuje szczygieł, natomiast pohukiwanie sowy (które w lutym słychać najczęściej) oznacza staropanieństwo,
  • uważaj na wiewiórki (dyspensa od wróżby obowiązuje tylko w Łazienkach Królewskich), ponieważ zwiastuje ona nieszczęście, czyli związek ze skąpym zazdrośnikiem. Chyba żadna z nas nie chce zgotować sobie takiej przyszłości?
  • podczas walentynkowej kolacji obserwuj płomień świecy. Jeżeli będzie on duży i jasny, taka też będzie wasza miłość. Chwiejący się płomień oznacza rozłąkę, natomiast palący się nierówno – liczne zawirowania. Z kolei romans pełen namiętności zwiastuje płomień żarzący się i iskrzący.

Artykuł pierwotnie został opublikowany 1.01.2011.

To też ci się przyda:
Sprawdzone filmy na walentynki
Drinki na walentynki
Tort walentynkowy - gotowe przepisy

Redakcja poleca

REKLAMA