Związek z kobietą, która ma dziecko. Czy ma sens? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

związek z kobietą która ma dziecko fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS
Związek z kobietą, która ma dziecko, wielu mężczyznom wydaje się problematyczny. Większa odpowiedzialność czy potencjalne trudności nie zawsze jednak muszą stanąć na drodze ku szczęściu – uczucie jest w stanie wiele przezwyciężyć, zwłaszcza jeśli będzie mu towarzyszyło zaangażowanie i wzajemne zrozumienie.
Redaktorki Polki.pl / 18.12.2023 11:01
związek z kobietą która ma dziecko fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS

To, że samodzielne matki zasługują na miłość i mogą być świetnymi partnerkami, powinno być dla wszystkich oczywiste. Mimo to związek z kobietą, która ma dziecko, może budzić obawy. Mężczyźni, którzy decydują się na pełnienie roli ojczyma, powinni podejść do swojej nowej funkcji świadomie – przemyśleć wszelkie ograniczenia, ale i korzyści, jakie się z tym wiążą.

Oczywiście, nie każdy związek z kobietą, która ma dziecko, będzie wyglądał tak samo. Doświadczenia każdego i każdej z nas są inne, podobnie jak emocje, oczekiwania czy marzenia – właśnie dlatego proponujemy sporą dozę wyrozumiałości i empatii. To w połączeniu ze szczerą i otwartą komunikacją może zaowocować dobrym związkiem z nową partnerką, ale i udaną więzią z jej dzieckiem.

Spis treści:

 1. Dziewczyna z dzieckiem – czy warto zaczynać relację?
 2. Związek z kobietą , która ma dziecko – jak wygląda?
 3. Czy można pokochać kobietę z dzieckiem?
 4. Samodzielne matki zasługują na miłość
 5. Związek z kobietą z dwójką dzieci – szanse i zagrożenia
 6. Związek z kobietą, która ma dziecko – korzyści
 7. Co zrobić, gdy dziecko nie akceptuje nowego partnera?
 8. Związek z kobietą, która ma dziecko – czy ma sens?

Dziewczyna z dzieckiem – czy warto zaczynać relację?

W czasach, gdy coraz częściej poznajemy swoje drugie połówki w aplikacjach randkowych, bardzo łatwo ukryć to, że ma się dziecko – najlepsze, gotowe opisy na Tindera dla dziewczyny zwykle nie skupiają się na takich aspektach jak dzieci. Wiele samodzielnych matek decyduje się na ukrywanie macierzyństwa, ponieważ zakładają, ze posiadanie dziecka odstraszyłoby potencjalnych kandydatów. Niestety, jeszcze bardziej może odstraszyć ich kłamstwo i zatajenie tak ważnego faktu.

Jeśli więc szukasz poważnego związku, nie ukrywaj tygodniami tego, że masz dziecko i podczas pierwszych spotkań poinformuj o tym osobę, z którą się umawiasz. Szczerość, otwartość i bezpośredniość sprawi, że będzie można ci zaufać.

Związek z kobietą, która ma dziecko wiąże się z odpowiedzialnością – w końcu twój partner stanie się częścią nie tylko twojego życia, ale także życia twojego dziecka. Nieważne, jak bardzo będziesz chciała odseparować te dwa aspekty, może okazać się to niemożliwe. Dlatego, warto zacząć relację z mężczyzną, który wie, czego się spodziewać po relacji z kobietą z dzieckiem.

Związek z kobietą, która ma dziecko – jak wygląda?

Jak wygląda związek z kobietą, która ma dziecko? Oczywiście, nie ma jednego, prostego schematu. Wiele zależy od twojej indywidualnej sytuacji, wieku dziecka, stosunków z ich ojcem… Bez względu jednak na to, w jakiej jesteś sytuacji, zanim zaczniesz związek z nowym partnerem, ustalcie kilka kwestii.

 • Relacje z eks. Prawdopodobnie ojciec dziecka bierze udział w jego wychowaniu. Jeśli wchodzisz w związek z kobietą, która ma dziecko, weź pod uwagę to, że jej poprzedni partner wciąż jest częścią jej życia. Musisz to zaakceptować. Twoja zazdrość mogłaby negatywnie wpłynąć na kontakty dziecka z jego biologicznym ojcem, a tego chcemy uniknąć.
 • Dziecko jest najważniejsze. Nie ma wątpliwości, że dla matki to dziecko będzie priorytetem. Zwłaszcza, jeśli mówimy o kilkuletnim bobasie – jego potrzeby będą dla niej istotniejsze od potrzeb nowego partnera i musisz to wziąć pod uwagę.
 • Nie jesteś ojcem. W związku z kobietą, która ma dziecko, nie chodzi o to, aby zastąpić jej poprzedniego partnera i zarazem ojca dziecka. Zwłaszcza, jeśli wciąż jest obecny w ich życiu. Jako ojczym także będziesz otaczał dziecko opieką, wspierał je i nawiązywał z nim relację – ale zupełnie odmienną. Nie staraj się konkurować z biologicznym ojcem i nie oczerniaj go przed dziećmi.

Czy można pokochać kobietę z dzieckiem?

Nad tym, czy można pokochać kobietę z dzieckiem, zastanawiają się nie tylko randkujący mężczyźni, ale i samodzielne matki. Jesteśmy przekonani, że pokochanie kobiety z dzieckiem jest jak najbardziej możliwe. Udowadniają to liczne historie kochających par, którym udało się wypracować jak najlepiej odpowiadający im układ, a teraz wiodą szczęśliwe życie.

Samodzielne matki zasługują na miłość

Opieka nad dziećmi najczęściej przypada matce. Ojciec, już po rozpadzie związku, zajmuje się swoim dzieckiem zwykle w weekend. Nie ma tyle zobowiązań, co sprawia, że umawianie się z mężczyzną, który ma dziecko, nie wiążę się z trudnościami. Rzadko kiedy dziecko jest prawdziwą przeszkodą.

Dlaczego więc kobiety, które mają dzieci, nie mogłyby liczyć na podobne traktowanie? Zamiast tego, zaczynają powątpiewać w prawdziwe uczucie i beznadziejnie zastanawiają się, jak znaleźć miłość.

Tymczasem my nie mamy wątpliwości, że kobieta, która samodzielnie wychowuje dziecko, zasługuje na miłość. Jest opiekuńcza i niezależna – potrafi zadbać nie tylko o siebie, ale i o drugą osobę. Jeśli wpadła ci w oko, jeśli na samą myśl o niej szybciej bije ci serce… daj jej szansę. Nie warto skreślać kogoś tylko ze względu na to, że ma dziecko.

Związek z kobietą z dwójką dzieci – szanse i zagrożenia

Jak wspominaliśmy, związek z kobietą z dzieckiem wiąże się z pewnymi ustępstwami, ograniczeniami i potencjalnymi trudnościami. W przypadku dwójki czy trójki dzieci, sytuacja niewiele się zmienia. Potencjalny partner powinien wziąć pod uwagę to, że matka samodzielnie wychowująca dzieci, nie będzie miała tyle wolnego czasu, który mogłaby poświęcić mężczyźnie.

Związek z kobietą, która ma dziecko – korzyści

Co innego, gdy oboje partnerzy mają dzieci z poprzednich związków. Stworzenie patchworkowej rodziny, chociaż nie jest wolne od wielu wyzwań, może przynieść liczne korzyści. Zbudowanie nowych więzi, okazywanie sobie nawzajem wsparcia, wzajemna pomoc – to wszystko może sprawić, że patchworkowa rodzina stanie się ogromną wartością dla wszystkich jej członków.

Poza tym im więcej dzieci mają dorosłych ludzi do kochania, tym lepiej. Tak jak kochają dziadka, wujka czy przyjaciółkę mamy, tak też mogą pokochać nowego partnera. Choć nie muszą od razu wszyscy się kochać, ważne, by umieli się ze sobą dogadać– tłumaczy ekspertka Katarzyna Miller w wywiadzie dla „Zwierciadła”.

Co zrobić, gdy dziecko nie akceptuje nowego partnera?

Jednak, aby faktycznie udało ci się stworzyć nową rodzinę, koniecznie jest włożenie w to wiele pracy i zaangażowania ze strony obu partnerów. Pamiętaj, że równie istotne jest także dziecko. Może się okazać, że nie zaakceptuje nowego partnera matki – co wtedy zrobić?

 1. Szczerość. Matka, która rozpoczyna kolejny związek, nie powinna udawać przed dzieckiem, że jej partner będzie „nowym tatusiem”. Zwłaszcza w przypadku starszych dzieci dobrze postawić na szczerość i otwartość.
 2. Rozmowa. Niezbędna jest rozmowa z dzieckiem. Zapytaj, czego się boi i czego potrzebuje. Zapewnij, że twoja miłość do dziecka nie ulegnie zmianie nawet wtedy, gdy zwiążesz się z kimś nowym.
 3. Szacunek. Uszanuj obawy i emocje dziecka. Matka nie powinna narzucać mu niczego, a nowy partner nie powinien próbować sympatii sobie „wywalczyć”. Nie warto też podejmować prób przekupstwa! Na dłuższą metę to nie zadziała.

Pamiętaj, aby dać sobie i dziecku czas. Pozwól mu, aby poznało twojego nowego partnera. Może się okazać, że początkowe obawy znikną, a zamiast niechęci pojawi się przywiązanie, a z czasem – miłość. Jeśli jednak problemy nie ustają, weź pod uwagę konsultację z psychoterapeutą. Rozmowa ze specjalistą może pomóc nie tylko tobie, ale przede wszystkim dziecku.

Związek z kobietą, która ma dziecko – czy ma sens?

Jak pokazują najnowsze dane statyczne, aż 1/3 wszystkich małżeństw w Polsce kończy się rozwodem. W wielu z nich zdążyły pojawić się dzieci. Oczywistym jest, że zarówno matka, jak i ojciec, prędzej czy później zaczną szukać miłości na nowo. Nie ma w tym nic złego.

Jak najbardziej, związek z kobietą, która ma dziecko, ma sens. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze komedie romantyczne niewiele mają wspólnego z rzeczywistością – miłość to nie wszystko, co odpowiada za dobry związek.

Potrzeba także pracy, zaangażowania, wyrozumiałości... Nie wystarczy, że pokochasz kobietę, która ma dziecko. To świetny początek, ale na drodze ku stworzeniu szczęśliwej rodziny jest jeszcze kilka innych kroków. Przemyśl to, czy jesteś gotowy podjąć się wyzwaniu i spróbować szczęścia.

Czytaj także:
Związek bez przyszłości: 9 oznak, że czas to zakończyć. Sprawdź, czy powinnaś z nim zerwać
7 nawyków szczęśliwych par – co robić, żeby mieć udany związek
Jak odzyskać faceta i uratować związek? 6 skutecznych wskazówek

Redakcja poleca

REKLAMA