Mansplaining to bardzo częste zjawisko, być może też go używasz lub doświadczasz w inny sposób. Na czym polega?

mansplaining co to fot. Adobe Stock, ty
Mansplaining, choć często kojarzony jest tylko z relacją damsko-męską, ma miejsce bez względu na płeć. To zjawisko socjologiczne, które polega na objaśnianiu komuś spraw w sposób protekcjonalny i umniejszający wartości drugiej osoby. Nie zawsze jest to świadome działanie. Jak unikać mansplainingu w rozmowie?
/ 06.02.2024 05:53
mansplaining co to fot. Adobe Stock, ty

Mansplaining to połączenie dwóch słów: man (mężczyzna) oraz explain (tłumaczyć). Z tego powodu często kojarzony jest tylko z sytuacją, w której to mężczyzna tłumaczy coś kobiecie w sposób deprecjonujący i protekcjonalny. Na czym dokładnie polega to zjawisko, jak z nim walczyć i jak go unikać w rozmowie?

Spis treści:

  1. Co to jest mansplaining?
  2. Skąd wiadomo, że to mansplaining?
  3. Jak unikać mansplainingu w rozmowie?

Mansplaining: co to?

Mansplaining to zjawisko socjologiczne, które polega na tłumaczeniu drugiej osobie spraw w taki sposób, aby poczuła się umniejszona i wyraźnie głupsza. Pierwszy raz zostało opisane przez Rebeccę Solnit, która opublikowała esej "Man explain things to me". W eseju tym opisała sytuację, w której mężczyzna tłumaczył jej termin z jej własnej książki, a na koniec polecił, aby ją przeczytała.

Z tego też powodu mansplaining z założenia kojarzony jest z zachowaniem mężczyzn i z seksizmem, jednak zjawisko to obecne jest bez względu na płeć. Opiera się na objaśnianiu rzeczy w sposób dyskryminujący, deprecjonujący i lekceważący, czasem też agresywny.

mansplaining co to znaczy

fot. Mansplaining to zjawisko, które funkcjonuje bez względu na płeć/Adobe Stock, Sergey Nivens

Mansplaining: skąd wiem, że to to?

Zjawisko mansplainingu wcale nie jest łatwe do rozpoznania. Być może nawet ty go stosujesz, a nawet o tym nie wiesz. Zwróć uwagę na te "objawy" mansplainingu i ustal, czy ty lub ktoś z twojego otoczenia prowadzi rozmowę w ten sposób.

Na czym polega mansplaining:

  • fałszywy autorytet: rozmówca stosujący mansplaining często udają, że mają większą wiedzę, niż rzeczywiście mają. Przez to często budują swój autorytet nawet u osób, które w danym temacie mają dużo większą wiedzę.
  • przerywanie i traktowanie rozmówcy z góry: mansplainer często przerywa, traktuje swojego rozmówcę z góry i wyraźnie chce dominować.
  • protekcjonalny ton: poniżanie, ironizowanie i wyszydzanie niewiedzy rozmówcy to bardzo wyraźne sygnały mansplainingu. Rozmówca może przez to poczuć się jak ignorant, który nie wie oczywistych rzeczy.
  • nieproszone rady: mansplainer często sprzedaje rozmówcom rady, o które nikt nie prosił, a co więcej naciska na spróbowanie ich sposobu, twierdząc, że jest najlepszy i na pewno się sprawdzi, spodoba, itd.
  • język ciała: to przede wszystkim dominująca pozycja, krzyżownanie rąk na piersi oraz celowe zajmowanie większej ilości miejsca, np. rozciąganie rąk w futrynie drzwi lub wstawanie, kiedy inni siedzą. Mansplainer chce pokazać swoją dominację i siłę.

Jak unikać mansplainingu w rozmowie?

Aby uniknąć mansplainingu w rozmowie, staraj się przede wszystkim zachowywać szacunek do wszystkich swoich rozmówców. Nie deprecjonuj ani nie wyśmiewaj niewiedzy. Słuchaj, czego potrzebuje druga strona i unikaj przede wszystkim wspomnianych wyżej "objawów" mansplainingu.

Podczas rozmowy ważne jest także bycie uprzejmym i spokojne tłumaczenie spraw, na których lepiej się znać. Nie bój się też przyznawać, że sam/a czegoś nie wiesz lub nie masz wystarczającej wiedzy w tym zakresie, wspomagaj się internetem lub książkami, bo być może ty zrozumiesz to lepiej, niż twój rozmówca, który sam trafi na to w sieci.

mansplaining meaning

fot. Mansplaining: jak go unikać/Adobe Stock, Krakenimages.com

Czytaj także:
Jak budować bliskość w związku?
Kim są friends with benefits?
Czym jest syndrom Piotrusia Pana?

Redakcja poleca

REKLAMA