Jak budować bliskość w związku? 5 skutecznych sposobów

Oclean fot. Materiały prasowe
Choć bliskość w związku wydaje się czymś oczywistym, jej budowanie to żmudna i niekiedy trudna praca. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.
Redaktorki Polki.pl / 11.08.2023 09:32
Oclean fot. Materiały prasowe

Żyjemy w coraz większym pośpiechu, a niepewność jutra i wielość obowiązków, które mamy na głowie, może sprawić, że coraz bardziej oddalamy się od swojego partnera lub w ogóle nie mamy czasu na zbudowanie bliskiej, intymnej relacji. Co zrobić, by związek był oparty na naprawdę solidnych fundamentach i by zbudować mocną więź i bliskość z partnerem? 

Rozmawiajcie o wszystkim

Niezwykle często pary, zwłaszcza z długoletnim stażem przestają ze sobą rozmawiać, a wyłącznie wymieniają informacje na temat bieżących obowiązków, które należy wykonać, np. kto ma zrobić zakupy, a kto wyprowadzić psa na spacer. Tymczasem rozmowa to klucz do udanego związku i budowania intymnej relacji opartej na bliskości. Nie chodzi tu o to, by prowadzić górnolotne konwersacje na poważne tematy, ale by rozmawiać z partnerem o wszystkim, co dzieje się w naszym życiu – o tym, co nas cieszy, smuci czy niepokoi. Warto mówić o swoich celach i marzeniach, bo te zmieniają się przecież w trakcie życia i niekoniecznie są już takie same jak wtedy, kiedy się poznaliście. Bywa, że pary, które mało ze sobą rozmawiają, po jakimś czasie orientują się, że już praktycznie nic nie wiedzą o osobie, z którą dzielą życie. Dlatego wykorzystuj każdą okazję do tego, by porozmawiać z partnerem. Jeśli nawet jesteście bardzo zabiegani i macie mało czasu dla siebie, wygospodarujcie codziennie chociaż kilka minut wieczorem, kiedy będziecie mogli opowiedzieć sobie nawzajem, jak wam minął dzień i co ważnego dla was się wydarzyło. Szybko zauważycie, jak ten prosty rytuał poprawi jakość waszej relacji. 

Mówcie o swoich potrzebach

Jeśli nadal wierzysz w to, że idealny partner będzie rozumiał cię bez słów i zgadywał każde twoje życzenie, zanim je w ogóle zdążysz wypowiedzieć, to mamy dla ciebie złą wiadomość. To działa tak wyłącznie w filmach romantycznych. W prawdziwym życiu nikt nie ma kryształowej kuli i nie jest w stanie wywróżyć z niej, czego dokładnie potrzebujesz w danym momencie. Wyrzuć więc ze swojego słownika zdanie „Domyśl się!” i po prostu zacznij mówić o tym, czego potrzebujesz. Jak? Jak najprościej! Jeśli chcesz, by partner cię przytulił, po prostu powiedz: „Kochanie, potrzebuję przytulenia”. Choć może ci się to wydawać dziwne i nienaturalne, zwłaszcza jeśli nie porozumiewałeś się w ten sposób wcześniej, to szybko przekonasz się, jak wiele zalet ma ten sposób komunikacji. Ty dostaniesz, czego chcesz i nie będziesz czuł się sfrustrowany i zły na partnera, że się nie domyślił, a partner nie będzie musiał głowić się, czego od niego chcesz. Dzięki temu unikniecie też wielu nieporozumień i drobnych sprzeczek tym spowodowanych. 

Pamiętajcie o bliskości fizycznej

Choć może się to wydawać niewiarygodne, to wiele par, zwłaszcza w związkach z dłuższym stażem, naprawdę zapomina o tym, jak ważna jest bliskość fizyczna w relacji. Po okresie zakochania, kiedy niemalże nie puszczacie swoich dłoni, chcielibyście się cały czas przytulać i całować, następuje wejście w kolejną fazę związku, która jest bardziej spokojna. Motyle w brzuchu nie szaleją już tak bardzo, a wy zapominacie o tym, jak ważny jest wzajemny dotyk. Tymczasem nie jest tajemnicą, że dotyk działa na nas kojąco, redukuje stres i zwiększa produkcję oksytocyny – hormonu, który jest odpowiedzialny za budowanie przywiązania. Dlatego nie zapominaj o tym, by pocałować partnera na dzień dobry, dobranoc, przed wyjściem do pracy lub przy dowolnej innej okazji. Bliskość z pewnością sprawi wam więcej przyjemności, jeśli oboje zadbacie o odpowiednią higienę jamy ustanej. Pomoże wam w tym wyjątkowa szczoteczka X Pro Digital marki Oclean, która dzięki innowacyjnej technologii skanuje w czasie rzeczywistym jamę ustną w czasie mycia zębów. Po zakończonym szczotkowaniu na kolorowym ekranie zobaczycie raport ze szczotkowania w formie  schematu zębów 3D, na którym czerwonym kolorem zaznaczone są niedokładnie doczyszczone miejsca. Szczoteczka sama dobierze dodatkowy cykl mycia, który pozwoli ci doczyścić pominięte obszary. Usuwając osady zewnątrzpochodne oraz resztki jedzenia z nawet trudno dostępnych miejsc, X Pro Digital poprawia higienę zębów i eliminuje ryzyko nieświeżego oddechu. Dzięki temu wasze pocałunki będą dla was zawsze przyjemne. 

Ocleanfot. materiały prasowe

szczoteczka X Pro Digital marki Ocleanfot. Szczoteczka X Pro Digital, Oclean/materiały prasowe

Celebrujcie wspólne chwile

Jesteśmy coraz bardziej zabiegani i coraz trudniej wygospodarować nam chwilę dla samych siebie, a co dopiero dla drugiej osoby. Okazuje się jednak, że ważniejsze od ilości wspólnie spędzanego czasu, jest jego jakość. Nie chodzi bowiem o to, byście siedzieli 2 godziny razem w jednym pokoju, ale każde z was będzie zajmować się swoimi sprawami czy przeglądać social media. Nawet w najbardziej zabieganym dniu, z pewnością uda wam się znaleźć choćby kilka minut na wspólnie wypitą kawę czy krótką rozmowę przed snem. Pamiętajcie też, że zwykłe codzienne obowiązki również mogą stać się okazją do spędzania czasu razem. Wspólne gotowanie czy sprzątanie, jeśli włączycie do nich element zabawy (np. taniec podczas sprzątania czy eksperymentowanie w kuchni z nowymi przepisami) może stać się naprawdę dobrze spędzonym jakościowym czasem, który pomoże wam budować więź. 

Doceniajcie małe gesty

Zrobienie partnerowi kanapki do pracy, podanie kawy do łóżka czy buziak przed wyjściem z domu – to małe rzeczy, które często wydają nam się tak oczywiste, że przestajemy je zauważać i doceniać. Tymczasem właśnie z drobiazgów składa się nasze życie i im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej dla naszego związku. Nie czekaj więc na teatralne dowody miłości w postaci wielkich bukietów kwiatów czy zaproszenia na wystawną kolację do restauracji, ale doceń to, że ktoś pamięta o tobie i dba o ciebie, na przykład robiąc ci lunch do pracy albo kupując ci twoje ulubione słodycze. Codziennie poprzez małe gesty warto dbać o bliskość w związku.