Jak się odkochać w byłym partnerze czy przyjacielu, który nie odwzajemnia twoich uczuć? Jak przejść zawód miłosny?

jak się odkochać fot. Adobe Stock, Gorodenkoff
Jak się odkochać? Wcale nie jest to takie proste. Zarówno po rozstaniu, jak i odrzuceniu i zawodzie miłosnym odkochanie się i zapomnienie o drugiej osobie może być naprawdę trudną drogą do przejścia. Istnieją jednak sposoby, aby przetrwać ten czas i odkochać się. Najważniejsze jest wsparcie bliskich.
Marta Wilczkowska / 06.02.2024 16:02
jak się odkochać fot. Adobe Stock, Gorodenkoff

Odkochanie się nie jest proste i często jest tak, że po rozstaniu czy odrzuceniu przez wiele lat wciąż będziesz czuć coś więcej do danej osoby, nawet jeśli przypadkiem spotkacie się po kilku lub kilkunastu latach. Jest to w zasadzie rzecz normalna, jednak można sobie pomóc i przyspieszyć czas "lizania ran" po miłosnym zawodzie. Jak się odkochać?

Spis treści:

  1. Jak się odkochać po rozstaniu?
  2. Jak się odkochać w przyjacielu?

Jak się odkochać po rozstaniu?

Przede wszystkim warto unikać kontaktów z tym mężczyzną, żeby uczucie do niego miało szansę nieco przygasnąć. Warto także - choć może  być to bardzo trudne - starać się o nim nie rozmyślać. To nie będzie proste, lecz warto trzymać się w ryzach, bo rozpamiętywanie miłych chwil czy tworzenie jakichś wymarzonych scenariuszy będzie jak sypanie soli na ranę – jedynie wzmagałoby ból. Nie ma też czekać, aż były partner zatęskni i napisze. Takie działanie również może tylko nasilić negatywne emocje związane z rozstaniem.

Aby "odkochanie się" było łatwiejsze, dobrze jest też, przynajmniej na jakiś czas, intensywnie skupić teraz swoją uwagę na czymś zupełnie innym: zająć się choćby pracą czy ulubionym hobby. Ważne jest, żeby głowa była czymś bez przerwy zajęta. Z czasem te wszystkie starania powinny zaprocentować.

Nie bez znaczenia jest także wsparcie bliskich. Aby maksymalnie skrócić czas rozpaczania i przetrwać rozstanie, dobrze jest mieć obok siebie kogoś, kto cię wysłucha, a także pomoże zająć twój czas innymi rzeczami. Przyjaciele mogą zaproponować ci wyjazd na kilka dni albo podsyłać ci ciekawe seriale, aby zająć twoją uwagę.

jak się odkochać w przyjacielu

fot. Jak się odkochać/Adobe Stock, Photographee.eu

Jak się odkochać w przyjacielu?

Trudniejszą sytuacją jest ta, w której zakochasz się w swoim najlepszym przyjacielu czy przyjaciółce, ale druga osoba tego nie odwzajemni. Wiadomo, że z góry jest to związek bez przyszłości, a dodatkowo dylemat: kontynuować relację i udawać swoje uczucia czy definitywnie skończyć znajomość?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i nigdy nie będzie prosta, ale najlepszą decyzją będzie po prostu szczera rozmowa z przyjacielem. Powiedz o swoich uczuciach i dylemacie, przed którym stoisz. Jeśli druga osoba rzeczywiście nie odwzajemnia twoich uczuć, na pewno spojrzy na sytuację nieco bardziej "chłodnym okiem".

Jeśli będziecie spędzać ze sobą dużo czasu, odkochanie się może być trudne, dlatego warto rozważyć chwilową rozłąkę. Skorzystaj z tych samych rad, co w przypadku odkochania po rozstaniu i staraj się nie kontaktować z przyjacielem przez jakiś czas.

Potem stopniowo możesz próbować odnawiać kontakt i sprawdzać, jak reagujesz na wiadomości czy spotkania z przyjacielem. Czasem jednak jedynym wyjściem może być całkowite urwanie znajomości. Często też zdarza się, że po związaniu się z inną osobą uczucie do przyjaciela mija.

jak się odkochać szybko

fot. Jak się odkochać/Adobe Stock, Pixel-Shot

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.06.2016.

Czytaj także:
Czy rozwody są "zaraźliwe"?
Jak wychować dzieci po rozstaniu?
Jak odzyskać faceta?

Redakcja poleca

REKLAMA