Prezenty dla 9- i 10-latka na święta 2023. Najciekawsze pomysły dla chłopców i dziewczynek

Prezenty dla 9-latków i 10-latków powinny być przemyślane, dzieci w tym wieku mają już dosyć jasno sprecyzowane zainteresowania. Dobrym wyborem na prezent dla dziecka w wieku 9 i 10 lat będzie smartwatch, gra planszowa, zestaw kreatywny, zestaw książek. Wiele dzieci w tym wieku nadal bawi się zabawkami — niektóre dziewczynki marzą o lalce Barbie.
Weronika Kwaśniak / 10.11.2023 12:39

Zastanawiając się nad prezentem dla dziecka, które jeszcze nie jest nastolatkiem, najczęściej decydujemy się na zabawki. Zabawki dla 9-latków są jednak zupełnie inne niż te, którymi bawią się młodsze dzieci. Prezenty dla 9- i 10-latka na święta 2023 powinny odzwierciedlać faktyczne zainteresowania dziecka lub zainteresować je czymś nowym. Oto pomysły na prezenty dla 9-latków i 10-latków pod choinkę. Uwzględniają zarówno mały, jak i duży budżet.

Gry planszowe dla 9- i 10-latków 2023

Ostatnie lata to prawdziwy rozkwit gier planszowych. Nie dość, że to wyjątkowy prezent na lata, to dodatkowo — rozrywka dla całej rodziny (również dla starszych dzieci). Wybór gier jest tak duży, że nietrudno znaleźć taką, której dziecko jeszcze nie ma. Prezent dla 9-latka w postaci gry z ciekawą szatą graficzną, dostarczającej dużej dawki rozrywki, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, zwłaszcza w długie zimowe wieczory. Dziś nikt nie twierdzi już, że gry to zabawa dla chłopców — to świetny pomysł na prezent dla 10-latki.

Możesz sięgnąć po klasyk typu Monopoly (do wyboru jest mnóstwo limitowanych edycji), albo wybrać coś mniej znanego: Gorący ziemniak, Marvel United, Wsiąść do pociągu czy Klub detektywów. Sprawdzą się też bardziej rozbudowane gry, które przypominają małe dzieła sztuki — warto przeglądać recenzje dotyczące wykonania figurek, plansz, klocków czy kart. 

Gry karciane na prezent dla 9-latka

A jeśli już przy kartach jesteśmy, karcianki mogą być równie pomysłowe i dostarczające wrażeń, jak te planszowe. Zazwyczaj jednak ich wykonanie jest dużo tańsze, zatem kosztują mniej. Jeśli szukasz prezentu dla 9-latka na święta i masz dość okrojony budżet, gra karciana będzie świetnym wyborem. Warto wybierać te, które zawierają ulubiony motyw, np, związany z daną bajką lub postacią ze świata piłki nożnej czy filmu.

Prezent dla 9-latka i 10-latka posiadającego konkretne hobby

Rodzicom i członkom dalszej rodziny jest łatwiej gdy wiedzą, czym interesuje się dziecko. Jeśli jest to malowanie, wybierz zestaw ze sztalugą i farbami lu projektor do rysowania. 10-latek zainteresowany astronomią, ucieszy się z teleskopu, piłkarz doceni nowe korki. Wiele dzieci w tym wieku uwielbia kreatywne zestawy — np. do tworzenia biżuterii lub przestrzennego origami.

Technologiczne prezenty dla 9- i 10-latków

Nie jest tajemnicą fakt, że 9-latki bardzo interesują nowe technologie. Cenna wiadomość dla rodziców jest taka, że mogą służyć nie tylko rozrywce, lecz także nauce. Hitem minionego roku, jak również 2023, są okulary VR. Jeśli szukasz czegoś z nieco niższej półki cenowej, wybierz głośnik bluetooth lub bezprzewodowe słuchawki (dobrej jakości kupisz już za ok. 100 zł). Sprawdzą się też tzw. roboty solarne lub na baterie. Wszystko, co ma charakter edukacyjny i może być początkiem do pasji, jest naprawdę dobrym wyborem. Może to być też magnetyczna układanka czy LEGO Technic. Co powiesz na długopis 3D z wyświetlaczem LCD, dzięki któremu dziecko wejdzie w świat drukowania 3D?

Kuferki i szkatułki na prezent dla 10-latki

Dziewczynki w tym wieku zwykle posiadają już całkiem bogaty asortyment spinek do włosów, bransoletek czy pierścionków. By to wszystko pomieścić, przyda się ozdobna szkatułka lub kuferek. Może jeszcze nie całkiem „dorosły” design wchodzi w grę, ale też już niekoniecznie różowy, jaki kupuje się młodszym dziewczynkom. Warto skompletować go z torebką lub zestawem do samodzielnej personalizacji. Nie da się ukryć, że każda fanka biżuterii ucieszy się z możliwości tworzenia bransoletek i akcesoriów z małych klocków LEGO Dots. Możliwości ich kompletowania i miksowania jest cała masa.

Smartwatch na prezent dla 9-latków i 10-latków 2022

Chcesz mieć możliwość kontaktu z dzieckiem, które nie posiada jeszcze telefonu lub nigdy nie ma go przy sobie? Smartwatch to najlepszy sposób na to, by modny gadżet spełniał swoją praktyczną funkcję. Smartwatch to zegarek i telefon w jednym, ale zaawansowane technologicznie modele mają naprawdę dużo funkcji. Dodatkowo może sprawdzić się w codziennej rutynie małego sportowca lub zagorzałej sportsmenki. Bo chyba każdy lubi mierzyć swoje wyniki sportowe i sukcesy, prawda?

Książki na prezent dla 9- i 10-latków

Zawsze do znudzenia powtarzamy, że książka to dobry prezent na każdą okazję — i to niezależnie od wieku! Nie inaczej jest w przypadku prezentu świątecznego dla 9-latków i 10-latków. Możesz sięgnąć po którąś z supermodnych serii — np. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn, Akademię Jednorożców, Nelly Rapp albo Zaopiekuj się mną. Uzgodnij też listę lektur z rodzicami — może warto kupić którąś z pozycji w kanonie? Na rynku pojawiły się też czytniki e-book dedykowane dzieciom, np. Kindle Kids.

Artykuł na podstawie treści opublikowanej 27.10.2023 przez Weronikę Kwaśniak.

Pomysły na prezenty na mikołajki:
Prezent na mikołajki dla chłopaka
Co kupić dziewczynie na mikołajki?
Prezent na mikołajki dla dzieci w szkole. Co na mikołajki klasowe?
Co kupić dziecku na Mikołaja?
Prezent na mikołajki dla nastolatków

Pomysły na prezenty świąteczne:
Prezenty na święta 2023 - katalog
Prezent dla rodziców na święta 2023
Prezent dla taty na święta 2023
Prezent dla mamy na święta 2023
Prezent dla dziadków na święta 2023
Prezent dla 10 i 9-latka na święta
Prezenty na święta 2023 dla nastolatków
Prezenty na święta 2023 dla przedszkolaka
Co kupić dziewczynie na święta 2023?
Prezent dla chłopaka na święta 2023
Tanie prezenty do 20 zł
Prezent do 50 zł
Prezent do 100 zł
Prezent dla siostry na święta 2023
Prezent dla teściów na święta 2023
Prezent dla fana F1
Kosmetyki na prezent na święta 2023

Redakcja poleca

REKLAMA