POLECAMY

Jak spać w ciąży?

Jakie są najlepsze pozycje do snu, wygodne nie tylko dla mamy, ale również dla dziecka? Odpowiada ginekolog.
Jak spać w ciąży? fot. Fotolia

 

Wypowiedź lekarza: jak spać w ciąży?

Koleżanka powiedziała mi, że w czasie ciąży najlepiej spać na lewym boku. Czy to prawda?
- Iza

Odpowiedzi na pytanie jak spać w ciąży udziela prof. dr hab. Bogdan Chazan:

Kobiety w ciąży często zmieniają ułożenie ciała podczas snu. Jest to korzystne dla dziecka, bo sprzyja jego dotlenieniu i... wygodzie. Niektóre panie lubią spać na wznak, jednak w zaawansowanej ciąży taka pozycja może spowodować ucisk powiększonej macicy na żyłę. To zaś utrudnia dopływ krwi do serca. Kobieta zaczyna się wtedy źle czuć, ma zawroty głowy i bolesne skurcze macicy.

By tego uniknąć, warto układać się lekko na lewym boku, np. podkładając poduszkę pod prawą część ciała. Nie ma również przeciwwskazań do spania na prawym boku, ale ze spaniem na brzuchu w zaawansowanej ciąży może mieć pani trudności. To naturalne. Tak więc radzę układać się do snu tak, by było Pani wygodnie. Maluch będzie się czuł tak samo!
 

Poznaj więcej wypowiedzi eksperta:

na podstawie artykułu opublikowanego w magazynie Twoje Dziecko
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
Witam mam na imie Ola mam 29lat.Moja pierwsza ciąża przebiegła super miałam tylko lekkie bóle w dole brzucha,to przez rozciąganie sie macicy. Druga ciąża jest znacznie gorsza.Jestem w 28tyc.W dzień jest super chodze nic mnie nie boli.W nocy nie mogę spać jest tragicznie.Nie przesypiam wogóle całej nocy.Ani na prawym ani na lewym boku mi nie pasuje.Bolą mi strasznie pachwiny,a bok dretwieje mi po 20minutach..Co mam zrobić..