Domowe sposoby na sprawdzenie ciąży - przegląd babcinych sposobów

Domowe sposoby na sprawdzenie ciąży fot. Adobe Stock
Jeśli chcesz uciec się do domowych sposobów babć na sprawdzenie, czy jesteś w ciąży, to wiedz że nie są one zbyt skuteczne: oddawanie moczu na zboża czy wkładanie igły do miski z moczem, nie są sposobami na potwierdzenie ciąży. Podobnie mało wiarygodny jest też test z pastą do zębów.
Edyta Liebert / 12.01.2021 08:38
Domowe sposoby na sprawdzenie ciąży fot. Adobe Stock

Babcine metody na sprawdzenie, czy jest się w ciąży, mają kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat. Pierwszym objawem ciąży był brak krwawienia, gorsze samopoczucie oraz bolesność piersi, a wykonanie „domowego testu” miało na celu potwierdzenie domysłów. 

Siusianie na nasiona

To jeden z najstarszych sposobów stwierdzania ciąży, który stosowały kobiety w starożytności. Test polegał na nasikaniu na nasiona pszenicy lub jęczmienia. Jeśli wykiełkowały, wynik był uznawany za pozytywny. Co ciekawe, wysoki poziom estrogenów faktycznie może przyspieszyć wzrost nasion.

Igła w misce z moczem

Kobiety żyjące w średniowieczu sprawdzały, czy oczekują dziecka, wkładając igłę do moczu i obserwując, czy igła zmienia kolor. Jeśli igła czerniała lub przybierała rdzawy odcień, wynik testu był uznawany za pozytywny.

Wkładanie cebuli do pochwy

Takim sposobem potwierdzano ciążę w starożytnej Grecji. Kobieta przed pójściem spać wkładała do pochwy obraną cebulę. Jeśli następnego dnia w jej oddechu czuć było woń tego warzywa, ciąża była wykluczona. Dlaczego? Bo jeśli w łonie byłoby dziecko, przeniknięcie zapachu cebuli do ust nie byłoby możliwe.

Wymuszanie wymiotów

W taki sposób ciążę potwierdzano w starożytnym Egipcie. Kobieta musiała wąchać mieszankę złożoną z piwa i tłuczonych daktyli - jeśli ten zapach wywoływał wymioty, ciąża mogła zostać uznana za potwierdzoną i uznawano, że cierpi na typowe mdłości ciążowe.

Spoglądanie w oczy przez lekarzy

W XVI wieku pojawiła się nowa metoda potwierdzania ciąży - patrzenie kobiecie prosto w oczy. Jeśli jej powieki nieco opadały, a gałka była głębiej osadzona niż do tej pory, oznaczało to stan błogosławiony.

Test ciążowy z pastą do zębów

Jednym z domowych sposobów na sprawdzenie ciąży jest zmieszanie pasty do zębów z moczem. Jeśli ona musuje i pieni się, rzekomo oznacza to ciążę. Niemniej jednak musowanie i pienienie się pasty do zębów jest wynikiem reakcji chemicznej zachodzącej między kwasem występującym w moczu, a węglanem wapnia, składnikiem pasty. Im więcej kwasu w moczu, tym pasta bardziej musuje. Aktualnie jedynym domowym sposobem jest wykonanie aptecznego testu ciążowego oraz przyjrzenie się sygnałom, jakie wysyła organizm - może masz już objawy ciąży

Treść artykułu na podstawie tekstu Agaty Bernaciak. Pierwotnie opublikowana 13.03.2015.

Wszystko o wczesnej ciąży: Krwawienie w ciążyCzy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Jak wyglądają pierwsze tygodnie ciąży

Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA