POLECAMY

Czego to człowiek nie wymyśli... Na czym polegały testy ciążowe naszych przodków?

Jeszcze stosunkowo do niedawna w aptekach nie było testów ciążowych. Jak przed wiekami stwierdzano u kobiet ciążę? Sprawdź!
Czego to człowiek nie wymyśli... Na czym polegały testy ciążowe naszych przodków? fot. Fotolia

Współczesne testy ciążowe są banalnie proste w użyciu. Wystarczy rozpakować, zrobić siusiu i gotowe! Kiedyś jednak nie było ich w aptekach. Ba! Nie było nawet aptek! Jak przed wiekami kobiety sprawdzały, czy są w stanie błogosławionym? Przeczytajcie - niektóre metody są naprawdę zaskakujące... :)

Siusianie na nasiona

To jeden z najstarszych sposobów stwierdzania ciąży, który stosowały kobiety w starożytności. Test polegał na nasiusianiu na nasiona pszenicy lub jęczmienia. Jeśli wykiełkowały, wynik był uznawany za pozytywny. Dziś okazuje się, że sposób ten nie był do końca taki zły. Wysoki poziom estrogenów faktycznie może przyspieszyć wzrost nasion!

Wkładanie igły do miseczki z moczem

W ten sposób kobiety żyjące w średniowieczu sprawdzały, czy oczekują dziecka. Cały myk polegał na włożeniu igły do moczu i obserwowaniu czy materiał, z którego została wykonana, zmienia kolor. Jeśli igła czerniała lub przybierała rdzawy odcień, wynik testu był uznawany za pozytywny.

5 rzeczy, o których powinna pamiętać każda kobieta w ciąży

Wkładanie cebuli do pochwy

Takim sposobem potwierdzano ciążę w starożytnej Grecji. Kobieta przed pójściem spać wkładała do pochwy obraną cebulę. Jeśli następnego dnia w jej oddechu czuć było woń tego warzywa, ciąża była wykluczona. Dlaczego? Bo jeśli w łonie byłoby dziecko, przeniknięcie zapachu cebuli do ust nie byłoby możliwe.

Wymuszanie wymiotów

W taki sposób ciążę potwierdzano w starożytnym Egipcie. Kobieta musiała wąchać mieszankę złożoną z piwa i tłuczonych daktyli - jeśli ten zapach wywoływał wymioty, ciąża mogła zostać uznana za potwierdzoną.

Spoglądanie w oczy przez lekarzy

W XVI wieku pojawiła się nowa metoda potwierdzania ciąży - patrzenie kobiecie prosto w oczy. Jeśli jej powieki nieco opadały, a gałka była głębiej osadzona niż do tej pory, oznaczało to stan błogosławiony.

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
takie sposoby na sprawdzenie czy jest ciaza?a z wykly brak okresu czy mdlosci?