Linea negra - kiedy się pojawia i kiedy znika kreska na brzuchu

Linea negra fot. Adobe Stock
Linea negra (kresa czarna) to ciemna pionowa kreska, przechodząca najczęściej od pępka do spojenia łonowego. To przebarwienie skórne staje się widoczne wraz z powiększaniem się brzucha. Jest wynikiem wydzielania przez organizm większej ilości melaniny.
Edyta Liebert / 29.01.2021 09:55
Linea negra fot. Adobe Stock

Martwi cię pionowa, ciemna kreska, która pojawiła się na ciążowym brzuchu? Spokojnie - jest to normalny objaw ciąży. Czarna kresa „zastępuje” kresę białą - linię dzielącą prawą i lewą stronę mięśni brzucha. 

Linea negra - kiedy się pojawia

Linea negra najczęściej pojawia się jako jasnobrązowa, później brązowa, a nawet bardzo ciemna linia na rosnącym brzuchu ciążowym - najczęściej przyszłe mamy zauważają ją w 6 miesiącu ciąży, ale jej występowanie i barwa to sprawa bardzo indywidualna.

Linea negra to objaw ciąży jak wiele innych - może występować, podobnie jak mdłości w ciąży, ale nie musi. Możesz spodziewać się, że na brzuchu pojawi się czarna kresa, jeśli już we wczesnej ciąży zauważyłaś, że brodawki sutkowe nabrały ciemniejszego koloru. Nie jest to związane z kondycją zdrowotną kobiety, ale może być kojarzone z typem urody - ciemnowłose kobiety o oliwkowej cerze mogą ją dostrzec dużo wcześniej, a z kolei ciężarne o słowiańskim typie urody - mogę jej nawet nie zauważyć. Jeśli linea negra się pojawiła, możesz mieć niemal pewność, że wraz z postępem ciąży ta linia będzie ciemniała.

Kolejna ważna informacja: linea negra w pierwszym tygodniu ciąży również może się pojawić, dlatego może się okazać, że to jeden z pierwszych objawów wczesnej ciąży. Jej obecność lub jej brak mieści się w normie. 

Skoro wytłumaczyliśmy już, czym jest linea negra, warto podkreślić, czego ta ciemna kreska nie oznacza, bo wokół niej narosło kilka mitów i należą one do ciążowych zabobonów. Pojawienie się linea negra nie ma związku z płcią dziecka: krążąca plotka o tym, że bardzo ciemna kreska na brzuchu zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia chłopca, jest błędna. Powiedz tę ciekawostkę ciemnowłosej mamie dziewczynki, a zobaczysz, że się lekko drwiąco uśmiechnie ;)

Ciemna kreska na brzuchu fot. Adobe Stock

Linea negra - kiedy znika?

Linea negra to rodzaj przebarwienia, a jak wiesz, podobnie jak np. ostuda, jej zniknięcie wymaga czasu, co średnio trwa tyle, ile połóg. Kresa czarna blednie, ale nie musi zniknąć zupełnie - dla niektórych kobiet jest to piękna pamiątka ciąży, ale dla znakomitej większości - utrapienie, które nie dodaje urody.

Wówczas na pomoc przychodzą inwazyjne metody: niektóre panie decydują się na zabiegi medycyny estetycznej (laseroterapię), ale są to wyjątkowe przypadki. Linea negra powinna zniknąć wraz z ustabilizowaniem się gospodarki hormonalnej. Większą uwagę przykuwa kwestia blizny po cesarskim cięciu, a także widocznych, trudnych do usunięcia rozstępów.

Więcej o dolegliwościach ciążowych: Sposoby na 7 najczęstszych problemów w ciążyPoradź sobie z opuchniętymi stopami - 6 trikówHormony ciążowe - wiesz, jak wiele zmieniają w twoim organizmie?

Tagi: ciąża