POLECAMY

Czym rożnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?

Oswajając się powoli z wiadomością, że za 9 miesięcy będziemy tulić do piersi nie jedno, a dwójkę dzieci, zaczynamy zadawać sobie wiele pytań. Czym różnią się bliźniaki jednojajowe od dwujajowych? Jak dochodzi do zapłodnienia ciąży bliźniaczej i jakie czynniki wpływają na jej powstanie?
Czym rożnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?

Jak dwie krople wody

Bliźnięta jednojajowe wywodzą się z 1 komórki płciowej, zapłodnionej przez 1 plemnik. W pierwszych 2 tygodniach od zapłodnienia taka komórka może się podzielić na 2 identyczne embriony, które od tej pory będą się rozwijać osobno. Takie bliźnięta są identyczne pod względem genetycznym.

Czytaj również: Wegetarianka w ciąży

Niby bliźniaki, a nie takie same

Bliźnięta dwujajowe powstają z 2 odrębnych komórek jajowych, zapłodnionych przez 2 różne plemniki. Pod wpływem nałożenia się na siebie kilku czynników czasami dochodzi do tzw. poliowulacji, czyli uwolnienia z jajnika więcej niż jednej komórki jajowej. Stwarza to szansę na powstanie ciąży wielopłodowej.

Bliźnięta dwujajowe mają inny kod genetyczny i mogą być różnej płci. Sporadycznie zdarza się, że kilka dni po owulacji jednej komórki jajowej kilka dni później zostaje uwolnione jeszcze jedno jajeczko. Wtedy możliwe jest zapłodnienie przez plemniki pochodzące z innego stosunku płciowego, a nawet od innego ojca!

Polecamy na Babyonline.pl: Jak wychowywać bliźniaki?

Predyspozycje do ciąży bliźniaczej

Znamy wiele czynników wpływających na występowanie bliźniaczych ciąż dwujajowych. Nie wiadomo natomiast, co sprawia, że zapłodniona komórka jajowa dzieli się na 2 odrębne organizmy. 

Bliźniacze ciąże jednojajowe występują ze stałą częstotliwością w ilości 0,4% na całym świecie. To liczba niezależna od warunków genetycznych ani środowiskowych. Ilość ciąż bliźniaczych dwujajowych jest inna w różnych miejscach na ziemi. W Polsce stanowią one około 1% wszystkich ciąż.

Do poliowulacji dochodzi pod wpływem wielu czynników, m.in. dziedzicznych. Należą do nich:

  • rasa czarna (>biała >żółta),
  • wiek matki >35 lat,
  • >3 odbyte porody,
  • częste stosunki płciowe,
  • poprzednia ciąża bliźniacza (predyspozycje genetyczne),
  • poczęcie ciąży w okresie letnim,
  • leczenie niepłodności (stymulacja owulacji).

Czy wszystkie bliźnięta są identyczne?

Odpowiedź brzmi: nie. Identyczne są tylko bliźnięta jednojajowe. Ponieważ powstały z 1 komórki, mają identyczny kod genetyczny. Zawsze są tej samej płci i wyglądają tak samo. Bliźnięta dwujajowe natomiast nie są już tak podobne. Pochodzą z 2 różnych komórek zapłodnionych przez inne plemniki. Ich DNA różnią się między sobą. Mogą być tej samej lub innej płci. Podobieństwo ogranicza się do tego, jakie występuje między dziećmi w jednej rodzinie. To zwykłe rodzeństwo, tyle że poczęte w tym samym czasie.

Polecamy: Czy warto skorzystać ze znieczulenia podczas porodu?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/7 miesięcy temu
Mamy też inny charakter. Proszę o stwierdzenie, jakimi bliźniakami jesteśmy. B.
/2 lata temu
uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu ale maleństwa
/2 lata temu
A jak po zdjeciu USG rozpoznac czy jest sie w ciazy jedno czy 2 jajowej?
POKAŻ KOMENTARZE (8)