Kiedy zaczyna się tyć w ciąży fot. Adobe Stock

Kiedy zaczyna się tyć w ciąży i ile powinnaś przytyć w danym tygodniu

Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży wcale nie tyje, a wręcz nawet chudnie, a zaczyna najbardziej tyć ok. 20 tygodnia ciąży. W II trymestrze ciąży przyrost masy to od 4 do 6 kg, kilogramów, w III - od 4 do 7 kg. W czasie całej ciąży przyszła mama przytyje ok. 11-15 kg.
Milena Oszczepalińska / 30.10.2020 06:20
Kiedy zaczyna się tyć w ciąży fot. Adobe Stock

Wiele kobiet cieszy się z ciąży, ale i martwi: najpierw brakiem wzrostu wagi przez pierwsze 3 miesiące ciąży, a potem skokowym tyciem. Kiedy zaczyna się tyć w ciąży i ile wynosi zdrowy i bezpieczny przyrost wagi? 

Chudnięcie w ciąży 

Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży wcale nie tyje, a wręcz nawet chudnie. Dlaczego? To wina mdłości, które mogą dopaść ciężarną o każdej porze dnia i nocy. Przez nie kobieta mniej je, ponieważ na samą myśl o jedzeniu jest jej niedobrze, a także często wymiotuje na skutek zbyt intensywnych zapachów.

Ważne jest jednak, byś dostarczała do organizmu wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy, najlepiej w produktach spożywczych, ale jeśli jest taka potrzeba, również w suplementach. Koniecznie przejdź na zdrową, dobrze zbilansowana dietę dla ciężarnych: zobacz, ile i jak jeść w ciąży.

Kiedy w ciąży zaczyna się tyć

Normy dla kobiet w ciąży są różne i dość indywidualne: wpływają na nie chociażby cukrzyca w ciąży, to, czy ciąża jest mnoga, czy kobieta uprawia sport lub przeciwnie - jest otyła lub ma nadwagę. W ciąży powinnaś przytyć od ok. 11,5 do 15 kg. Te normy są dość arbitralne, ale powszechnie uważane za widełki tzw. zdrowego tycia w ciąży. Wartości zalecane kobietom z nadwagą i otyłością są niższe - to lekarz prowadzący powinien określić dla ciebie widełki.

W I trymestrze ciąży - jeśli przytyjesz - to nie więcej niż 2 kg, i to nie z powodu potrzeb malca, a raczej emocji. Tak, jak wspomniałyśmy wyżej, możesz też schudnąć w ciąży z powodu dolegliwości ciążowych. Przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie, dlatego nie martw się, jeśli twoja ciężarna znajoma tyje szybciej niż ty. Powszechnie uważa się, że najzdrowiej jest, jeżeli przyrost masy ciała w ciąży wygląda następująco:

  • między 13 a 15 tygodniem ciąży: 750 g,
  • między 16 a 18 tygodniem ciąży: 900 g,
  • między 19 a 22 tygodniem ciąży: 1 kg 400g,
  • między 23 a 24 tygodniem ciąży: 800 g,
  • między 25 a 26 tygodniem ciąży: 900 g,
  • między 27 a 38 tygodniem ciąży: 6 kg,
  • w 39 tygodniu ciąży: 250 g.

Artykuł pierwotnie opublikowany 03.12.2015.

Tagi: ciąża, tycie