Ważne jest, aby grzyby pochodziły z pewnego źródła. W ten sposób będą w 100% bezpieczne i jadalne. Są wtedy nawet korzystne dla zdrowia ciężarnej. Jednakże zawsze istnieje ryzyko związane z jedzeniem grzybów leśnych, więc należy być pewnym pochodzenia danego grzyba przed podaniem go kobiecie w ciąży.
Spis treści:
- Czy w ciąży można jeść grzyby?
- Jakie grzyby może jeść kobieta w ciąży?
- Czy można jeść zupę grzybową w ciąży?
- Karmienie piersią a grzyby leśne
- Składniki odżywcze w grzybach ważne dla kobiet w ciąży
Czy w ciąży można jeść grzyby?
Grzyby są smaczne i dostarczają naszemu organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Jednak wokół tego tematu nagromadziły się liczne pytania, które trzeba wyjaśnić. Spożywanie przez kobietę ciężarną grzybów do dziś budzi kontrowersje. Dzieje się tak, ponieważ grzyby uważane są za pokarm, który nie jest wartościowy, a jedynie podnosi walory smakowe spożywanych potraw. To nie prawda. Okazuje się, że grzyby wykazują korzystny wpływ na stan zdrowia. Wartości odżywcze grzybów są nieocenione.
Grzyby w większości są niskokaloryczne, więc mogą stanowić ważny element diety dla kobiet ciężarnych, a także chronią przyszłą matkę przed anemią. Jest to istotne, by dziecko miało wspomaganie i przy tym prawidłowy wzrost. Jeśli jednak kobieta w ciąży ma nasilone mdłości lub zgagę, to nie powinna spożywać grzybów, ponieważ są one produktem ciężkostrawnym. Eksperci apelują do kobiet, by rozsądnie spożywały grzyby w ciąży.
Jakie grzyby może jeść kobieta w ciąży?
Każda przyszła mama, dbając o siebie i jej nienarodzone dziecko, starannie sprawdza, jak powinna odżywiać się kobieta w jej stanie. Dba o odpowiednie zbilansowanie spożywanych posiłków. Właściwa dieta w ciąży ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Pojawiają się wtedy nurtujące pytania i dylematy, jakie produkty jeść bezpiecznie, a jakich unikać. Często te pytania zadawane są podczas spożywania grzybów. Warto, by grzyby zakupione były w miejscach sprawdzonych. Eksperymentowanie z nowymi odmianami grzybów jest niebezpieczne, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Trzeba pamiętać o tym, że grzyby są ciężkostrawne, za co odpowiada zawarta w nich chityna. Zalegają w przewodzie pokarmowym, dlatego przy mdłościach lepiej je wyeliminować.
Grzyby marynowane w ciąży
Kobiety w ciąży mogą jeść marynowane grzyby, jednak z umiarem. Grzyby marynowane dla kobiet w ciąży mogą urozmaicić im smak danej potrawy. Ocet w ciąży jest dozwolony, lecz w rozsądnych ilościach. Kobiety w ciąży nie powinny jeść za dużo marynowanych grzybów (i innych marynowanych produktów), bo mogą nasilać one refluks pokarmowy i powodować zgagę. Jednocześnie są najbardziej ciężkostrawne z wszystkich form ich przygotowania. Potraktuj marynowane grzyby jako smaczny dodatek do dań. W ciąży nie stosuj ich jednak w nadmiarze.
Czy można jeść pieczarki w ciąży?
Pieczarki są źródłem fosforu i potasu. Poziom zawartych pierwiastków jest konieczny dla mocnych zębów i kości oraz po to, by utrzymać równowagę płynów w organizmie. Pieczarki zalicza się do najbardziej bezpiecznych grzybów w ciąży.
Grzyby mun w ciąży
Grzyby mun pochodzą z Chin i wykazują właściwości prozdrowotne. Jeśli kobiety w ciąży mają na nie ochotę, to mogą w odpowiednich ilościach je spożywać. Jedzenie grzybów mun zapobiega niedrożnościom naczyń krwionośnych oraz zatorom. Ponadto mają zdolności przeciwzapalne. Nigdy nie kupuj jednak grzybów mun na bazarach. Jeśli jesteś w ciąży, nie spożywaj ich także podczas egzotycznych podróży. Grzyby mun zakupione w nieautoryzowanych sklepach, mogą być łatwo pomylone z innymi, niejadalnymi rodzajami grzybów lub egzotycznymi grzybami jadalnymi, jednak niepolecanymi w ciąży.
Suszone grzyby w ciąży
Grzyby suszone w zasadzie niczym się nie różnią od zwykłych grzybów – jadalne są z pewnością bezpieczne. Niewielka ilość grzybów spożywanych przez ciężarną pomoże jej uniknąć niedoborów minerałów oraz witamin. Jedynym przeciwwskazaniem jest spożywanie przez kobietę w ciąży grzybów surowych. Jak najbardziej może jeść suszone, ale w odpowiedniej ilości. Jednak zachowaj ostrożność przy kupowaniu suszonych grzybów w ciąży. Ciężko o określenie gatunku grzyba po jego wysuszeniu. Koniecznie kupuj je w zaufanych sklepach, nigdy na bazarach i od zbieraczy grzybów, którym nie do końca ufasz.
Smażone grzyby w ciąży
Smażone grzyby są ciężkostrawne, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Nie zaleca się więc ich spożywania kobietom ciężarnym, jeśli występują u nich mdłości, by bardziej nie podrażniać żołądka.
Kurki w ciąży
Kurki, podobnie jak pieczarki, mają sprawdzone pochodzenie. Ponadto mają wysoką zawartość witaminy A, czyli karotenu, który jest przeciwutleniaczem. Kurki w ciąży można spożywać bezpiecznie, a co więcej mają dla ciężarnych wiele zalet zdrowotnych. Upewnij się jednak, że kupujesz kurki, a nie inne podobne grzyby.
Czy można jeść zupę grzybową w ciąży?
Warto pamiętać, by unikać łączenia grzybów z ciężkostrawnymi produktami. Kobietom ciężarnym zaleca się spożywanie zup grzybowych, jednakże przyrządzonych bez zasmażki, tylko na bazie bulionu warzywnego lub drobiowego. Do zupy grzybowej dla kobiety ciężarnej możesz dodać śmietanę, jednak bardziej polecany jest jogurt naturalny.
Karmienie piersią a grzyby leśne
Kobiety ciężarne podczas trwania ciąży często zadają sobie pytanie o to, czy można spożywać grzyby podczas karmienia piersią. Mianowicie spożywanie grzybów nie wpływa na skład mleka. Przy czym zawsze obowiązują podstawowe zasady bezpieczeństwa – przed zjedzeniem jakiegokolwiek grzyba, trzeba znać jego pochodzenie, by nie narazić siebie i dziecka. Trzeba również pamiętać o tym, że czasami grzyby powodują uczulenie, więc należy obserwować reakcje po ich zjedzeniu.
Składniki odżywcze w grzybach ważne dla kobiet w ciąży
Grzyby dostarczają dużo witamin z grupy B, dzięki którym ciąża rozwija się prawidłowo. Ponadto są one cennym źródłem minerałów i witamin, które są potrzebne nie tylko mamie, ale i dziecku. W grzybach znajdują się:
- Witamina D – która reguluje przyswajanie wapnia w organizmie. Pomaga w tworzeniu silnych kości i zdrowych zębów.
- Witaminy z grupy B – posiadają witaminę B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B3 (niacynę) oraz B5 (kwas pantotenowy). Dzięki przyswajaniu niacyny i tiaminy kobieta w ciąży ma wzmocniony układ nerwowy.
- Żelazo – dzięki niemu u dziecka nie dojdzie do niedorozwoju umysłowego.
- Białko – dzięki niemu buduje się tkanka mięśniowa płodu.
- Składniki mineralne – takie jak potas, cynk, fosfor, mangan i magnez.
- Przeciwutleniacze i błonnik – takie jak selen i ergotioneina, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami oraz wzmacniają układ immunologiczny.
Czytaj także:
Ciąża - co jeść, ile jeść... a ile można przytyć w ciąży?
Czy grzyby są zdrowe?
Jak obierać grzyby? Zobacz, jak oczyścić grzyby krok po kroku