Brak mdłości w ciąży fot. Adobe Stock

Brak mdłości w ciąży - czy ciąża bez objawów jest prawidłowa

Mdłości w ciąży to reakcja na prawidłowy wzrost hormonu Beta hCG, ale ich brak nie jest jednoznaczny z ryzykiem poronienia. Brak nudności w ciąży tylko w skrajnych przypadkach wiąże się z poronieniem.
Milena Oszczepalińska / 04.08.2020 06:35
Brak mdłości w ciąży fot. Adobe Stock

Czy kobieta, która spodziewa się dziecka i nie ma w związku z tym typowych uciążliwych objawów w postaci nudności i wymiotów, powinna uznać się za szczęściarę, czy raczej obawiać się, że coś jest nie tak? Brak mdłości w ciąży rzadko wiąże się z powikłaniami ciążowymi, jest to w dużej mierze kwestia indywidualna.

Brak nudności w ciąży - czy to powód do strachu?

Powszechnie uważa się, że poranne nudności to nieodłączny element ciąży. Faktycznie ich pojawienie się wskazuje na znaczny wzrost hormonu hCG, a jego poziom odpowiada za prawidłowy przebieg ciąży. Jest to zatem typowy, normalny objaw i wiele przyszłych mam niepokoi się, jeśli nie mają mdłości - zwłaszcza w I trymestrze ciąży.

Może być tak, że hCG wzrasta zbyt wolno, dlatego kobieta czuje się normalnie, nie dostrzega żadnych nudności. Są to jednak przypadki dość skrajne. Ciąża może przebiegać we właściwy sposób również wtedy, gdy kobieta nie odczuwa nudności w trakcie jej trwania.

Istnieje zagrożenie, że brak jakichkolwiek objawów ciąży, może sugerować, że nie przebiega ona prawidłowo. Zbyt wolny przyrost hCG może skutkować poronieniem - to już należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. On po zbadaniu jednoznacznie będzie mógł stwierdzić, czy brak nudności w ciąży zwiastuje problemy.

Ciąża ciąży nierówna

Każda ciąża jest inna, każda kobieta może inaczej reagować na pojawiającą się burzę hormonów i brak mdłości w ciąży nie powinien być dużym zmartwieniem. Niektóre ciężarne nie odczuwają żadnych nudności, ponieważ ich organizmy nie są aż tak wrażliwe na te zmiany. Inne z kolei dużo bardziej niż z powodu wymiotów, cierpią na skutek obrzmiałych piersi, pogorszonej cery.

Artykuł pierwotnie opublikowany 07.12.2015.