Brak nudności w ciąży fot. Fotolia

Czy brak nudności w ciąży grozi poronieniem?

Boisz się, że może jest coś nie tak? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska / 15.12.2015 06:35
Brak nudności w ciąży fot. Fotolia

Czy kobieta, która spodziewa się dziecka i nie ma w związku z tym typowych uciążliwych objawów w postaci nudności i wymiotów, powinna uznać się za szczęściarę, czy raczej obawiać się, że coś jest nie tak? Czy wszelkie mdłości w pierwszym trymestrze ciąży są wskazane i czy ich brak grozi poronieniem? Podpowiadamy!

Brak nudności w ciąży - powód do strachu?

Powszechnie uważa się, że nudności są konieczne w ciąży. Faktycznie ich pojawienie się wskazuje na znaczny wzrost hormonu HCG, a jego poziom odpowiada za prawidłowy przebieg ciąży. Kobiety mają nudności, gdy ich hormony szaleją. Jest to zatem typowy, normalny objaw prawidłowej ciąży. A co, jeśli te dolegliwości w ogóle nie pojawiają się?

Istnieje zagrożenie, że brak jakichkolwiek objawów ciąży, poza brakiem miesiączki, może sugerować, że nie przebiega ona prawidłowo. Może być tak, że HCG wzrasta zbyt wolno, stąd kobieta czuje się normalnie, nie dostrzega żadnych nudności. Taki zbyt wolny przyrost HCG może skutkować poronieniem.

Ciąża ciąży nierówna

Każda ciąża jest inna, każda kobieta może inaczej reagować na pojawiającą się burzę hormonów. Niektóre ciężarne nie odczuwają żadnych nudności, ponieważ ich organizmy nie są aż tak wrażliwe na te zmiany. Inne z kolei dużo bardziej niż z powodu wymiotów, cierpią na skutek obrzmiałych piersi, pogorszonej cery.

Wiele kobiet w ogóle w ciąży nie odczuwa mdłości, a wszystko przebiega prawidłowo i rodzą zdrowe dzieci. Nie ma więc sensu panikować na zapas, ale zawsze w razie wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym. On po zbadaniu jednoznacznie będzie mógł stwierdzić, czy faktycznie jest coś nie tak, czy można cieszyć się, że ciąża przebiega tak łagodnie.

Sprawdź też inne porady dla ciężarnych:

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)