POLECAMY

Ja leczyć hemoroidy w ciąży i po porodzie?

Jak pozbyć się tej przykrej dolegliwości? Skąd właściwie się bierze? Na te i inne pytania odpowiada ginekolog.
Ja leczyć hemoroidy w ciąży i po porodzie? fot. Fotolia
Za niespełna miesiąc urodzę dziecko. Już teraz dokuczają mi hemoroidy. Jak się ich pozbyć? Czy to prawda, że poród może pogorszyć sytuację?
- Weronika
 
Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są dość często występującą i dokuczliwą dolegliwością. Przyczyn ich wystąpienia jest wiele. Mogą być skutkiem niewłaściwej diety, częstych zaparć i siedzącego trybu życia. Z ich powodu cierpi wiele kobiet w ostatnich miesiącach ciąży.

Niestety, po porodzie hemoroidy mogą się powiększyć. Leczenie warto zacząć od metod najprostszych, a więc od odpowiedniej diety. Zadbaj, by w diecie znalazło się dużo błonnika – pieczywo gruboziarniste, świeże warzywa, owoce. To poprawi perystaltykę jelit. Na ich pracę korzystnie wpływa także ruch, np. codzienne spacery.

Aby zmniejszyć dyskomfort, może Pani stosować środki farmakologiczne - czopki i kremy, które działają przeciwzapalnie i zmniejszają świąd. Leczenie hemoroidów po porodzie jest takie samo jak w czasie ciąży. Po kilku tygodniach dolegliwości zmniejszą się lub ustąpią.

Dowiedz się więcej:


prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
Nie wiem czy komuś to pomoże ale mnie uratowały czopki,chyba to były uniżel- ale musicie sprawdzić w aptece, mogłam je używać w czasie ciąży i poźniej gdy karmiłam, nic nie przechodziło do pokarmu, przyniosły mega ulgę już po kilku aplikacjach, polecam po porodzie bardzo ważne jest dbanie o te sprawy.
/6 lat temu
zamiast stosowania chemii warto zamontować na misce sedesowej najprostszy model biobidetu (ok. 300 zł) i używać wodę zamiast papieru toaletowego! to strona polskiego sprzedawcy: biobidet.pl
/9 lat temu
Mnie też strasznie męczyły hemoroidy, szczególnie po porodzie. Z doświadczenia polecam maść z wyciągiem z kasztana i picie siemienia lnianego. Bardzo mi też pomogło jak zaczęłam używać ziołowego papieru toaletowego moli, bo panthenol działa bardzo kojąco
POKAŻ KOMENTARZE (1)