Dżem, powidła, śliwki w syropie: oto pomysły na przetwory z renklod. Zobacz, co zrobić z tych pysznych śliwek

renklody co zrobić fot. Adobe Stock, mescioglu
Pomysły na przetwory z renklody to przede wszystkim różnego rodzaju dżemy, powidła i marmolady. Możesz z nich przygotować także kompoty i wina albo włożyć do słoika i zalać gęstym, słodkim syropem. Takie przetwory sprawdzają się jako dodatek do słodkich śniadań i przekąsek. Zobacz, co zrobić z renklod.
/ 05.08.2023 05:18
renklody co zrobić fot. Adobe Stock, mescioglu

Renkloda to ciekawa odmiana śliwki. Ma zielony kolor i jest dość duża w porównaniu z innymi odmianami tego owocu. Ma lekko kwaśny smak, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako baza słodkich przetworów, takich jak powidła czy dżemy. Zobacz, co zrobić z renklod, aby cieszyć się tym niezwykłym smakiem przez całą zimę!

Spis treści:

 1. Dżem z renklod
 2. Powidła z renklod
 3. Renklody w syropie

Przetwory z renklod: dżem z renklod

Renklody są duże, dzięki czemu świetnie sprawdzą się do przygotowania kremowego, gęstego i słodko-kwaśnego dżemu. Możesz następnie wykorzystać go do gofrów, naleśników albo do przygotowania porannej owsianki ze śliwkami.

Składniki:

 • 1,5 kg renklod,
 • 300 g cukru,
 • sok z dużej cytryny + skórka.

Sposób przygotowania:

 1. Śliwki dokładnie umyj, a następnie przekrój na pół i usuń pestki. Resztę pokrój w kawałki i wstaw do dużego rondelka.
 2. Zasyp 200 g cukru i odstaw na ok. 15-20 minut.
 3. W tym czasie wyciśnij sok i zdejmij skórkę z cytryny - zetrzyj ją na bardzo drobnej tarce.
 4. Garnek z renklodami postaw na gazie i podgrzewaj na małym ogniu, mieszając regularnie. Kiedy śliwki zaczną się rozpadać i puszczać soki, dodaj resztę cukru.
 5. Następnie dodaj sok oraz skórkę z cytryny, wymieszaj i podgrzewaj na bardzo małym ogniu, aż całość zgęstnieje i nadbierze odpowiedniej konsystencji.
 6. Całość przełóż do słoików i zapasteryzuj. Dżemy i inne przetwory możesz np. pasteryzować w zmywarce.

co zrobić z renklod

fot. Renklody przetwory: dżem z renklod/Adobe Stock, avoferten

Powidła z renklod

Śliwki renklody doskonale nadają się do przygotowania aksamitnych powideł, które następnie możesz wykorzystać jako dodatek do słodkich przekąsek, ale także mięs. Powidła ze śliwek doskonale uzupełniają np. smak dziczyzny.

Składniki:

 • 3 kg renklod,
 • 200 g cukru,
 • skórka i sok z cytryny.

Sposób przygotowania:

 1. Śliwki dokładnie umyj, przekrój na pół i usuń pestki, a resztę pokrój na kawałki. Przełóż je na patelnię i lekko podlej niewielką ilością wody.
 2. Podsmaż śliwki, aż lekko się rozpadną i zaczną puszczać soki. Następnie smaż na bardzo małym ogniu minimum 2 godziny, co jakiś czas mieszając.
 3. Odstaw je do całkowitego ostygnięcia i ponownie usmaż (możesz zrobić to następnego dnia). Smaż ok. 2 godziny na bardzo małym ogniu i ponownie zostaw do wystygnięcia.
 4. Przed trzecim smażeniem dodaj cukier oraz cytrynę. Smaż do momentu, w którym powidła będą miały dobrą konsystencję. Przełóż do słoików i zapasteryzuj.

dżem z renklod

fot. Co zrobić z renklod: powidła z renklod/Adobe Stock, Claude Calcagno

Renklody w syropie do słoików

Śliwki w syropie to idealny dodatek do ciast, owsianek i deserów lodowych. Jeśli masz mniejsze owoce, możesz zanurzyć je w syropie w całości. Większe renklody przetnij przynajmniej na pół i usuń przy okazji pestkę.

Składniki:

 • 3 kg renklod,
 • 2 szklanki wody,
 • 2 szklanki cukru.

Sposób przygotowania:

 1. Śliwki umyj, jeśli są bardzo duże - rozkrój na pół i wyjmij pestki. Następnie umieść je ciasno w wyparzonych słoikach.
 2. W rondelku zagotuj wodę z cukrem i mieszaj, aż wszystko dobrze się rozpuści, a woda zmieni lekko barwę.
 3. Jeszcze ciepłym syropem zalej śliwki w słoiku, zakręć i zapasteryzuj.

renklody przetwory

fot. Renklody przetwory: renklody w syropie/Adobe Stock, ft2010

Zobacz także inne pomysły na wykorzystanie śliwek: