Czy wiesz, jak przechowywać wędzone i suszone śliwki, aby nie wietrzały?

jak przechowywać suszone śliwki fot. Adobe Stock, Africa Studio
Jeśli masz w domu dużo śliwek i wyczerpałaś pomysły na ciasta i mięsne potrawy, sięgnij po wersję suszoną. Wędzone lub suszone śliwki możesz przechowywać przez wiele miesięcy i na bieżąco wykorzystywać je do owsianek, kompotów albo deserów. Zobacz, jak przechowywać suszone śliwki.
/ 25.08.2022 04:34
jak przechowywać suszone śliwki fot. Adobe Stock, Africa Studio

Jak przechowywać suszone śliwki, aby zachowały swoje właściwości i nie były narażone na psucie? Suszone śliwki to jedna z najbardziej popularnych przekąsek - pasuje do owsianek i ciast, ale także do mięsnych potraw lub owocowo-warzywnych sałatek. To także główny składnik świątecznego kompotu. Zobacz, jak przechowywać suszone śliwki, ale także np. wędzone śliwki.

Spis treści:

  1. Właściwości suszonych śliwek
  2. Jak przechowywać suszone i wędzone śliwki

Właściwości suszonych śliwek

Suszone śliwki zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy oraz błonnik pokarmowy, które wspólnie dbają o zdrowie i piękny wygląd. Dodatkowo są bogatym źródłem potasu, witamin z grupy B, wapnia i magnezu, a także witaminy A, C, E oraz K.

Dzięki temu poprawiają ogólną odporność i sprawiają, że cera jest promienna. Suszone śliwki możesz wykorzystać do przygotowywania owsianek, dekorowania deserów albo jeść jako szybką przekąskę między posiłkami.

Wędzone śliwki natomiast możesz wykorzystać do kompotów, a także nadziewać nimi mięsa. Ich charakterystyczny zapach i posmak doskonale nadaje się do przygotowywania mięsnych dań, idealnych nie tylko na święta i imprezy rodzinne, ale także na co dzień.

suszone śliwki do czego
fot. Jak przechowywać suszone i wędzone śliwki/Adobe Stock, susansam90

Jak przechowywać śliwki suszone i wędzone?

Wiesz już, jak suszyć śliwki, ale czy wiesz, co dalej z nimi zrobić? Podobnie jak inne suszone owoce, śliwki nie przepadają za wilgocią, nasłonecznieniem ani nadmiernym ciepłem. A zatem w czym przechowywać suszone śliwki?

Najlepszym rozwiązaniem będzie szczelnie zamykane pudełko lub słoik, który postawisz w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu.

Sprawdzi się np. spiżarnia lub piwnica. Nie trzymaj suszonych śliwek w miejscu w kuchni, w którym jest ciepło, np. w szafce niedaleko kuchenki. Pamiętaj też, aby słoik lub pojemnik opisać datą umieszczenia tam śliwek. Suszone owoce możesz bezpiecznie przechowywać ok. 12-18 miesięcy.

jak przechowywać wędzone śliwki
fot. Jak przechowywać śliwki suszone/Adobe Stock, nata_vkusidey

Jak przechowywać wędzone śliwki?

Podobnie jest w przypadku wędzonych śliwek. Muszą być przechowywane w szczelnym, hermetycznym opakowaniu albo w zamykanym słoiku. Dobrym rozwiązaniem będzie też pakowanie próżniowe.

Możesz podzielić wędzone śliwki na partie w taki sposób, aby naraz zużyć zawartość jednego opakowania, a następnie odprowadzić z woreczków powietrze.

Przechowywanie wędzonych śliwek ma się podobnie, co klasycznych, suszonych - ok. 18 miesięcy powinny wytrzymać w słoiku czy pojemniku. W próżniowym opakowaniu możesz przechowywać je nawet dłużej.

Czytaj także:
Jak suszyć maliny
Jak wybrać suszarkę do grzybów
Suszenie gruszek

Redakcja poleca

REKLAMA