POLECAMY

Kot amerykański courl krótkowłosy - charakterystyka rasy

Amerykański courl krótkowłosy to kot, który sylwetką przypomina zwykłego dachowca. Cecha, która go wyróżnia to natomiast oryginalnie zawinięte uszy. Zobacz, czym jeszcze charakteryzuje się ta rasa kotów.

amerykański courl krótkowłosy

fot. Fotolia

W 1981 r. w Kalifornii znaleziono dwie kotki o zdeformowanych uszach. Czarna i długowłosa o imieniu Shulamith powiła cztery kocięta, z których dwa miały tę samą co matka przypadłość. Do dalszej, świadomej już hodowli wykorzystywano koty domowe (zarówno krótkowłose, jak i długowłose), dążąc do utrwalenia genu odpowiedzialnego za wywinięcie uszu. Nazwa rasy pochodzi właśnie od kształtu uszu.

Kot amerykański courl krótkowłosy - wygląd

Nad jego zgrabną sylwetką przypominającą typowego kota domowego dominują uszy. Szerokie u nasady, otwarte, z małżowiną wywijającą się na końcach pod kątem od 90 do 180 stopni.

U kociąt uszy zaczynają się zawijać już od piątego dnia po urodzeniu  i trwa to kilka miesięcy. Im wywinięcie większe, tym kot jest cenniejszy.

Wielkość: średnia.

Umaszczenie: wszystkie kolory dopuszczalne.

Długość włosa: krótkowłosy.

Kolor oczu: czysty, nie musi harmonizować z kolorem sierści za wyjątkiem odmian point, u których występuje taka korelacja.

Charakter rasy

Zrównoważony, towarzyski, lubi się bawić.

Zobacz całą: Encyklopedię ras kotów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)