Kot amerykański courl krótkowłosy - charakterystyka rasy

Amerykański courl krótkowłosy to kot, który sylwetką przypomina zwykłego dachowca. Cecha, która go wyróżnia to natomiast oryginalnie zawinięte uszy. Zobacz, czym jeszcze charakteryzuje się ta rasa kotów.
/ 27.04.2015 14:38

amerykański courl krótkowłosy

fot. Fotolia

W 1981 r. w Kalifornii znaleziono dwie kotki o zdeformowanych uszach. Czarna i długowłosa o imieniu Shulamith powiła cztery kocięta, z których dwa miały tę samą co matka przypadłość. Do dalszej, świadomej już hodowli wykorzystywano koty domowe (zarówno krótkowłose, jak i długowłose), dążąc do utrwalenia genu odpowiedzialnego za wywinięcie uszu. Nazwa rasy pochodzi właśnie od kształtu uszu.

Kot amerykański courl krótkowłosy - wygląd

Nad jego zgrabną sylwetką przypominającą typowego kota domowego dominują uszy. Szerokie u nasady, otwarte, z małżowiną wywijającą się na końcach pod kątem od 90 do 180 stopni.

U kociąt uszy zaczynają się zawijać już od piątego dnia po urodzeniu  i trwa to kilka miesięcy. Im wywinięcie większe, tym kot jest cenniejszy.

Wielkość: średnia.

Umaszczenie: wszystkie kolory dopuszczalne.

Długość włosa: krótkowłosy.

Kolor oczu: czysty, nie musi harmonizować z kolorem sierści za wyjątkiem odmian point, u których występuje taka korelacja.

Charakter rasy

Zrównoważony, towarzyski, lubi się bawić.

Zobacz całą: Encyklopedię ras kotów

Tagi: kot
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)