Najdłużej kwitnące krzewy fot. Adobe Stock, bnorbert3

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące - prawdziwa gratka w ogrodzie

Czy znasz te krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące? Jeśli chcesz, by od wiosny do jesieni twój ogród zdobiły piękne duże rośliny, postaw właśnie na te gatunki. Posadź w ogrodzie clematisy, hortensje ogrodowe albo budleje. W sierpniu rozkwita za to ketmia, która kwitnie aż do przymrozków.
/ 20.07.2022 13:26
Najdłużej kwitnące krzewy fot. Adobe Stock, bnorbert3

Latem ozdobą wielu ogrodów są nie tylko kwiaty na rabatach i kwiaty w donicach, lecz także kwitnące krzewy ozdobne. Jeśli zastanawiasz się, które długo kwitnące krzewy posadzić, wybierz takie, które kwiecą się aż od wiosny do jesieni.

W dużym ogrodzie najdłużej kwitnące krzewy warto przeplatać z zimozielonymi krzewami ozdobnymi. Piękne kompozycje wyczarujesz także z udziałem niskich iglaków oraz niskich krzewów ozdobnych i wysokich krzewów ozdobnych. Wybór roślin do ogrodu jest ogromny.

Spis treści:

  1. Lagerstroemia
  2. Budleja
  3. Ketmia syryjska
  4. Powojnik
  5. Wiciokrzew
  6. Hortensja bukietowa

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: lagerstroemia

Lagerstroemia to roślina, która może rosnąć jako krzew lub jako drzewko - wszystko zależy od sposobu przycinania. Posiada piękne, duże kwiaty, które kwitną nieprzerwanie od lipca aż do października.

Krzew jest niezwykle łatwy w uprawie, dlatego sprawdzi się u osób zabieganych, które uwielbiają kolorowe ogrody, ale mają niewiele czasu na ich pielęgnację. Lagerstroemia potrzebuje jedynie nieco miejsca i słoneczne stanowisko.

Odmian lagerstroemii jest wiele, może mieć kwiaty w kolorze różowym, białym, czerwonym i fioletowym. Także jesienią prezentuje się okazale, gdy jej liście przebarwią się na żółto. 

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące lagerstroemiafot. Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: lagerstroemia/Adobe Stock, roundex

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: ketmia syryjska

Ketmia syryjska to długo kwitnący krzew. Zwykle pierwsze kwiaty pojawiają się w sierpniu i utrzymują się aż do przymrozków. Ketmia syryjska znana tez jako hibiskus ogrodowy. Odpowiednio pielęgnowana dorasta do 2-3 metrów wysokości, a jej kwiaty przypominają te, które wypuszcza malwa.

Ketmia syryjska występuje w odmianach: różowych, białych, niebieskich, żółtych, czerwonych, a także dwubarwnych. Potrzebuje słonecznego stanowiska i umiarkowanej wilgotności. Wymaga także odpowiedniego podłoża - gleba musi być próchnicza i dobrze przepuszczalna. Zimą koniecznie trzeba zabezpieczyć roślinę przed mrozem.

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące ketmia syryjskafot. Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: ketmia syryjska (hibiskus)/Adobe Stock, Henryk Niestrój

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: budleja Dawida

Kolejną rośliną, jeśli chodzi o krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące, które warto posadzić w ogrodzie, jest Budleja Dawida. Wabi swoim intensywnym zapachem duże ilości motyli i innych owadów.

Budleja tworzy piękne, długie kwiatostany, a kwitnie od lipca do września lub do października (w zależności od odmiany). Dodatkowo kwiaty zbierają się w kształt stożka, co sprawia, że roślina wygląda atrakcyjnie.

Uprawa budlei nie jest skomplikowana, ale roślina ma swoje wymagania. Lubi stanowiska słoneczne i może rozrastać się do dużych rozmiarów, dlatego zaleca się sadzić ją pojedynczo. 

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące Budleja Dawidafot. Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: budleja Dawida/Adobe Stock, Steidi

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: powojnik (clematis)

Choć powojnik nie jest typowym krzewem, ale pnączem, warto, by znalazł się w zestawieniu najdłużej kwitnących krzewów. Dlaczego? Ponieważ kwitnie od maja aż do września, a czasem jeszcze dłużej. Dodatkowo prezentuje się pięknie na balustradach, kratkach i pergolach. Może rosnąć w stojącej albo wiszącej donicy, a także bezpośrednio w ziemi.

Dobrze prowadzony obficie obsypuje się kwiatami, trzeba tylko pamiętać o tym, by zapewnić mu stabilną podporę. Gdy roślina zaczepi się o pergolę, nie należy zmieniać jej miejsca ani rozplątywać, ponieważ nie tylko przestanie kwitnąć (na pewien czas), ale może uschnąć.

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące clematisfot. Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: powojnik/Adobe Stock, Dariusz Leszczyński

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: wiciokrzewy

Wiciokrzew ma różne odmiany, ale każda z nich pięknie prezentuje się w ogrodzie i na tarasie. Dodatkowo jest rośliną wieloletnią i długo kwitnącą.

Wśród odmian tej rośliny na szczególną uwagę zasługuje wiciokrzew pnący Henry'ego. Kwitnie od czerwca do października. To krzew zimozielony, a więc przez cały rok będzie wyglądać dobrze i zdobić ogród.

Wiciokrzewy są bardzo dekoracyjne - ich kwiatostany mają nietypowe kształty, a sama roślina nie jest szczególnie wymagająca. Potrzebuje jednak lekko zacienionego oraz zacisznego stanowiska. Mocne słońce może sprawić, że liście uschną w okresie wiosennym, kiedy temperatury w dzień i w nocy bardzo się od siebie różnią.

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące wiciokrzewfot. Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: wiciokrzew/Adobe Stock, skymoon13

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: hortensja bukietowa

Hortensja to duży krzew, którego ogromną zaletą jest pełna mrozoodporność. Osiąga wysokość ok. 2 metrów, a jej stożkowe kwiatostany wyglądają pięknie niemal przez cały rok. Hortensja bukietowa kwitnie od końca czerwca lub początku lipca aż do późnej jesieni, ale kwiatostany usychają i utrzymują się przez całą zimę, tworząc niezwykłą kompozycję. Nie musisz ich obrywać - to prawdziwa zimowa dekoracja!

Lubi stanowisko słoneczne oraz półcieniste. Potrzebuje także przepuszczalnego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Hortensja dobrze reaguje na nawożenie, ale preparaty nie powinny zawierać wapnia. Hortensja to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych długo kwitnących.

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące hortensja bukietowa
fot. Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące: hortensja bukietowa/Adobe Stock, geshas

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 14.05.2021.

Czytaj więcej:
Krzewy żółto kwitnące
Krzewy podobne do bzu
Co posadzić obok azalii?