POLECAMY

Ludzie chudną na niej nawet 20 kg! Czy dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej to najlepsza metoda na detoks?

Dieta dr Dąbrowskiej, zwana też dietą warzywno-owocową polecana jest jako skuteczna kuracja oczyszczająca, odchudzająca i lecznicza. Słyszałaś o tej diecie? Dowiedz się więcej!

Dieta dr Dąbrowskiej: dieta warzywno-owocowa zasady

Podstawą diety dr Dąbrowskiej są niskoskrobiowe warzywa (z wyłączeniem ziemniaków, batatów, roślin strączkowych) oraz owoce o niskiej zawartości cukru (np. grejpfruty, cytryny, jagody).

Z diety warzywno-owocowej wyklucza się produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, tłuszcze, cukier i słodycze.

Dieta dr Dąbrowskiej jest odmianą głodówki. Według autorki post powinien trwać od kilku dni do nawet 6 tygodni.

Warzywa i niewielkie ilości owoców trzeba spożywać przede wszystkim na surowo. Można jadać je także w formie zup, warzyw gotowanych lub duszonych praz soków warzywnych.

Dieta dr Dąbrowskiej: dieta warzywno-owocowa efekty

Dieta warzywno-owocowa to ekstremalnie niskokaloryczny sposób żywienia dostarczający 600-800 kcal na dobę. Dr Dąbrowska twierdzi, że tak niski pobór energii wraz z dietą warzywno-owocową zmusza organizm do przejścia na tzw. odżywianie endogenne. W teorii organizm spala wtedy nie tylko tkankę tłuszczową, ale także wszelkie inne uszkodzone tkanki. W ten sposób rzekomo ma dochodzić do uzdrowienia.

W rzeczywistości jadłospisy diety dr Dąbrowskiej prowadzą do spadku masy ciała przez odwodnienie, spalanie tkanki mięśniowej i, tylko częściowo, spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego powodu dieta warzywno-owocowa często prowadzi do efektu jo-jo.

Dr Ewa Dąbrowska podkreśla, że w trakcie stosowania diety warzywno-owocowej może dochodzić do tzw. kryzysów ozdrowieńczych. W rzeczywistością są to objawy niskiego stężenia glukozy we krwi i niedoborów podstawowych składników pokarmowych. Jesteś wtedy poirytowana, senna, słaba. 

Choć warzywa i owoce kojarzą się ze zdrowiem to nie można budować jadłospisów przez kilkanaście, czy kilkadziesiąt dni wyłącznie na ich podstawie. Organizm potrzebuje węglowodanów złożonych, białek i tłuszczów do normalnego funkcjonowania, a dieta warzywno-owocowa dostarcza ich znikomych ilości.

Dieta dr Dąbrowskiej: dieta warzywno-owocowa przeciwwskazania

Dieta warzywno-owocowa zawiera bardzo dużo błonnika pokarmowego, dlatego absolutnym przeciwwskazaniem do jej stosowania są schorzenia przewodu pokarmowego, szczególnie żołądka i jelit.

Diety dr Dąbrowskiej nie powinny stosować także osoby z cukrzycą typu I i II, chorobami serca, nadciśnieniem, nowotworami. Wbrew twierdzeniom autorki nie jest to odpowiedni sposób żywienia dla chorujących na schorzenia wynikające z autoimmunizacji (autoagresji), gdyż może ona wywołać rzut choroby.

Dieta dr Dąbrowskiej: dieta warzywno-owocowa przygotowanie i wyjście z diety

Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować diety dr Dąbrowskiej przygotuj się do niej. Stopniowo ograniczaj najpierw węglowodany,  potem tłuszcze, a na końcu białka dochodząc do pełnej diety warzywno-owocowej. Nie stosuj jednak tej głodówki dłużej niż kilka dni.  Potem stopniowo rozszerzaj jadłospis.  

Bez zmiany nawyków żywieniowych na stałe, bez zbudowania diety na bazie różnorodnych, niskoprzetworzonych produktów zastosowanie diety warzywno-owocowej raz na pół roku nie przyniesie żadnych korzystnych efektów. Wręcz przeciwnie zwolni przemianę materii i zwiększy skłonność do tycia.

Nie traktuj diety dr Dąbrowskiej (ani żadnej innej rygorystycznej diety odchudzającej) jako sposobu na wyciszenie sumienia. Tygodniowy „detoks” nie zniweluje błędów popełnianych przez lata. 

Przeczytaj także:
7 przepisów na pyszne koktajle odchudzające na każdy dzień tygodnia!
5 najlepszych przepisów dr Ewy Dąbrowskiej
Odchudzasz się? Mamy dla ciebie gotowe jadłospisy diety redukcyjnej 1200 kcal i 1500 kcal. Zapisz i wydrukuj!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/3 tygodnie temu
Nie jest taka zła jeśli się wie co do czego i z czym podawać... Kwestia doboru skłądników i komponowania ich. No ja sie na tym kompletnie nie znam wiec polegam na macro bios bar. Codziennie przywożą mi zestaw detoxu do pracy na cały dzien. Da sie spokojnie przeżyć i nnie umierac z głodu. Przede mna jeszcze ostatni tydzien i wychodzenie. Dam radę!
/miesiąc temu
Fatalna dieta. Powinno się jej zakazać!
/miesiąc temu
Jeżeli chodzi o odchudzanie to polecam igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja.
POKAŻ KOMENTARZE (6)