Smutna baletnica fot. Fotolia

DIETA BALETNICY: restrykcyjna dieta odchudzająca

Dieta baletnicy to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet odchudzających, o jakich możecie przeczytać w internecie. Przestrzegamy przed jej stosowaniem. Zobacz, co ci grozi!
Barbara Dąbrowska / 30.05.2017 09:45
Smutna baletnica fot. Fotolia

Zawsze, kiedy w moim gabinecie dietetyka pada pytanie o nową dietę odchudzającą mocno nadstawiam uszu i sprawdzam, na czym polega. Podobnie było tym razem. Dieta baletnicy znana jest już od kilku lat, ale ostatnio znów stała się popularna. Zbliża się lato, a ta pora roku sprzyja restrykcyjnym dietom na odchudzanie.

Baletnica kojarzy się z drobną sylwetką, niską masą ciała i eterycznym wyglądem. Prowadziłam kiedyś pogadankę o zdrowym żywieniu w szkole baletowej i wiesz co? To miejsce jest „wylęgarnią” zaburzeń odżywiania ze spektrum anoreksji. Byłam przerażona słuchając metod, za pomocą których bardzo młode tancerki próbują się odchudzać. Nie byłam zdziwiona, gdy okazało się, że dieta baletnicy to w rzeczywistości pół-głodówka.

Dieta baletnicy zasady i jadłospis

W artykule tym przytoczę zasady i krążący po Internecie jadłospis. Robię to jednak tylko i wyłącznie po to, by cię ostrzec!

Wierzysz w diety cud? Przestań się w końcu oszukiwać!

Dieta baletnicy trwa 10 dni i, według autorów, pozwala zrzucić 10 kg! Jadłospis, o ile w ogóle można tym określeniem nazywać zasady diety baletnicy, dzieli się na cykle 2 dniowe.

  • W dniach 1-2 możesz pić wyłącznie wodę i niesłodzoną kawę (do 4 filiżanek dziennie).
  • W dniach 3-4 spożywasz wyłącznie odtłuszczony nabiał.
  • W dniach 5-6 twój jadłospis to ziemniaki (maksymalnie 11 sztuk).
  • W dniach 7-8 na twoim talerzu pojawi się tylko białe mięso.
  • Ostatnie dni 9-10 są wypełnione warzywami (głównie zielonymi).

Dieta baletnicy jest pół-głodówką opartą o jednoskładnikowe menu dzienne. Ta dieta odchudzająca w rzeczywistości nie odchudza, bo spadek masy ciała, który następuje w trakcie jej stosowania wynika z odwodnienia. Tak restrykcyjny sposób żywienia wymusza na organizmie przejście w stan „oszczędnościowy” i zwolnienie przemian metabolicznych. Twoje ciało funkcjonuje, serce bije, wątroba pracuje, mięśnie wykonują pracę. Do tego wszystkiego potrzebna jest energia z pożywienia, której jadłospis diety baletnicy nie dostarcza. W związku z tym ciało „oszczędza” zapasy i nie uruchamia magazynu tkanki tłuszczowej wykorzystując minimum, które zjadasz w dniach 3-10.

10 kg mniej wody i dużo niższa masa mięśniowa po 10 dniach – to możliwe! Tylko, czy tego właśnie chcesz?

Dieta baletnicy efekty i opinie

Przeraża fakt, że po dietę baletnicy sięgają przede wszystkim bardzo młode nastolatki, często nawet w wieku gimnazjalnym.  Dziewczynkom brakuje dystansu i rozsądnego spojrzenia na możliwe skutki uboczne. Jedyne, co dostrzegają to efekty diety baletnicy w postaci mniejszej cyfry na wadze. Problemem jest także zjawisko powtarzania diety baletnicy kilka razy pod rząd, co może prowadzić do wyniszczenia i niedoborów pokarmowych. Jakie inne negatywne skutki wywołuje dieta baletnicy? 

Uwaga! Oto lista popularnych i... niebezpiecznych diet!

Spadek poziomu energii życiowej, problemy z koncentracją.

Omdlenia.

Odwodnienie.

Zapadnięte oczy, poszarzała cera.

Tak restrykcyjna dieta, która niesie ze sobą ryzyko utraty przytomności stwarza ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia. Co się stanie, jeśli zemdlejesz za kierownicą, albo spadniesz ze schodów? Rzadko się podkreśla, że wypadki często bywają skutkiem drakońskich diet.

Osoby, które wypowiadają się na temat diety baletnicy twierdzą, że jest to sposób żywienia dla „odpornych psychicznie”. My podkreślamy, że aby stosować dietę baletnicy trzeba być wytrzymałym nie tylko psychicznie, ale przede wszystkim fizycznie. Nawet, jeśli planowałaś zastosować dietę baletnicy, by zmieścić się w sukienkę na ślub zadaj sobie pytanie: czy chcesz iść na wesele bez sił na zabawę i taniec? Weź także pod uwagę, że spektakularny spadek masy ciała wiąże się także z równie „widowiskowym” efektem jo-jo.

Planujesz dietę odchudzającą? Zobacz, co poleca redakcja polki.pl.