POLECAMY

Dieta Dąbrowskiej to HIT Internetu. Zobacz, czego o niej jeszcze nie wiesz (i nie powie ci tego koleżanka)?

O diecie Dąbrowskiej zrobiło się naprawdę głośno, gdy znana prezenterka stosując ją mocno schudła. Teraz każdy zna kogoś, kto stosował, stosuje lub zamierza stosować dietę dr Dąbrowskiej. Narosło wokół niej mnóstwo mitów. Obalamy je dla ciebie!
Barbara Dąbrowska / 8 miesięcy temu
Dieta Dąbrowskiej to HIT Internetu. Zobacz, czego o niej jeszcze nie wiesz (i nie powie ci tego koleżanka)? fot. Adobe Stock

Mit nr. 1: Dieta Dąbrowskiej to najlepsza metoda na detoks

Detoks za pomocą diety Dąbrowskiej? Od czego? Jesteś zatruta, ale czym? Detoks to słowo klucz, pod którym nie kryje się żadna definicja wyjaśniająca jak ma działać i z czego ma oczyszczać. Konia z rzędem wręczymy temu, kto nazwie konkretnie „toksyny”, które usuwane są w trakcie postu Dąbrowskiej. W rzeczywistości człowiek, który odżywia się normalnie, zwraca uwagę na to, co je usuwa szkodliwe produkty przemiany materii przez wątrobę, nerki i skórę.

Niektóre szkodliwe związki, takie jak dioksyny, czy rtęć są rozpuszczalne w tkance tłuszczowej i w niej się kumulują. Paradoksalnie zatem dieta dr Dąbrowskiej (odmiana głodówki), którą komponuje się na bazie warzyw i niskocukrowych owoców może doprowadzić do uwolnienia niekorzystnych substancji do krwi w czasie spalania tkanki tłuszczowej.

Czym zatem jest detoks? Mechanizmem psychologicznym, który „rozlicza” dietetyczne grzechy ostatnich miesięcy. 

Mit nr. 2 Dieta dr Dąbrowskiej sprzyja odnowie komórek

Wymiana komórek w organizmie to zjawisko fizjologicznie, które ma miejsce non stop, 24 godziny na dobę. Niektóre tkanki odnawiają się w ciągu kilku godzin, innym zajmuje to kilka miesięcy, ale nie jest to bezpośrednio powiązane ze stosowaniem diety Dąbrowskiej ani żadnej innej diety oczyszczającej.  Za chwytliwymi hasłami nie stoją niestety konkretny ani żadne badana naukowe.

Mit nr. 3 Dieta Dąbrowskiej to dobry sposób na odchudzanie

Dieta Dąbrowskiej jest dietą bardzo niskokaloryczną, dostarcza około 400-800 kcal na dobę. Przeciętne kobieta na podstawowe funkcje fizjologiczne potrzebuje znacznie więcej, około 1200 kcal. Wartość ta nie uwzględnia jeszcze żadnej aktywności fizycznej.

Jedząc wyłącznie warzywa i niskocukrowe owoce nie dostarczasz do organizmu prawie w ogóle białka i tłuszczu, brakuje w niej także wielu witamin i składników mineralnych. O zgrozo, autorka diety dopuszcza jej stosowanie nawet przez kilka miesięcy.

Większość osób nie wytrzymuje jednak tak długo. Dieta dr Dąbrowskiej najczęściej prowadzi do szybkiego efektu jo-jo, spalania tkanki mięśniowej oraz zwolnienie tempa przemiany materii. Jeśli już ją stosujesz zadbaj o stopniowe wychodzenie z diety, pojedynczo dodawaj produkty z dnia na dzień podnosząc kaloryczność. Najlepiej zrób to pod opieką dietetyka.

Jednym z nielicznych plusów diety Dąbrowskiej jest nauka jedzenia większej ilości warzyw i owoców, bo w Polsce wciąż jadamy ich stanowczo za mało.

Mit nr. 4 Dowodem na wydalanie toksyn w diecie Dąbrowskiej są „kryzysy ozdrowieńcze”

Do każdego objawu można dopasować tłumaczą go teorię. Boli cię głowa, czujesz się poirytowana, nie możesz się skupić i wciąż masz biegunkę na diecie Dąbrowskiej? Nie martw się, to są zupełnie normalne objawy, tzw. „kryzysy ozdrowieńcze”!

Dietetyk nie zna takiego pojęcia, za to wiemy, że:

  • ból głowy związany jest z niskim stężeniem glukozy we krwi,
  • poirytowanie wynika z faktu, że dieta Dąbrowskiej jest ekstremalnie niskokaloryczna,
  • to toalety zaś biegasz dlatego, że z dnia na dzień drastycznie zwiększyłaś ilość spożywanego błonnika.

Czar prysł!

Mit nr. 5 Dieta dr Dąbrowskiej jest bardzo łatwa w stosowaniu, to dieta dla każdego

Z pewnością nie jest to dieta dla każdego, w zasadzie niewiele jest osób, które mogą odnieść pozytywne skutki stosowania diety Dąbrowskiej. Wbrew zaleceniom dieta dr Ewy Dąbrowskiej nie powinna być stosowana przez osoby z chorobami cywilizacyjnymi, bo ich przebieg może się gwałtownie pogorszyć.

Szczególnie ważne jest, by podkreślić, że ten sposób żywienia jest szkodliwy dla wszystkich chorujących na nowotwory. Organizm chorego onkologicznie jest już i tak wykończony, a żywieniem należy wspierać siły witalne, a nie je odbierać!

Zasady diety są proste, nie możesz jeść nic poza warzywami i wybranymi owocami. Jednak, czy łatwo jest pracować jedząc dziennie 600 kcal i będąc odwodnionym przez biegunkę? Jak w takim stanie prowadzi się samochód i pomaga dzieciom odrabiać lekcje? To pytania retoryczne. Nie sprawdzaj na nie odpowiedzi w praktyce!

Zobacz także:
Sprawdź, czy jesteś zakwaszona! Wiemy, jak to zrobić!
5 najlepszych przepisów dr Ewy Dąbrowskiej
Ile schudniesz na diecie dr Ewy Dąbrowskiej?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/tydzień temu
Zerowa wiedza piszacej tekst na temat diety dr Dąbrowskiej. Proponuję się zapoznac , a potem wypowiadać. W żadnym wypadku pani Dąbrowska nie poleca postu ludziom w ciężkich chorobach, a już na pewno nie w przypadku raka. Jaki cel ma ten artykuł? wprowadzać chaos informacyjny?
/miesiąc temu
Mądra, rzetelnie przygotowana Pani Doktor medycyny, dla której zdrowie człowieka, a nie pieniądze są wartością. Powyższy artykuł pozbawiony jest podstaw merytorycznych, a celem jego jest utrzymanie ludzi w "uzależnieniu od przemysłu spożywczego i farmaceutycznego". Polecam projekt "Odmładzanie na surowo" - na you tube i facebooku, który bazuje m.in. na podstawach wiedzy Pani Doktor Ewy Dąbrowskiej. Nie tylko "dietetyk", ale i inni "specjaliści" nie znają zjawiska "kryzysów ozdrowieńczych", bo nie znają się również na wielu innych sprawach funkcjonowania człowieka!
/2 miesiące temu
wreszcie ktoś napisał prawdę o diecie ewy dąbrowskiej
POKAŻ KOMENTARZE (5)