Kobieta na diecie dr Dąbrowskiej przygotowuje zielony koktajl z warzyw. fot. Adobe Stock

Stosujesz dietę dr Dąbrowskiej? Sprawdź efekty postu leczniczego!

O diecie Dąbrowskiej zrobiło się naprawdę głośno, gdy znana prezenterka stosując ją mocno schudła. Teraz każdy zna kogoś, kto stosował, stosuje lub zamierza stosować dietę dr Dąbrowskiej. Jakie efekty zapewnia post warzywno-owocowy?
Barbara Dąbrowska / 29.03.2019 14:54
Kobieta na diecie dr Dąbrowskiej przygotowuje zielony koktajl z warzyw. fot. Adobe Stock

O diecie dr Dąbrowskiej słyszałaś wiele, sprzecznych opinii. Jedni twierdzą, że skutecznie odchudza i wspomaga leczenie chorób cywilizacyjnych, inni wręcz przeciwnie, że wyniszcza organizm. Jak jest naprawdę? 

Post Ewy Dąbrowskiej polega na jedzeniu przez 14-42 dni wyłącznie warzyw o niskiej zawartości skrobi z niewielkim dodatkiem wybranych owoców. Taka dieta wydaje się restrykcyjna, dlatego postanowiliśmy sprawdzić czy obiecywane przez autorkę efekty są prawdziwie!

Skuteczny detoks

Detoks za pomocą diety warzywno-owocowej? Od czego? Detoks to słowo klucz, pod którym nie kryje się żadna definicja wyjaśniająca, jak ma działać i z czego ma oczyszczać. Konia z rzędem wręczymy temu, kto nazwie konkretnie „toksyny”, które usuwane są w trakcie postu Dąbrowskiej. W rzeczywistości człowiek, który odżywia się normalnie, zwraca uwagę na to, co je usuwa szkodliwe produkty przemiany materii przez wątrobę, nerki i skórę.

Niektóre szkodliwe związki, takie jak dioksyny, czy rtęć są rozpuszczalne w tkance tłuszczowej i w niej się kumulują. Zatem dieta dr Dąbrowskiej może doprowadzić do szybkiego uwolnienia niekorzystnych substancji do krwi w czasie spalania tkanki tłuszczowej.

Odnowa komórek

Wymiana komórek w organizmie to zjawisko fizjologicznie, które ma miejsce non stop, 24 godziny na dobę. Niektóre tkanki odnawiają się w ciągu kilku godzin, innym zajmuje to kilka miesięcy, ale nie jest to powiązane ze stosowaniem postu leczniczego.  Za chwytliwymi hasłami nie stoją niestety konkretny ani żadne kliniczne badana naukowe na dużej grupie osób.

Spalanie tkanki tłuszczowej

Dieta dr Dąbrowskiej jest dietą bardzo niskokaloryczną, dostarcza od 400 do 800 kcal na dobę. Przeciętne kobieta na podstawowe funkcje fizjologiczne potrzebuje znacznie więcej, około 1200 kcal. Wartość ta nie uwzględnia jeszcze żadnej aktywności fizycznej! W trakcie postu schudniesz bardzo szybko, nawet kilkanaście kilogramów, ale tylko niewielka część spadku wagi to tkanka tłuszczowa.

Dieta dr Dąbrowskiej najczęściej prowadzi do szybkiego efektu jo-jo, spalania tkanki mięśniowej oraz zwolnienie tempa przemiany materii.

Jedząc wyłącznie warzywa i owoce o niskiej zawartości cukru nie dostarczasz do organizmu prawie w ogóle białka i tłuszczu, brakuje w niej także wielu witamin oraz składników mineralnych. Jednym z nielicznych plusów diety Dąbrowskiej jest nauka jedzenia większej ilości warzyw i owoców, bo w Polsce wciąż jadamy ich stanowczo za mało.

Kobieta widzi spadek masy ciała na wadze, efekt diety dr Dąbrowskiej,

Fot. Adobe Stock

Kryzys ozdrowieńczy

Do każdego objawu można dopasować tłumaczącą go teorię. Boli cię głowa, czujesz się poirytowana, nie możesz się skupić i wciąż masz biegunkę na diecie warzywno-owocowej? Nie martw się, to są zupełnie normalne objawy, tzw. „kryzysy ozdrowieńcze” - twierdzi autorka diety. Takie pojęcie nie istnieje w medycynie, za to wiemy, że:

  • ból głowy związany jest z niskim stężeniem glukozy we krwi,
  • poirytowanie wynika z faktu, że dieta dr Dąbrowskiej jest ekstremalnie niskokaloryczna,
  • to toalety zaś biegasz dlatego, że z dnia na dzień drastycznie zwiększyłaś ilość błonnika pokarmowego.

Wsparcie leczenia i wzrost sił witalnych

Z pewnością nie jest to dieta dla każdego, w zasadzie niewiele jest osób, które mogą odnieść pozytywne skutki stosowania diety warzywno-owocowej. Wbrew zaleceniom dieta dr Ewy Dąbrowskiej nie powinna być stosowana przez osoby z chorobami cywilizacyjnymi, bo ich przebieg może się gwałtownie pogorszyć.

Szczególnie ważne jest, by podkreślić, że ten sposób żywienia jest szkodliwy dla wszystkich chorujących na nowotwory. Organizm chorego onkologicznie jest już i tak wykończony, a żywieniem należy wspierać siły witalne, a nie je odbierać!

Zasady diety są proste, nie możesz jeść nic poza warzywami i wybranymi owocami. Jednak, czy łatwo jest pracować jedząc dziennie 600 kcal i będąc odwodnionym przez biegunkę? Jak w takim stanie prowadzi się samochód i pomaga dzieciom odrabiać lekcje? 

Audio-opinia dietetyka: dieta dr Dąbrowskiej

 

Dowiedz się więcej o warzywach w diecie i detoksie:
5 najlepszych przepisów diety dr Dąbrowskiej - smaczne i szybkie w przygotowaniu!
Przeciwutleniacze w żywności – naturalna ochrona przed wolnymi rodnikami
Detoks? Zobacz trzy, różne propozycje diet oczyszczających