Dieta oczyszczająca fot. Adobe Stock

Dieta oczyszczająca - głodówka, dieta sokowa, dieta oczyszczająca jelita

Dieta oczyszczająca usprawnia pracę przewodu pokarmowego, dodaje energii, usuwa toksyny. Zastosuj głodówkę, dietę sokową lub dietę oczyszczającą jelita na bazie koktajlu warzywnego.
Agata Bernaciak / 06.02.2020 10:57
Dieta oczyszczająca fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Dieta oczyszczająca - na czym polega?
 2. Głodówka
 3. Dieta sokowa
 4. Dieta oczyszczająca jelita

Dieta oczyszczająca - na czym polega?

Dieta oczyszczająca pomaga oczyścić organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Możesz ją stosować jako dietę główną, ale dieta oczyszczająca to świetny wstęp do właściwej diety odchudzającej.

Diety oczyszczające (typu detoks) wpływają na:

 • poprawę nastroju,
 • przywracają energię,
 • oczyszczają jelita,
 • dodają skórze blasku.

Diety oczyszczające wykorzystują naturalne mechanizmy organizmu, usprawniając pracę przewodu pokarmowego i wydalniczego. Części toksyn pozbywasz się także przez skórę.

Dietetyczne detoksy nie tylko usuwają z organizmu toksyny, lecz także nadmiar wody, dzięki czemu zapobiegają zatrzymywaniu wody, niwelują obrzęki i worki pod oczami. Pamiętaj, że do diety oczyszczającej trzeba podejść mądrze, wybrać najlepszą dla siebie, a po jej zakończeniu wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe.

Poznaj 3 sprawdzone diety oczyszczające.

Głodówka

W czasie trwania głodówki oczyszczającej nie przyjmujesz żadnych pokarmów, za to pijesz dużo wody mineralnej niegazowanej lub specjalnych naparów ziołowych.

Głodówki jednodniowe można stosować raz w tygodniu. Dłuższe posty (do 7 dni) wprowadzaj nie częściej niż raz na 3 miesiące. Przystępując do takiej oczyszczającej głodówki należy już na tydzień przed jej rozpoczęciem zrezygnować z picia kawy i herbaty, jadłospis wzbogacić o warzywa, owoce oraz kasze i razowe pieczywo. Wracając do normalnej diety stopniowo zwiększaj ilość jedzenia.

 • Przez pierwsze 2 dni pij tylko rozcieńczone soki marchwiowe.
 • 3 dnia wprowadź do diety owoce.
 • Następnie rozszerz menu o surówki, potrawy gotowane na parze i duszone.
 • Na tym etapie możesz wracać już do produktów białkowych.

Dieta oczyszczająca organizm
fot. Adobe Stock

Dieta sokowa

Jej autorem jest Michał Tombak, światowej sławy specjalista filozofii leczenia naturalnego. Każdy dzień tej 6-dniowej diety oczyszczającej zaczynaj od wypicia wody wymieszanej z solą gorzką (siarczan magnezu), czyli delikatnym środkiem przeczyszczającym. Według twórcy diety roztwór ten przyciąga wszelkie toksyny zatruwające organizm i pomaga je usunąć. Żeby nie doszło do odwodnienia należy pić 4 l mieszanki soków z owoców cytrusowych dziennie.

Jadłospis oczyszczającej diety sokowej

Dzień 1,2,3

 • Na śniadanie szklanka ciepłej wody wymieszanej z łyżką gorzkiej soli. Po jej wypiciu trzeba się ciepło ubrać.
 • Przygotuj mieszankę soków: wyciśnij 900 ml (3,5 szklanki) soku z grejpfrutów, wymieszaj z taką samą ilością świeżego soku z pomarańczy oraz niepełną szklanką (200 ml) soku z cytryny, dodaj 2 l wody.  Mieszankę soków popijaj co 30 minut po 100 ml, aż do wyczerpania napoju.
 • Jeśli pojawi się uczucie głodu, możesz zjeść grejpfruty lub pomarańcze. Przed snem wypij filiżankę naparu ziół na trawienie (np. koper włoski)

Dzień 4,5

 • Zalecenia jak poprzednio, ale zamiast mieszanki soków z cytrusów możesz pić sok jabłkowy i marchwiowy w dowolnych proporcjach.
 • Jeśli odczuwasz głód, sięgnij po owoce i warzywa.

Dzień 6

 • Zalecenia takie jak w dniach 4–5. Dodatkowo wprowadź minimalne ilości kaszy, ryb i jaj.

Dieta oczyszczająca jelita

Ta wersja diety oczyszczającej jest bogata w składniki mineralne, błonnik pokarmowy i witaminę C. Podstawą menu jest miks owoców i warzyw, którego szklankę należy wypić na 30 min przed każdym posiłkiem. Dzięki niemu usprawniasz perystaltykę jelit. Jak go przygotować?

 • 2 marchewki, 1/2 selera i 1/4 główki kapusty włoskiej zmiksuj z 4–5 pomidorami bez skórki i dodaj 1 l niegazowanej wody mineralnej. Dopraw solą i pieprzem.

Dodatkowo jesz warzywa, owoce, chude mięsa i ser twarogowy. W ciągu 2 dni możesz zgubić nawet 2 kg, a zyskać ładniejszą cerę i lśniące włosy i płaski brzuch.

Tekst powstał na podstawie publikacji w „Pani Domu”.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 01.02.2018.

Dowiedz się więcej na temat oczyszczania organizmu:
Dieta 3 dniowa oczyszczająca - zasady i opinia dietetyka
Oczyszczająca dieta dwunastodniowa
Dieta dr Dąbrowskiej - 7 dniowy jadłospis diety oczyszczającej