Cukrzyca typu 1 groźniejsza od typu 2? Charakterystyczne objawy, leczenie i powikłania cukrzycy insulinozależnej

Cukrzyca typu 1 zwykle dotyka dzieci. Ale nie tylko. Dorośli też chorują. Nieleczona może zagrażać życiu. Jej objawy pojawiają się szybko i są ostre. Leczenie cukrzycy typu 1 wymaga kontrolowania poziomu cukru we krwi i przyjmowania insuliny. Zaniedbanie tego zwykle ma tragiczne skutki.
Joanna Mazur / 6 miesięcy temu
Cukrzyca typu 1 groźniejsza od typu 2? Charakterystyczne objawy, leczenie i powikłania cukrzycy insulinozależnej fot. Adobe Stock

Charakterystycznym objawem dla obu rodzajów cukrzycy jest wysoki poziom cukru we krwi. Dlatego regularne badanie poziomu glukozy pozwala wyłapać chorobę na jej wczesnym etapie, jeszcze zanim pojawią się fizyczne symptomy cukrzycy.
Cukrzyca i nadmiar cukru manifestuje się na wiele sposobów. Wiele objawów cukrzycy typu 1 i typu 2 jest podobnych. Różnice widać w ich natężeniu w czasie ich rozwoju. Pacjenci z cukrzycą typu 1 zwykle chudną, pacjenci z cukrzycą typu 2 raczej nie - tym częściej zaleca się zrzucenie nadwagi.

Więcej o cukrzycy typu 2 - insulinoniezależnej

 1. Przyczyny cukrzycy typu 1 - dziedziczenie i wirusy
 2. Cukrzyca typu 1 (insulinozależna) - objawy, przyczyny, leczenie
 3. Kiedy cukrzyca typu 1 zagraża życiu?
 4. Leczenie cukrzycy typu 1
 5. Czy można wyleczyć cukrzycę typu 1?
 6. Dieta w cukrzycy typu 1

Przyczyny cukrzycy typu 1 - dziedziczenie i wirusy

Przyczyną cukrzycy typu 1 jest to, że organizm nie umie sam wytworzyć insuliny, hormonu odpowiedzialnego za gospodarkę węglowodanową w organizmie. Stąd nazwa choroby - cukrzyca insulinozależna. Komórki trzustki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny (wysepki Langerhansa czy też wyspy trzustkowe) są niszczone przez organizm.
Przyczyną cukrzycy typu 1 mogą być przebyte infekcje wirusowe, których efektem ubocznym jest niszczenie wysp trzustkowych. Ale cukrzyca typu 1 jest przede wszystkim dziedziczona. Warto przyjrzeć się historii chorób w rodzinie.

Nie daj się zaskoczyć cukrzycy - poznaj 5 wczesnych objawów!

Cukrzyca typu 1 (insulinozależna) - objawy, przyczyny, leczenie

Objawy cukrzycy typu 1 rozwijają się bardzo szybko. Choroba może rozwinąć się w czasie od kilku dni do kilku tygodni. Mają też ostrą formę, więc łatwiej niż w cukrzycy typu 2 je zauważyć. Cukrzyca typu 1 najczęściej rozwija się u dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. rokiem życia. U dorosłych występuje rzadziej i nazywa się ją cukrzycą LADA, czyli utajoną cukrzycą autoimmunologiczną u dorosłych. Cukrzyca typu 1 dorosłych to  5-10 proc. wszystkich przypadków cukrzycy insulinozależnej. A cukrzyca typu 1 występuje u ok. 10 proc. pacjentów chorych na cukrzycę. 90 proc. to osoby z cukrzyca typu 2.

Charakterystyczne objawy cukrzycy typu 1

Częste oddawanie moczu - poliuria
Nadmiar cukru we krwi wiąże wodę i działa moczopędnie. Nerki starają się odfiltrować nadmiar glukozy z moczu, ale nie są w stanie tego zrobić. Nadmiar cukru jest wydalany z organizmu wraz z dużą ilością związanej z glukozą wody. Dorosła, zdrowa osoba oddaje do 2 litrów moczu dziennie, chorzy na cukrzycę 3 litry i więcej. Zaniepokoić zatem powinno: krótkie przerwy miedzy wizytami w toalecie, oddawanie moczu więcej niż 8 razy dziennie, wstawanie w nocy do toalety, u dzieci moczenie się w nocy.

Ogromne pragnienie
Wysoki poziom cukru powoduje częstsze i obfitsze oddawanie moczu, a to z kolei wzmaga pragnienie. Organizm próbuje nadrobić utratę wody zwiększając pragnienie. Dlatego zaniepokoić powinno: większe niż zazwyczaj pragnienie, trudności z ugaszeniem pragnienia mimo regularnego uzupełniania płynów.

Zmęczenie i senność
Senność mimo regularnego snu 7-8 godzin dziennie oraz nieustające zmęczenie mogą też być objawami cukrzycy typu 1. cukrzycy. Za ten stan winić trzeba brak insuliny w organizmie, która dostarcza energię komórkom.

Chudnięcie
Niewystarczająca ilość insuliny  sprawia, że komórkom brakuje paliwa. Aby uzyskać energię, organizm zaczyna spalać tłuszcz a także białko zawarte w mięśniach. Stąd utrata wagi u chorych na cukrzycę typu 1.

Czy zmęczenie i senność to zawsze są objawy cukrzycy?

Jakie jeszcze objawy daje cukrzyca typu 1?

U diabetyków może wystąpić:

 • swędzenie narządów płciowych i infekcje intymne,
 • pogorszenie się wzroku, zamglony obraz,
 • infekcje skórne.

Kiedy cukrzyca typu 1 zagraża życiu?

Zaawansowaną postać cukrzycy typu 1 daje szereg powikłań, które wymagają interwencji lekarza. Jednym z nich jest kwasica ketonowa. Jest to stan, w którym w orgazmie powstają ciała ketonowe. Jeżeli u diabetyka pojawią się poniższe objawy, należy szybko skonsultować się z lekarzem!

 • Częste oddawanie dużych ilości moczu
 • Zwiększone pragnienie
 • Suchość w ustach, suchość błon śluzowych, suchość skóry
 • Zapach acetonu w oddechu i w moczu lub słodkawy owocowy zapach
 • Przyspieszony oddech na zmianę z głębokimi powolnym oddechem
 • Wysypka, zaczerwienie skóry
 • Bóle brzucha, mdłości, wymioty
 • Senność, utrata przytomności

Kwasica ketonowa może skończyć się śpiączką lub śmiercią.

Najwięksi wrogowie trzustki! Poznaj rzeczy, które są dla niej śmiertelnym zagrożeniem

Leczenie cukrzycy typu 1

Jedyną skuteczną metodą leczenia cukrzycy typu 1 (insulinozależnej) jest przyjmowanie insuliny i kontrolowanie poziomu cukru we krwi.
Rodzaj insuliny i metodę aplikacji ustala lekarz. Dostępne są różne rodzaje insuliny: krótko-, średnio- i długodziałające. Chory kontroluje stężenie glukozy przed posiłkami i po nich za pomocą glukometru i normalizuje jej poziom insuliną. Do dyspozycji ma peny - przyrządy do aplikacji insuliny, oraz pompy insulinowe. W obu przypadkach to diabetyk decyduje o tym, jaką dawkę insuliny zaaplikować.

Jak sprawdzić, czy mamy cukrzycę?  Zobacz:
Cukrzyca - badania, interpretacja wyników

Czy można wyleczyć cukrzycę typu 1?

Jedyną metoda na całkowite pozbycie się objawów cukrzycy typu 1 jest przeszczep trzustki lub łączony przeszczep trzustki i nerki. Jest to jednak zabieg bardzo inwazyjny i niebezpieczny. Trwają także badania nad szczepionką hamującą rozwój cukrzycy typu 1.

Będziesz mamą? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o cukrzycy ciążowej

Dieta w cukrzycy typu 1

Dieta w cukrzycy typu 1 jest bardziej restrykcyjna niż w przypadku cukrzycy typu 2. Wartość każdego posiłku powinna być obliczana ze względu na ilość węglowodanów, białek i tłuszczów. Chorzy na cukrzycę typu 1 powinni unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli takich, które powodują szybki i nagły wzrost poziomu cukru we krwi. I wybierać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Powinni też ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zabronione jest też picie alkoholu.

Więcej:
Dieta cukrzycowa: twój jadłospis na 7 dni
Dieta cukrzycowa – doskonała nie tylko dla diabetyków!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)