Uśmiechnięta kobieta pijąca kefir fot. Adobe Stock

Czy kefir jest dobry na odchudzanie? Pij go codziennie!

Dietetycy i lekarze zalecają regularne picie kefiru. Czy kefir jest dobry na odchudzanie? Jak najbardziej – i nie tylko na to. Poznaj jego dobroczynne właściwości!
Wioletta Górecka / 28.03.2018 05:30
Uśmiechnięta kobieta pijąca kefir fot. Adobe Stock

Wiele słyszy się o wspaniałym wpływie kefiru na organizm. Czy kefir jest dobry na odchudzanie? Okazuje się, że tak. Co prawda codzienne picie go nie sprawi, że tłuszcz magicznie zniknie, jednak ten napój skutecznie wspiera procesy oczyszczania i przemiany materii. Dlaczego kefir jest tak pomocny przy odchudzaniu?

Korzyści płynące z picia kefiru

Dobroczynne właściwości kefiru są znane od setek lat. Reguluje przemianę materii, orzeźwia, dostarcza mnóstwo wartości odżywczych oraz witamin. Wieczorem, zamiast słodzonego jogurtu, wypij kefir. Usprawnia pracę jelit i przyspiesza metabolizm, dzięki czemu wpływa korzystnie na proces spalania tkanki tłuszczowej oraz oczyszczania organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Porcja kefiru to nieocenione źródło składników odżywczych oraz probiotyków. Zdaniem niektórych dietetyków, kefir jest zdrowszy niż jogurt naturalny!

Czy kefir jest dobry na odchudzanie?

Kefir jest zalecany do spożywania przez osoby na diecie – syci i orzeźwia, a także dba o to, by organizmowi nie zabrakło cennych składników odżywczych. Wybierając kefir, warto zwrócić uwagę na jego skład i zdecydować się na taki, który ma niewielką ilość tłuszczu i kalorii. Im bardziej naturalny produkt, tym lepsze i cenniejsze jego działanie. Kefir jest jak zalecany osobom, które chcą schudnąć, właśnie ze względu na właściwości poprawiające przemianę materii i wspomagające pracę jelit. Oprócz kefiru, warto pić także soki z warzyw, które dostarczą organizmowi błonnika pokarmowego (na przykład sok z buraka czy marchwi).

Co jeszcze daje kefir?

Picie kefiru ma działanie lekko przeczyszczające. Probiotyki w nim zawarte przywracają naturalną florę bakteryjną w jelitach. Podczas przyjmowania antybiotyków czy też po zatruciu, któremu towarzyszyła biegunka i/lub wymioty, także warto sięgnąć po kefir. „Dobre” bakterie znajdujące się w nim mogą nawet uchronić przed rozwojem wielu chorób. Warto więc sięgać po kefir nie tylko jako element wspomagający odchudzanie, ale włączyć go do codziennego menu.

To także może być dla ciebie interesujące!

Kefir kefirowi nierówny? Jak wybrać ten najlepszy?
Lubisz kefiry? Zobacz, jak łatwo zrobić go w domu!
Mleko kontra jogurt, kefir i maślanka – co najlepiej wybrać?