Dieta kefirowa nie tylko odchudza, ale także oczyszcza organizm. W dodatku kefir dostarcza organizmowi mnóstwo cennych składników, a przy tym jest smaczny i orzeźwiający. Kefir na odchudzanie jest jednym ze sposobów, który warto wypróbować, ale w krótkim czasie. Sprawdź, dlaczego warto zastosować tę dietę i schudnąć w szybkim tempie.
Spis treści:
Dieta kefirowa – co to?
W diecie kefirowej podstawą jest oczywiście kefir. Najlepszy podczas tej kuracji będzie kefir odtłuszczony, o zawartości do ok. 40 kcal/100 g i 4 g białka/100 g. Czy kefir jest zdrowy? Właściwości zdrowotne kefiru są bardzo liczne i niezwykle cenne – głównie ze względu na zawartość probiotyków, a także szeregu witamin (z grupy B, K i D) oraz kwasu foliowego, fosforu i wapnia.
Dieta kefirowa może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to stopniowe zastępowanie posiłków kefirami: pierwszego dnia należy jeść wyłącznie chude sery twarogowe, kolejne dwa dni to spożywanie wyłącznie kefirów, czwarty dzień to stopniowe włączanie innych produktów (najlepiej warzyw – gotowanych i surowych), piąty dzień to zastąpienie kefiru wodą mineralną. Można zjeść kawałek gotowanego mięsa.
Drugi sposób to włączenie do jadłospisu potraw na bazie kefiru – przez 5 dni należy jeść wyłącznie lekkostrawne posiłki stworzone na kefirze, lub podawać do nich kefir.
Ten rodzaj diety, zwłaszcza w wersji pierwszej, może być stosowany maksymalnie 5 dni, w odstępach 2-3 miesięcy. Dieta kefirowa jest dietą monoskładnikową, dlatego nie może być stosowana dłużej, ze względu na ryzyko doprowadzenia do niedoborów.
Przeciwwskazania do diety kefirowej
Diety kefirowej nie powinny stosować osoby mające problem z układem moczowym – w ich przypadku duża ilość białka może negatywnie wpłynąć na nerki. Powrót do starych, złych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety, może spowodować pojawienie się efektu jo-jo. Dlatego kefir warto włączyć do swojej codziennej diety na stałe, a także unikać niezdrowego, wysokokalorycznego odżywiania się.
Dieta kefirowa Tombaka
Michał Tombak to Rosjanin, autor trzydniowej diety oczyszczającej, w której pierwszy dzień można nazwać dietą kefirową Tombaka – polega na piciu wyłącznie kefiru i jedzeniu razowych sucharków.
Drugiego dnia tej diety pije się wyłącznie 2 litry soku z jabłek i je razowe suchary, a dzień trzeci polega na jedzeniu sałatek z gotowanych warzyw i kiszonek z olejem. Sucharki razowe też są tego dnia dozwolone.
Jadłospis diety kefirowej
Poniżej przykładowy jadłospis diety kefirowej w wersji drugiej, czyli mniej restrykcyjnej. Jego zaletą jest to, że dostarcza więcej ważnych składników odżywczych niż dieta kefirowa w wersji pierwszej.
- Śniadanie: Kefir z niewielkim dodatkiem płatków owsianych i owoców jagodowych.
- Drugie śniadanie: Sałatka z warzyw (np. pomidorów, ogórków, papryki, rzodkiewek) z dodatkiem kefiru.
- Obiad: Zupa krem z dyni z kefirem.
- Przekąska: Kefir z dodatkiem mięty i miodu.
- Kolacja: Gotowane ziemniaki z kefirem.
- Przed snem: Szklanka kefiru z łyżeczką miodu.
fot. Dieta kefirowa: efekty/ Adobe Stock, zigres
Dieta kefirowa – efekty
Dieta kefirowa pomoże zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale nie jest to sposób odpowiedni do redukcji większej masy ciała. Dzięki stosowaniu tej kuracji, można pozbyć się nawet 3 kilogramów w ciągu 5 dni jej trwania. Z pewnością zmniejszy się też obwód talii. Jednak będzie to spadek masy ciała wynikający ze zmniejszenia ilości treści jelitowej i zmniejszenia zawartości wody w organizmie, a w bardzo niewielkim stopniu z redukcji tkanki tłuszczowej.
Kefir stymuluje metabolizm, wspomaga perystaltykę jelit, a także pomaga je oczyszczać. Poprawia regularność wypróżnień, a także pomaga hamować rozwój niepożądanej flory bakteryjnej. Pobudza organizm do wydzielania żółci i soków trawiennych, co w efekcie usprawnia trawienie.
Opinie o diecie kefirowej
Zaletą diety kefirowej jest fakt, że kefir to bogate źródło probiotyków, które korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową. Ponadto dieta ta jest stosunkowo prosta w realizacji i przede wszystkim tania.
Jednakże dieta kefirowa może prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy i minerały. Dlatego można ją zastosować, ale lepiej nie wydłużać czasu jej trwania, aby nie narazić się na konsekwencje zdrowotne niedoborów i efekt jo-jo.
Niektóre osoby mogą źle reagować na restrykcyjną dietę kefirową, zwłaszcza jeśli będzie się ona wydłużać. Istnieje wtedy ryzyko pojawienia się osłabienia, bólów głowy, braku energii, kłopotów ze snem, skurczów mięśni.
Treść artykułu pierwotnie opublikowana została 2.02.2018 r. przez Wiolettę Górecką.
Czytaj także:
Jak zrobić kefir?
Czy kefir jest zdrowy?
Jak zrobić chłodnik z kefiru