kawa z cytryną na odchudzanie fot. Adobe Stock, maewshooter

Kawa z cytryną na odchudzanie i nie tylko - czy nowy trend ma sens?

Kawa z cytryną stosowana na odchudzanie to dość nowy trend, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Połączenie kawy z cytryną ma ułatwiać spalanie tłuszczu, ale przypisuje się mu też działanie pomocne przy biegunkach i bólach głowy. Sprawdzamy, czy jest w tym sens i czy kawa z cytryną pomoże ci się odchudzić.
/ 14.10.2021 08:18
kawa z cytryną na odchudzanie fot. Adobe Stock, maewshooter

Połączenie kawy i cytryny ma ułatwiać odchudzanie i spalać tłuszcz. To nowy trend, a jego zwolennicy przekonują, że ten nietypowy sposób picia kawy wpiera w odchudzaniu. Sprawdziłyśmy, czy to prawda.

Spis treści:

  1. Kawa z cytryną - nietypowy napój z popularnych składników
  2. Przepis na kawę z cytryną na odchudzanie
  3. Czy kawa z cytryną odchudza? Efekty
  4. Właściwości zdrowotne kawy z cytryną - czy są prawdziwe?

Kawa z cytryną - nietypowy napój z popularnych składników

Kawa to drugi najpopularniejszy napój na świecie. Większość osób w którymś momencie dnia wypija filiżankę tego czarnego naparu. Częstym dodatkiem do kawy jest mleko, śmietanka, cukier, a w niektórych miejscach świata dodaje się do niej też cynamon, kardamon lub inne rozgrzewające przyprawy.

Okazuje się, że wiele osób rozpoczyna dzień od filiżanki czarnej kawy z cytryną. Nie chodzi tutaj o względy smakowe, a właśnie o potencjalnie wzmocnienie właściwości obydwu składników, dzięki temu nietypowemu połączeniu. 

Przepis na kawę z cytryną na odchudzanie

Żeby przygotować kawę z cytryną na odchudzanie, trzeba zmieszać:

  • filiżankę zaparzonej kawy (250 ml),
  • sok z jednej cytryny.

Taka kawa z cytryną ma więc bardzo wyraźny, kwaśny smak i różni się od kawy z plastrem cytryny, którą niektórzy piją, bo lubią takie połączenie smakowe.

Jaka kawa do kawy z cytryną?

Do zrobienia kawy z cytryną może wykorzystać dowolną kawę: rozpuszczalną, kawę z ekspresu, kawę sypaną. Jeśli chcesz skorzystać z odchudzających właściwości kofeiny, wybierz jednak sypaną kawę i zaparz ją np. we french pressie. Im dłużej fusy będą parzone, tym więcej kofeiny przejdzie do kawy.

Ile razy dziennie pić kawę z cytryną?

Osoby polecające tę metodę zalecają, by pić kawę z cytryną przynajmniej raz dziennie. Jeśli odpowiada ci smak takiej mikstury, możesz pić ją do 3 razy dziennie.

Kiedy pić kawę z cytryną?

Kawę z cytryną najlepiej pić w pierwszej połowie dnia. To z uwagi na kofeinę zawartą w naparze kawowym. Jeśli wypijesz kawę zbyt późno, wieczorem możesz mieć problemy z zaśnięciem.

Fusy z kawy z cytryną

Jest jeszcze jeden, odmienny sposób na włączanie kawy z cytryną do diety. Polega na wymieszaniu mielonych ziaren kawy z sokiem z cytryny. Nie stosuje się go jednak na odchudzanie, ale jako lek wspomagający biegunki.

Czy kawa z cytryną odchudza? Efekty

Zarówno kawa, jak i sok z cytryny, mają wiele pozytywnych właściwości prozdrowotnych. Czy w połączeniu działają jednak lepiej? Czy pomagają w odchudzaniu?

Kawa dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, kofeinie i specyficznym kwasom organicznym ma właściwości ochronne dla serca, korzystnie działa przy cukrzycy, a nawet może chronić przed niektórymi rodzajami nowotworów. Sama kawa nie odchudza, ale może wspomagać ten proces dzięki temu, że kofeina podkręca przemianę materii i pobudza termogenezę.

Picie kawy w pewien sposób może pomóc też w utrzymaniu masy ciała i kontroli apetytu. Nie licz jednak na to, że gdy zaczniesz pić kawę, magicznie schudniesz. Do spalania tłuszczu i chudnięcia konieczna jest przede wszystkim dobrze opracowana dieta redukcyjna.

Sok z cytryny to także prozdrowotny produkt. Świeżo wyciśnięty sok to bomba z witaminy C i antyoksydantów. Pewnie słyszałaś o piciu wody z cytryną na czczo. Taki napój ma zapewnić pobudzenie metabolizmu i poprawiać funkcjonowanie układu trawiennego.

Czy po połączeniu kawy z cytryną uzyskuje się więc cudowny napój na odchudzanie? Prawdopodobnie nie. Na pewno mieszanina ta nie jest bardziej skuteczna niż kawa (lub inne źródło kofeiny) i sok wypite osobno.

Nie oznacza to jednak, że substancje te zupełnie nie działają. Zarówno kawa, jak i sok z cytryny mogą w pewien sposób działać prozdrowotnie. Są też niskokaloryczne, więc jeśli wypijesz taką mieszaninę bez dodatku cukru, nie przeszkodzisz w odchudzaniu. Nie licz jednak na cudowne efekty wynikające z tego połączenia.

Jeśli smakuje ci kawa z cytryną, śmiało pij ten napój na zdrowie. Jeśli jednak kwaśny smak ci nie odpowiada, nie ma sensu, byś zmuszała się do jego picia, tylko dla wspomagania odchudzania. Wypij kawę w taki sposób, w jaki lubisz, a sok z cytryny dodaj do dressingu sałatki lub wypij z wodą.

Właściwości zdrowotne kawy z cytryną - czy są prawdziwe?

Zwolennicy kawy z cytryną twierdzą, że to nie tylko napój na odchudzanie. Według nich taka mikstura to też 3 zupełnie różne zalety

  • Pomaga w migrenach.
  • Poprawia stan skóry.
  • Jest lekarstwem na biegunki.

Każde z tych stwierdzeń odnosi się do zupełnie innych właściwości kawy i soku z cytryny. Przeanalizujemy je osobno.

Czy kawa z cytryną pomaga w migrenach?

Według niektórych przesłanek kofeina wywołuje efekt zacieśniania tętnic, przez co zmniejsza dopływ krwi do mózgu i pomaga zyskać ulgę w bólu głowy. Kawa działa w ten sposób na wiele osób. To jednak nic potwierdzonego twardymi dowodami.

Jest też zupełnie odmienna teoria na ten temat. Według niej kawa to jeden z czynników żywieniowych (obok czekolady, alkoholu, słodyczy, cytrusów) wyzwalających ból głowy

Czy kawa z cytryną może pomóc uporać się z migrenami? Nie licz na to. Większa szansa na to, że wręcz pogorszy ten stan. Jeśli jednak odczujesz ulgę, to z powodu kofeiny, nie kawy samej w sobie, a tym bardziej nie dzięki połączeniu z cytryną.

Czy kawa z cytryną poprawia stan cery?

Antyoksydanty to substancje obecne między innymi w żywności, które bardzo dobrze działają na zdrowie i stan cery. Są obecne w pokaźnej ilości zarówno w kawie, jak i soku z cytryny. Dieta bogata w antyoksydanty może nawet opóźnić starzenie się skóry. Ta teoria może okazać się więc bliska prawdy.

Oprócz tego cytryna to też duża dawka witaminy C - witaminy niezbędnej do powstawania i przebudowy kolagenu, struktury niezwykle ważnej dla zdrowia i wyglądu skóry. 

Kawa z cytryną może poprawić więc wygląd twojej skóry, ale ten sam efekt osiągniesz, pijąc kawę i włączając cytryny do diety osobno.

Czy kawa z cytryną pomaga na biegunki?

Jest pewien domowy sposób na biegunki, polegający na jedzeniu mikstury z mielonej kawy z sokiem z cytryny. Zdecydowanie nie ma jednak dowodów na to, że pomaga. 

Taka mikstura przy biegunkach może wręcz szkodzić. Kawa pobudza jelita do skurczów, a nie przed nimi chroni.

Czytaj także:
Zioła szwedzkie – zastosowanie, właściwości, skład
Jagody leśne i borówki amerykańskie - właściwości zdrowotne
Właściwości zdrowotne agrestu - 8 powodów dla których warto go jeść