Kawa z cytryną na odchudzanie i nie tylko - czy ten napój faktycznie napędza metabolizm?

kawa z cytryną na odchudzanie fot. Adobe Stock, maewshooter
Kawa z cytryną to napój, któremu przypisuje się właściwości odchudzające, ale też oczyszczające cerę i pomagające uporać się z migrenami. Kawa z cytryną może pomóc w odchudzaniu, bo u niektórych zmniejsza zachcianki na podjadanie, ogranicza uczucie głodu, pozwala wydłużyć okres postu oraz zwiększyć intensywność treningu i spalić więcej kalorii. Kawę z cytryną na odchudzanie trzeba pić regularnie 1-3 razy dziennie.
/ 12.05.2023 08:30
kawa z cytryną na odchudzanie fot. Adobe Stock, maewshooter

Połączenie kawy i cytryny ma ułatwiać odchudzanie i spalać oporny tłuszcz, ale też powodować inne korzyści zdrowotne. To dość nowy trend, a jego zwolennicy przekonują, że picie kawy z cytryną wspiera w odchudzaniu, pobudza metabolizm i jest doskonałym lekarstwem na kaca. Sprawdziłyśmy, czy to prawda.

Spis treści:

 1. Kawa z cytryną - nietypowy napój
 2. Przepis na kawę z cytryną na odchudzanie
 3. Picie kawy z cytryną na odchudzanie
 4. Efekty odchudzające kawy z cytryną
 5. Właściwości prozdrowotne kawy z cytryną
 6. Kawa z cytryną - skutki uboczne

Kawa z cytryną - nietypowy napój

Kawa to drugi najpopularniejszy napój na świecie. Większość osób w którymś momencie dnia wypija filiżankę tego czarnego naparu. Częstym dodatkiem do kawy jest mleko, śmietanka, cukier, a w niektórych miejscach świata dodaje się do niej też cynamon, kardamon lub inne rozgrzewające przyprawy.

Okazuje się, że wiele osób rozpoczyna też dzień od filiżanki czarnej kawy z cytryną. Nie chodzi tutaj tylko o względy smakowe, a właśnie o potencjalnie wzmocnienie właściwości obydwu składników, dzięki temu nietypowemu połączeniu.

Kawa z cytryną jest też przez niektórych pijana wyłącznie ze względu na jej smak. Kawę z cytryną najczęściej pije się na zimno, albo np. z tonikiem, ale są też amatorzy ciepłej kawy z cytryną.

Przepis na kawę z cytryną na odchudzanie

Przepis na kawę z cytryną jest banalnie prosty, niezależnie od tego, czy chcesz zastosować kawę z cytryną na odchudzanie, czy po prostu chcesz spróbować ciekawego napoju, skorzystaj z poniższego przepisu.

Składniki:

 • filiżanka zaparzonej kawy (250 ml),
 • pół cytryny,
 • garść lodu.

Sposób przygotowania:

 1. Do zaparzonej kawy dodaj kostki lodu.
 2. Odkrój 2 plastry cytryny. Z reszty cytryny wyciśnij sok.
 3. Dodaj do kawy plastry cytryny i sok z cytryny.

kawa z cytryną - przepis
fot. Kawa z cytryną/ Adobe Stock, ramoncin1978

Kawa z cytryną ma więc bardzo wyraźny, kwaśny smak. Jeśli chcesz sięgnąć po kawę z cytryną na odchudzanie, dodaj do kawy przynajmniej sok z połowy cytryny. Jeśli pijesz kawę z cytryną jedynie dla smaku, dostosuj porcję cytryny w kawie do własnych preferencji.

Jaka kawa do kawy z cytryną?

Do zrobienia kawy z cytryną może wykorzystać dowolną kawę: rozpuszczalną, kawę z ekspresu, kawę sypaną. Jeśli chcesz skorzystać z odchudzających właściwości kofeiny, wybierz jednak sypaną kawę i zaparz ją np. we french pressie. Im dłużej fusy będą miały kontakt z wodą, tym więcej kofeiny przejdzie do kawy.

Picie kawy z cytryną na odchudzanie

Picie kawy z cytryną na odchudzanie według zwolenników tej metody pomaga uporać się z zachciankami, zmniejsza odczuwanie głodu i rozpędza metabolizm. Osoby stosujące kawę z cytryną na odchudzanie polecają specjalny protokół dotyczący jej picia.

Kawa z cytryną - kaoryczność

Kaloryczność kawy z cytryną jest bliska zeru, dlatego to napój, który można polecić na odchudzanie. Porcja kawy z cytryną dostarcza 1-5 kcal, to zależne od ilości soku z cytryny w takiej kawie. Nawet jeśli napój nie pomoże schudnąć, na pewno też nie przeszkodzi, bo nie tuczy.

Ile razy dziennie pić kawę z cytryną żeby schudnąć?

Osoby polecające tę metodę zalecają, by pić kawę z cytryną przynajmniej raz dziennie. Jeśli odpowiada ci smak takiej mikstury, możesz pić ją do 3 razy dziennie.

Kiedy pić kawę z cytryną?

Kawę z cytryną najlepiej pić w pierwszej połowie dnia. To z uwagi na kofeinę zawartą w naparze kawowym. Jeśli wypijesz kawę zbyt późno, wieczorem możesz mieć problemy z zaśnięciem.

Kawę z cytryną warto wypić też tuż przed treningiem, żeby zwiększyć jego intensywność. Pozwala to spalić więcej kalorii, a to realne wsparcie odchudzania i pogłębienie deficytu energetycznego.

Fusy z kawy z cytryną

Jest jeszcze jeden, odmienny sposób na włączanie kawy z cytryną do diety. Polega na wymieszaniu mielonych ziaren kawy z sokiem z cytryny. Nie stosuje się go jednak na odchudzanie, ale jako domowy sposób na biegunki. Fusy z kawy są jadalne, więc taka mikstura nie powinna zaszkodzić, ale nie ma też twardych dowodów na to, że pomaga.

Odchudzające efekty kawy z cytryną

Zarówno kawa, jak i sok z cytryny, mają wiele pozytywnych właściwości prozdrowotnych. Czy w połączeniu działają jednak lepiej? Czy pomagają w odchudzaniu?

Kawa z cytryną może wywołać kilka efektów pożądanych przy odchudzaniu:

 • zmniejszać chęć na słodycze,
 • ograniczać chęć podjadania,
 • pomóc wydłużyć przerwę między posiłkami lub utrzymać dietę intermittent fasting,
 • pomóc zwiększyć intensywność treningu (co pomaga spalić więcej kalorii),
 • pobudzić metabolizm,
 • może wpływać pozytywnie na gospodarkę cukrową i np. ograniczać insulinooporność (ale dowody na to są niewielkie).

Cytryna + kawa nie są jednak magicznym połączeniem. Każdy z tych składników działa równie dobrze razem, jak i osobno. Zdrowa dieta, ruch, a do tego picie kawy z cytryną mogą pomóc pozbyć się opornej tkanki tłuszczowej.

Efekty picia kawy z cytryną

Kawa dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, kofeinie i specyficznym kwasom organicznym ma właściwości ochronne dla serca, korzystnie działa przy cukrzycy, a nawet może chronić przed niektórymi rodzajami nowotworów. Sama kawa nie odchudza, ale może wspomagać ten proces dzięki temu, że kofeina podkręca przemianę materii i pobudza termogenezę.

Picie kawy (z cytryną i bez) w pewien sposób może pomóc też w utrzymaniu masy ciała i kontroli apetytu. Nie licz jednak na to, że gdy zaczniesz pić kawę, magicznie schudniesz. Do spalania tłuszczu i chudnięcia konieczna jest przede wszystkim dobrze opracowana dieta redukcyjna.

Sok z cytryny to także prozdrowotny produkt. Świeżo wyciśnięty sok to bomba z witaminy C i antyoksydantów. Pewnie słyszałaś o piciu wody z cytryną na czczo. Taki napój ma zapewnić pobudzenie metabolizmu i poprawiać funkcjonowanie układu trawiennego.

Czy po połączeniu kawy z cytryną uzyskuje się więc cudowny napój na odchudzanie? Prawdopodobnie nie. Na pewno mieszanina ta nie jest bardziej skuteczna niż kawa (lub inne źródło kofeiny) i sok cytrynowy wypite osobno. Jeśli jednak po wypiciu kawy z cytryną czujesz ograniczenie głodu lub widzisz inne efekty, możesz śmiało pić taki napój przy próbie odchudzania. Nie bez znaczenia jest też efekt placebo: jeśli uwierzysz, że kawa z cytryną wspomaga odchudzanie, być może faktycznie tak będzie w twoim przypadku.

Czy warto pić kawę z cytryną na odchudzanie?

Brak twardych dowodów na odchudzające działanie kawy z cytryną nie oznacza jednak, że substancje te zupełnie nie działają. Zarówno kawa, jak i sok z cytryny mogą w pewien sposób działać prozdrowotnie. Nieznacznie wpływają na naturalne przyspieszenie metabolizmu.

Składniki na kawę z cytryną są też niskokaloryczne, więc jeśli wypijesz taką mieszaninę bez dodatku cukru, nie przeszkodzisz w odchudzaniu. Nie licz jednak na cudowne efekty wynikające z tego połączenia.

Jeśli smakuje ci kawa z cytryną, śmiało pij ten napój na zdrowie. Jeśli jednak kwaśny smak ci nie odpowiada, nie ma sensu, byś zmuszała się do jego picia, tylko dla wspomagania odchudzania. Wypij kawę w taki sposób, w jaki lubisz, a sok z cytryny dodaj do dressingu sałatki lub wypij z wodą. Efekt odchudzający będzie podobny.

Właściwości prozdrowotne i efekty kawy z cytryną

Zwolennicy picia kawy z cytryną twierdzą, że to nie tylko napój na odchudzanie. Według mikstura kawy z cytryną to też 4 zupełnie różne zalety.

 • pomaga w migrenach.
 • poprawia stan skóry.
 • jest lekarstwem na biegunki,
 • jest lekarstwem na kaca.

Każde z tych stwierdzeń odnosi się do zupełnie innych właściwości kawy i soku z cytryny. Przeanalizujemy je osobno.

Czy kawa z cytryną pomaga w migrenach?

Według niektórych przesłanek kofeina wywołuje efekt zacieśniania tętnic, przez co zmniejsza dopływ krwi do mózgu i pomaga zyskać ulgę w bólu głowy. Kawa działa w ten sposób na wiele osób. To jednak nic potwierdzonego twardymi dowodami.

Jest też zupełnie odmienna teoria na ten temat. Według niej kawa to jeden z czynników żywieniowych (obok czekolady, alkoholu, słodyczy, cytrusów) wyzwalających ból głowy

Czy kawa z cytryną może pomóc uporać się z migrenami? Nie licz na to. Większa szansa na to, że wręcz pogorszy ten stan. Jeśli jednak odczujesz ulgę, to z powodu kofeiny, nie kawy samej w sobie, a tym bardziej nie dzięki połączeniu z cytryną.

Czy kawa z cytryną poprawia stan cery?

Antyoksydanty to substancje obecne między innymi w żywności, które bardzo dobrze działają na zdrowie i stan cery. Są obecne w pokaźnej ilości zarówno w kawie, jak i soku z cytryny. Dieta bogata w antyoksydanty może nawet opóźnić starzenie się skóry. Ta teoria może okazać się więc bliska prawdy.

Oprócz tego cytryna to też duża dawka witaminy C - witaminy niezbędnej do powstawania i przebudowy kolagenu, struktury niezwykle ważnej dla zdrowia i wyglądu skóry. 

Kawa z cytryną może poprawić więc wygląd twojej skóry, ale ten sam efekt osiągniesz, pijąc kawę i włączając cytryny do diety osobno.

Zamiana kawy z mlekiem na kawę z cytryną też może wywołać ten efekt. Mleko może nasilać trądzik i to już znany, potwierdzony badaniami fakt. Jeśli nagle, zamiast kawy z mlekiem zaczniesz pić kawę z cytryną, być może stan twojej cery się poprawi. Nie są to jednak stricte właściwości kawy z cytryną, a efekt ograniczania nabiału.

Czy kawa z cytryną pomaga na biegunki?

Jest pewien domowy sposób na biegunki, polegający na jedzeniu mikstury z mielonej kawy z sokiem z cytryny. Zdecydowanie nie ma jednak dowodów na to, że faktycznie pomaga. 

Taka mikstura przy biegunkach może wręcz szkodzić. Kawa pobudza jelita do skurczów, a nie przed nimi chroni.

Czy kawa z cytryną jest dobra na kaca?

Kawa z cytryną może pomóc w ograniczeniu objawów kaca. Kofeina dobrze radzi sobie z kacem, a orzeźwiający smak cytryny pobudza i dodaje trochę cennej witaminy C.

Kawa z cytryną - skutki uboczne

Picie kawy z cytryną to nie tylko same zalety. Regularne spożywanie tego napoju może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi:

 • Nasilenie refluksu lub nadkwasota - osoby ze skłonnościami do zgagi i refluksu mogą oczuwać po kawie z cytryną pogorszenie objawów.
 • Uszkodzenie szkliwa zębów i ich zażółcenie - kawa ma właściwości przebarwiające zęby, a cytryna wprowadza kwaśne pH i zwiększa wrażliwość szkliwa. Żeby uniknąć tego skutku ubocznego lepiej pić kawę z cytryną przez słomkę.
 • Reakcje alerginczne - uczulenie na cytrusy jest powszechne, kawa z cytryną może wyzwalać objawy alerii.
 • Problemy trawienne - nudności i bóle żołądka po wypiciu kawy z cytryną nie są częste, ale mogą się przytrafiać osobom o wrażliwych śluzówkach.
 • Zaburzenia snu - kawa jest źródłem kofeiny. Jeśli nie jesteś przezwyczajona do sporych dawek kofeiny i nagle zaczniesz pić kawę z cytryną, możesz zaobserwować np. problemy z zasypianiem. Pij kawę z cytryną w pierwszej połowie dnia by uniknąć tego symptomu

Czytaj także:
Zioła szwedzkie – zastosowanie, właściwości, skład
Jagody leśne i borówki amerykańskie - właściwości zdrowotne
Właściwości zdrowotne agrestu - 8 powodów dla których warto go jeść

Redakcja poleca

REKLAMA