6 zdrowotnych zalet diety śródziemnomorskiej

Włosi, Hiszpanie i Grecy to najzdrowsze europejskie nacje. Dietetycy i lekarze są zgodni - dieta śródziemnomorska pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i... sylwetkę! Oto sześć kluczowych zalet stosowania diety śródziemnomorskiej.

Włosi, Hiszpanie i Grecy to najzdrowsze europejskie nacje. Dietetycy i lekarze są zgodni - dieta śródziemnomorska pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i... sylwetkę! Oto sześć kluczowych zalet stosowania diety śródziemnomorskiej.

5 zalet diety śródziemnomorskiej

Fot. Depositphotos

Czytaj też: Dieta śródziemnomorska

Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego dużo rzadziej zapadają na tzw. choroby cywilizacyjne, co wielokrotnie zostało potwierdzone w badaniach. Włosi, Hiszpanie, Grecy i Francuzi żyją dłużej, a schorzenia związane z układem krwionośnym, nowotworami czy skutkami nieodpowiedniego żywienia występują u nich z mniejszą częstotliwością, niż ma to miejsce w przypadku innych europejskich nacji. Właśnie dlatego, dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najbardziej korzystnych dla zdrowia diet na świecie. Sprawdźmy, dlaczego jest taka zdrowa. Oto sześć największych zalet diety śródziemnomorskiej.

 

Oliwa z oliwek

Czytaj też: Oliwa z oliwek - cud na talerzu

Oliwa z oliwek, czyli po prostu olej oliwkowy to bezcenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają dobroczynny wypływ na obniżanie poziomu "złego" cholesterolu, dzięki czemu spożywanie oliwy z oliwek to naturalny sposób profilaktyki choroby wieńcowej. Oliwa z oliwek zawiera również witaminy A, E, F, D, K oraz antyoksydanty, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia. Nie bez powodu oliwa z oliwek nazywa jest śródziemnomorskim eliksirem długowieczności! Ponadto zawarty w oliwie z oliwek kwas oleinowy chroni również przed zapaleniami śluzówki nosa i astmą. Oliwa polecana jest także osobom chorującym na cukrzycę, ze względu na asymilację cukrów i wyrównanie ich poziomu we krwi.

5 zalet diety śródziemnomorskiej

Fot. Depositphotos

 

Ryby i owoce morza

Sprawdź też: Ile kalorii mają ryby i owoce morza?

Ze względu na bliskość basenu Morza Śródziemnego, bogatego w różne gatunki ryb i owoców morza, Włosi, Hiszpanie czy Grecy chętnie urozmaicają swoje menu daniami rybnymi. A o tym, że ryby, szczególnie te świeże, to samo zdrowie, nie trzeba chyba nikogo szczególnie przekonywać. Zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe (podobnie jak w oliwie z oliwek) oraz łatwo przyswajalne białko są bezcenne dla zachowania zdrowia. Ponadto ryby są również bogatym źródłem fosforu i wapnia, które są ważne dla mocnych kości i zębów. Ryby morskie zawierają także jod, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Uzupełniając swoją dietę w owoce morze, dostarczamy organizmowi również cynku, który jest ważny dla dobrej kondycji naszej skóry oraz wspomaga pracę układu nerwowego.

5 zalet diety śródziemnomorskiej

Fot. Depositphotos

 

Warzywa

Dowiedz się: Dlaczego trzeba jeść warzywa i owoce?

Ciepły, łagodny klimat sprzyja uprawie warzyw, które są jednym z podstawowych składników diety śródziemnomorskiej. Warzywa są kuchni śródziemnomorskiej składnikiem wielu potraw serwowanych na surowo np. pod postacią sałatek, lecz również po obróbce termicznej (zapiekane, grillowane). Są one bogatym źródłem błonnika, wspomagającego procesy trawienne a także witamin i soli mineralnych. Co więcej, mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego chętnie i często urozmaicają swoje posiłki świeżymi lub suszonymi ziołami, takimi jak bazylia, tymianek, rozmaryn i inne, z których wiele zawiera przeciwutleniacze, pomoce w profilaktyce nowotworów.

5 zalet diety śródziemnomorskiej

Fot. Depositphotos

 

Owoce

Będąc na wakacjach i przechadzając się śródziemnomorskimi uliczkami z pewnością nieraz mieliśmy okazję natknąć się na ulicznych sprzedawców, handlujących okazałymi, kolorowymi owocami. Tuż obok warzyw, równie ważną rolę w diecie śródziemnomorskiej pełnią owoce, szczególnie te świeże, zerwane prosto z przydomowego drzewa lub zakupione na targu. Owoce, szczególnie te delikatnie schłodzone, służą mieszkańcom basenu Morza Śródziemnego nie tylko jako doskonały sposób na ochłodę i nawodnienie organizmu w upalne dni, ale również jako źródło błonnika, witamin i soli mineralnych.

5 zalet diety śródziemnomorskiej

Fot. Depositphotos

 

Sposób przygotowywania posiłków

Sekretem zdrowia i dobrej kondycji mieszkańców Południa Europy, oprócz składników potraw, jest również sposób ich przygotowywania. W tamtych regionach dania często przygotowywane są na ruszcie lub grillu, zapiekane w folii czy gotowane na parze, dzięki czemu unika się niezdrowego smażenia potraw. Warzywa i owoce spożywa się głównie na surowo, przez co zachowują one bogactwo składników odżywczych.

5 zalet diety śródziemnomorskiej

Fot. Depositphotos

 

Szczupła sylwetka

Dieta śródziemnomorska nie tylko uważana jest za bardzo zdrową, lecz również za mającą dobroczynny wpływ na naszą sylwetkę. Jednak jeśli myślicie, że klucz do szczupłej sylwetki, będącej efektem diety śródziemnomorskiej leży w rzadkim spożywaniu posiłków i to w niewielkich ilościach, to grubo się mylicie! Znani z umiłowania do biesiadowania mieszkańcy południowych krańców starego kontynentu jedzą często i sporo, lecz bardzo różnorodnie i zdrowo. Dietę śródziemnomorską stosować również jako dietę odchudzającą, lecz nie należy spodziewać się szybkich i spektakularnych efektów. Dzięki przejściu na dietę śródziemnomorską, zyskamy nie tylko zdrowie, lecz również mamy szansę zrzucić około 4 kilogramy w ciągu miesiąca, jednocześnie nie rezygnując z pysznych, różnorodnych i wartościowych posiłków!

5 zalet diety śródziemnomorskiej

Fot. Depositphotos

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
uwielbiam dania kuchni śródziemnomorskiej - te intensywne smaki, świeże warzywa i owoce morza, do tego aromatyczne zioła. kilka fajnych przepisów jest na blogu http://makaronowozdrowo.wordpress.com/2012/04/30/swiderki-ze-swiezym-szpinakiem-i-krewetkami/
/6 lat temu
Dieta śródziemnomorska należy do jednych z najzdrowszych, ale istnieje wiele ciekawych diet np. dieta Jezusa i inne, przeczytałam na http://vivalavita.pl/diety/wszystkie-0/strona-1.html