Zjedzenie nieświeżego jajka może mieć nie tylko przykre konsekwencje dla naszego układu trawiennego. Pewnie każda z nas zna dobrze inny scenariusz - wątpliwej świeżości jajko niechcący ląduje w przygotowywanym daniu... I cała potrawa nadaje się automatycznie tylko do kosza.
Najlepiej jeśli jajka kupujesz w sprawdzonym miejscu. Kupuj, jeśli masz tylko taką możliwość, jajka wiejskie, a nie z fermy. Pamiętaj także, że te w beżowych skorupkach dłużej utrzymują świeżość niż te w białych.
Nawet zakup u zaprzyjaźnionego hodowcy kur nie jest automatyczną gwarancją, że nie natrafimy przypadkowo na zepsuty egzemplarz. Jak więc sprawdzić świeżość jajka?
Wygląd skorupki
Sprawdź, jak wygląda skorupka jajka. Jeśli jest chropowata i zmatowiała, to jajko jest świeże. Stare jajko ma zazwyczaj wyślizganą, błyszczącą skorupkę.
Osolona woda
Wrzuć jajko do osolonej wody (w proporcji około 1,5 łyżki soli na szklankę).
- Jeśli jajko zostanie na dnie naczynia, oznacza to że jest bardzo świeże.
- Jeśli zacznie pływać po powierzchni poziomo, oznacza to że jest świeże (maksymalnie 12-dniowe).
- Jeśli zacznie pływać po powierzchni pionowo, oznacza to że jajko jest stare i lepiej zrezygnować z jego konsumpcji.
Dlaczego tak się dzieje? Jajko im starsze, tym traci więcej wody i powiększa swoją komorę powietrza.
Konsystencja białka i żółtka
Rozbij jajko i przypatrz się jego zawartości. W świeżym jajku białko jest gęste i sprężyście otacza żółtko. W jajku nieświeżym białko jest wodniste, a żółtko traci swój intensywny kolor. Ciężko oddzielić w takim jajku żółtko od białka.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 24.03.2009 na zlecenie Edipresse
Zobacz też pomysły na przekąski z jajek: