POLECAMY

Jak reagować na przemoc wobec dziecka?

Jesteś świadkiem krzywdzenia lub zaniedbywania dziecka? Zobacz, jak możesz się zachować!
Jak reagować na przemoc wobec dziecka? fot. Fotolia

Przemoc wobec dziecka - gdy nieznana ci osoba źle traktuje dziecko

1. Zadaj pytanie, które odwróci uwagę, np. „Przepraszam, która godzina?” To pozwoli miło, bez zaogniania sytuacji zacząć rozmowę.
2. Pokaż, że widzisz, co się dzieje: „Jest Pani zdenerwowana. Czy mogę jakoś pomóc?” W ten sposób dasz rodzicowi szansę, żeby mógł się wytłumaczyć, by zachował godność.
3. Przekaż pozytywną informację, np. dzieląc się swoim doświadczeniem, mówiąc, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo to, co robimy, wpływa na nasze dziecko, itp.

Przemoc wobec dziecka - Znajomy, sąsiad lub ktoś z rodziny krzywdzi dziecko

1. Postaraj się obniżyć poziom agresji, np. witając się: „Cześć, dawno cię nie widziałam”, „Dzień dobry, miło cię znowu spotkać”.
2. Zwróć uwagę na to, co się dzieje: „Widzę, że Jasiek znów płacze, moja znajoma ostatnio też miała z dzieckiem taki przypadek”...
3. Nie osądzaj, bo ktoś przestanie cię słuchać, daj do zrozumienia, że to szkodzi dziecku i podpowiedz, jak sobie z tym można poradzić, np. podpowiedz, że w przedszkolu są świetne warsztaty dla rodziców, masz ciekawy poradnik o wychowaniu dzieci.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Ciekawe jak ktoś ma dziecko które bez powodu zaczyna chisterie to ciekawe co taki rodzic ma zrobić co ludzie wtedy myślą o takim ridzicu
/4 lata temu
ha, ha już to widzę 3. Nie osądzaj, bo ktoś przestanie cię słuchać, daj do zrozumienia, że to szkodzi dziecku i podpowiedz, jak sobie z tym można poradzić, np. podpowiedz, że w przedszkolu są świetne warsztaty dla rodziców, masz ciekawy poradnik o wychowaniu dzieci. śmieszna porada;(