Nuda w domu w teorii ma cel wyższy: sprawia, że zaczyna się kreatywnie myślec, jak ją zabić i jak wykorzystać czas. Przedłużający się stan nudy w domu (samemu, z dziećmi) może doskwierać - dlatego mamy kilka pomysłów na spędzanie czasu w domu, o których możliwe, że zapomniałaś.
20 sposobów na nudę w domu z dzieckiem
- Ułóżcie puzzle, a następnie zabieraj dziecku kilka puzzli - niech zauważy, który pasuje bez żadnej pomocy.
- Wytnijcie z gazety obrazki, potnijcie na części i stwórzcie autorskie puzzle - warto układać je na kartce i przyklejać.
- Daj dziecku magazyn, np. o wnętrzach lub samochodach i poproś, by wycinało elementy do stworzenia domu idealnego lub np. parkingu z samochodami, toru wyścigowego, itp.
- Zainteresuj dziecko masami plastycznymi, np. zimą stwórzcie sztuczny śnieg, wiosną wykorzystaj sól i wodę do stworzenia masy solnej DIY. Sprawdzi się także slime, czyli glutek.
- Zaproś dziecko do pokoju, żeby uważnie przyjrzało się, co gdzie jest. Przestaw dany przedmiot i zaproś go ponownie i zapytaj, co się zmieniło. Bawcie się na zmianę!
- Przypomnij sobie pytania na nietypowe zastosowania danego przedmiotu, np. zadaj dziecku pytanie co można zrobić z zapałki lub do czego jeszcze może służyć tłuczek do ziemniaków.
- Zróbcie razem porządku w szafie! Ta zabawa najczęściej sprawdza się w przypadku dziewczynek. Wyjmij ubrania lub buty i razem decydujcie co zostaje, a co należy oddać lub sprzeda. To samo można zrobić z szafą dziecka.
- Warto też bawić się w przebieranki: dzieci fascynują rzeczy należące do dorosłych, lubią zakładać buty mamy czy pasek taty. Wykorzystaj to.
- Stwórz zapas krzyżówek do namalowania czy rozpisania oraz inne słowne łamigłówki. Możesz śmiało wymagać od uczniaka, by zdołał peytaczrzć zanide npiasnae neipowpraine ;).
- Urządź dzień sportu, dzień banana czy dzień pizzy i rozpisz plan na tablicy czy kartce. Np. danego dnia razem ćwiczycie, następnego musicie zjeść coś z bananem, a kolejnego - zrobić pizzę. Nic tak nie porządkuje rzeczywistości, jak rozpisany plan. Dzieci uwielbiają rutynę.
- Jeśli twoje dziecko jest fanem bajek lub konkretnych filmów (np. z superbohaterami), urządź mu quiz wiedzy na ten temat.
- W nawiązaniu do poprzedniego punktu: możesz stworzyć playlistę lub puszczać piosenki z danej bajki i pytać Jaka to melodia/Skąd pochodzi ta piosenka.
- Uporządkujcie razem zdjęcia. Dzieciaki interesują się swoim dorastaniem, a także czasami, „w których nie było ich na świecie”. Zorganizujcie plebiscyt na najładniejsze zdjęcie ślubne rodziców lub najśmieszniejszą fotografię pupila.
- Wybierz kilka wierszy logopedycznych i próbujcie je wyrecytować z dzieckiem. Może to być popularny „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” lub inne łamańce językowe.
- Dobrym sposobem na nudę w domu jest zabawa w antonimy i synonimy lub szukanie słów bliskoznacznych. Możecie w ten sposób „przepracowywać” emocje, np. rysując czerwony okrąg, w nim słowo złość i wszystko to, co kojarzy się dziecku z tym słowem.
- Pamiętaj o czytaniu książek, ale jeśli macie to już za sobą i dalej szukacie sposobów na nudę, to czytaj... fragmenty! I pytaj z jakiej książki pochodzi dane zdanie.
- Zróbcie razem drzewo genealogiczne - przyda się do zrobienia w domu czy do szkoły!
- Z zabaw ruchowych możesz wykorzystać skakanki (lub paski do spodni) i stworzyć z nich okręgi, do których lub przez które należy skakać, a także np. trafiać nakrętką od butelki.
- Ułóżcie choreografię do ulubionej piosenki.
- Zasiejcie rzeżuchę, rzodkiewkę, zasadźcie pestkę awokado.
fot. Adobe Stock
20 pomysłów na nudę w domu dla dorosłych
- Oczyść ekspres do kawy lub kawiarkę z fusów do kawy i przygotuj z nich peeling do włosów lub nawóz, np. do kompostownika.
- Posegreguj filmy na DVD w porządku alfabetycznym lub wg wielkości i kategorii.
- Gimnastykuj się! Włącz odpowiedni filmik instruktażowy.
- Włącz program edukacyjny lub przyrodniczy - będziesz mieć poczucie dobrze spędzonego czasu minimalnym nakładem energii.
- Uporządkuj dokumenty: załóż teczki i segregatory, posortuj je na kategorie i opisz wg nich oraz dat.
- Sposobem na nudę jest też skompletowanie i spisanie w jednym miejscu (może być w notesie, przepiśniku czy arkuszu kalkulacyjnym) wszystkich udanych, sprawdzonych przepisów.
- Zrób przegląd szafek z zapasami i sprawdź, co masz - pod tym kątem zaplanuj posiłki na następne dni i zakupy.
- Przejrzyj zasoby apteczne - czy niektóre leki nie przekroczyły daty ważności oraz co warto byłoby kupić z powodu braków w apteczce (np. leki przeciwbólowe czy opatrunki).
- Uporządkuj maila na swojej poczcie e-mail - usuń niepotrzebne wiadomości i stwórz przydatne foldery.
- Zrób karmnik dla ptaków.
- Wywołaj zdjęcia: skompletuj wszystkie, które chciałabyś mieć w formie papierowej, a odkładasz to od miesięcy.
- Zanotuj w kalendarzu ważne daty, np. urodziny bliskich i znajomych.
- Wykonaj telefony, których unikałaś od dłuższego czasu: umów się na wizyty kontrolne, np. do stomatologa lub na badania, które zazwyczaj odkłada się w czasie (np. USG piersi).
- Zrób prysznic wszystkim kwiatom lub je przesadź. Możesz też np. ukorzenić łodygi lub rozmnożyć aloes.
- Usuń z odzieży włoski i kłaczki rolką do ubrań i wyczyść buty i torebki - to ma też działanie terapeutyczne!
- Posegreguj kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne, rozważ które są przydatne, które są przeterminowane, a które warto oddać.
- Zrób przegląd ubrań - zaceruj dziury, „odkulkuj” swetry.
- Zrób porządek w swoich komodach i szafach na bieliznę zgodnie z metodą Marie Kondo.
- Kup orzechy włoskie lub arachidowe i zajmij się ich łupaniem :)
-
Zastanów się nad zrobieniem samodzielnie świec - na pewno masz w domu wosk do przetopienia. Może odkryjesz nową pasję?
fot. Adobe Stock
Zobacz też: 27 najlepszych zabawy z dzieckiemZabawy na Dzień Dziecka