40 sposobów na nudę w domu i pomysłów na spędzanie czasu

Sposoby na nudę w domu fot. Adobe Stock
Nuda w domu jest nieunikniona i potrzebna niezależnie od tego, czy jest się samemu, z dziećmi czy z partnerem. Jeśli szukasz sposobów na nudę, która cię przytłacza lub jest spowodowana np. chorobą, podsuwamy kilka niesztampowych pomysłów.
Edyta Liebert / 23.02.2021 13:32
Sposoby na nudę w domu fot. Adobe Stock

Nuda w domu w teorii ma cel wyższy: sprawia, że zaczyna się kreatywnie myślec, jak ją zabić i jak wykorzystać czas. Przedłużający się stan nudy w domu (samemu, z dziećmi) może doskwierać - dlatego mamy kilka pomysłów na spędzanie czasu w domu, o których możliwe, że zapomniałaś. 

20 sposobów na nudę w domu z dzieckiem

 1. Ułóżcie puzzle, a następnie zabieraj dziecku kilka puzzli - niech zauważy, który pasuje bez żadnej pomocy.
 2. Wytnijcie z gazety obrazki, potnijcie na części i stwórzcie autorskie puzzle - warto układać je na kartce i przyklejać.
 3. Daj dziecku magazyn, np. o wnętrzach lub samochodach i poproś, by wycinało elementy do stworzenia domu idealnego lub np. parkingu z samochodami, toru wyścigowego, itp.
 4. Zainteresuj dziecko masami plastycznymi, np. zimą stwórzcie sztuczny śnieg, wiosną wykorzystaj sól i wodę do stworzenia masy solnej DIY. Sprawdzi się także slime, czyli glutek.
 5. Zaproś dziecko do pokoju, żeby uważnie przyjrzało się, co gdzie jest. Przestaw dany przedmiot i zaproś go ponownie i zapytaj, co się zmieniło. Bawcie się na zmianę!
 6. Przypomnij sobie pytania na nietypowe zastosowania danego przedmiotu, np. zadaj dziecku pytanie co można zrobić z zapałki lub do czego jeszcze może służyć tłuczek do ziemniaków.
 7. Zróbcie razem porządku w szafie! Ta zabawa najczęściej sprawdza się w przypadku dziewczynek. Wyjmij ubrania lub buty i razem decydujcie co zostaje, a co należy oddać lub sprzeda. To samo można zrobić z szafą dziecka.
 8. Warto też bawić się w przebieranki: dzieci fascynują rzeczy należące do dorosłych, lubią zakładać buty mamy czy pasek taty. Wykorzystaj to.
 9. Stwórz zapas krzyżówek do namalowania czy rozpisania oraz inne słowne łamigłówki. Możesz śmiało wymagać od uczniaka, by zdołał peytaczrzć zanide npiasnae neipowpraine ;).
 10. Urządź dzień sportu, dzień banana czy dzień pizzy i rozpisz plan na tablicy czy kartce. Np. danego dnia razem ćwiczycie, następnego musicie zjeść coś z bananem, a kolejnego - zrobić pizzę. Nic tak nie porządkuje rzeczywistości, jak rozpisany plan. Dzieci uwielbiają rutynę. 
 11. Jeśli twoje dziecko jest fanem bajek lub konkretnych filmów (np. z superbohaterami), urządź mu quiz wiedzy na ten temat. 
 12. W nawiązaniu do poprzedniego punktu: możesz stworzyć playlistę lub puszczać piosenki z danej bajki i pytać Jaka to melodia/Skąd pochodzi ta piosenka. 
 13. Uporządkujcie razem zdjęcia. Dzieciaki interesują się swoim dorastaniem, a także czasami, „w których nie było ich na świecie”. Zorganizujcie plebiscyt na najładniejsze zdjęcie ślubne rodziców lub najśmieszniejszą fotografię pupila. 
 14. Wybierz kilka wierszy logopedycznych i próbujcie je wyrecytować z dzieckiem. Może to być popularny „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” lub inne łamańce językowe. 
 15. Dobrym sposobem na nudę w domu jest zabawa w antonimy i synonimy lub szukanie słów bliskoznacznych. Możecie w ten sposób „przepracowywać” emocje, np. rysując czerwony okrąg, w nim słowo złość i wszystko to, co kojarzy się dziecku z tym słowem.  
 16. Pamiętaj o czytaniu książek, ale jeśli macie to już za sobą i dalej szukacie sposobów na nudę, to czytaj... fragmenty! I pytaj z jakiej książki pochodzi dane zdanie. 
 17. Zróbcie razem drzewo genealogiczne - przyda się do zrobienia w domu czy do szkoły!
 18. Z zabaw ruchowych możesz wykorzystać skakanki (lub paski do spodni) i stworzyć z nich okręgi, do których lub przez które należy skakać, a także np. trafiać nakrętką od butelki. 
 19. Ułóżcie choreografię do ulubionej piosenki.
 20. Zasiejcie rzeżuchę, rzodkiewkę, zasadźcie pestkę awokado.

Zabawy z dzieckiem fot. Adobe Stock

20 pomysłów na nudę w domu dla dorosłych

 1. Oczyść ekspres do kawy lub kawiarkę z fusów do kawy i przygotuj z nich peeling do włosów lub nawóz, np. do kompostownika.
 2. Posegreguj filmy na DVD w porządku alfabetycznym lub wg wielkości i kategorii.
 3. Gimnastykuj się! Włącz odpowiedni filmik instruktażowy.
 4. Włącz program edukacyjny lub przyrodniczy - będziesz mieć poczucie dobrze spędzonego czasu minimalnym nakładem energii.
 5. Uporządkuj dokumenty: załóż teczki i segregatory, posortuj je na kategorie i opisz wg nich oraz dat. 
 6. Sposobem na nudę jest też skompletowanie i spisanie w jednym miejscu (może być w notesie, przepiśniku czy arkuszu kalkulacyjnym) wszystkich udanych, sprawdzonych przepisów.
 7. Zrób przegląd szafek z zapasami i sprawdź, co masz - pod tym kątem zaplanuj posiłki na następne dni i zakupy.
 8. Przejrzyj zasoby apteczne - czy niektóre leki nie przekroczyły daty ważności oraz co warto byłoby kupić z powodu braków w apteczce (np. leki przeciwbólowe czy opatrunki).
 9. Uporządkuj maila na swojej poczcie e-mail - usuń niepotrzebne wiadomości i stwórz przydatne foldery.
 10. Zrób karmnik dla ptaków
 11. Wywołaj zdjęcia: skompletuj wszystkie, które chciałabyś mieć w formie papierowej, a odkładasz to od miesięcy. 
 12. Zanotuj w kalendarzu ważne daty, np. urodziny bliskich i znajomych.
 13. Wykonaj telefony, których unikałaś od dłuższego czasu: umów się na wizyty kontrolne, np. do stomatologa lub na badania, które zazwyczaj odkłada się w czasie (np. USG piersi).
 14. Zrób prysznic wszystkim kwiatom lub je przesadź. Możesz też np. ukorzenić łodygi lub rozmnożyć aloes
 15. Usuń z odzieży włoski i kłaczki rolką do ubrań i wyczyść buty i torebki - to ma też działanie terapeutyczne!
 16. Posegreguj kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne, rozważ które są przydatne, które są przeterminowane, a które warto oddać.
 17. Zrób przegląd ubrań - zaceruj dziury, „odkulkuj” swetry.
 18.  Zrób porządek w swoich komodach i szafach na bieliznę zgodnie z metodą Marie Kondo.
 19. Kup orzechy włoskie lub arachidowe i zajmij się ich łupaniem :) 
 20. Zastanów się nad zrobieniem samodzielnie świec - na pewno masz w domu wosk do przetopienia. Może odkryjesz nową pasję?

Jak zabić nudę w domufot. Adobe Stock

Zobacz też: 27 najlepszych zabawy z dzieckiemZabawy na Dzień Dziecka

Redakcja poleca

REKLAMA