POLECAMY

Jak przyszykować przyjęcie komunijne?

Spotkanie w domu czy restauracji? Czym najlepiej uraczyć gości? Kiedy wręczyć dziecku prezent? Tu znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
Jak przyszykować przyjęcie komunijne? fot. Panthermedia

Jaki poczęstunek podczas przyjęcia komunijnego?

Najlepiej podejmij gości późnym śniadaniem i jednym gorącym daniem (np. barszczykiem z pasztecikami). A deser uszykuj taki, jaki najbardziej lubi pociecha. Koniecznie zwróć uwagę na uroczyste nakrycie stołu. Obrus najlepiej wybierz biały, zrób dekoracje z kwiatów, dzieciom naszykuj kolorowe serwetki.
  • Co z alkoholem? Zrezygnuj z niego, to przecież święto dziecka! Jeżeli jednak zdecydujesz się na lampkę wina, to zrezygnuj ze wznoszenia toastu. Byłoby to niestosowne, bo również księża apelują o komunijne przyjęcia bez alkoholu.

Warto pamiętać: jeżeli nie masz głowy do urządzania przyjęć, rozważ zorganizowanie poczęstunku w restauracji. Z pewnością odejmiesz sobie sporo pracy, oznacza to jednak większe wydatki (ok. 100 zł na osobę).

Jaki prezent podarować dziecku podczas przyjęcia?

  1. Rodzice chrzestni zwyczajowo ofiarowują prezenty nawiązujące do religijnego charakteru uroczystości. Może to być np. złoty krzyżyk, pięknie wydana Biblia dla dzieci, medalik z łańcuszkiem czy nawet gustowny święty obrazek do powieszenia nad łóżkiem.
  2. Jeśli ciocia czy wujek deklarują gotowość kupienia czegoś atrakcyjnego, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz zaproponować łyżworolki, czy grę komputerową.
  3. Pozostałym członkom rodziny daj jasny sygnał, że mogą spokojnie kupić całkiem tanie upominki – np. zabawkę, płytę czy pięknie ilustrowaną książkę. Ważne, by poprzeczka nie została ustawiona zbyt wysoko, zwłaszcza jeśli krewni nie są ludźmi zbyt zamożnymi.
Warto pamiętać: poproś gości, by nie wręczali prezentów przed wyjściem do kościoła. Dziecko i tak jest wtedy naładowane emocjami, więc nie ma

Jak zadbać o dziecko podczas komunijnego przyjęcia?

Postaraj się, aby podczas rodzinnego spotkania nic nie zmąciło radości malca. Nie przesadzaj z zakazami, strofowaniem i nie oczekuj, że pociecha będzie siedziała przy stole jak trusia. Twój smyk powinien czuć, że to jego dzień!
  • Gdy przyjęcie stanie się dla dziecka nużące, pozwól mu pójść na chwilę na podwórko i wyhasać się na świeżym powietrzu z rówieśnikami. Goście oczywiście są ważni, ale niech synek czy córeczka ma też czas dla siebie!
  • Okaż zrozumienie, gdy po powrocie z kościoła pociecha nie zachce przebrać się w inne ubranie. Trudno, najwyżej trzeba będzie później oczyścić strój.
Warto pamiętać: podekscytowanym uroczystością ośmiolatkom trudno jest utrzymać emocje w ryzach. Dlatego w tym wyjątkowym dniu pozwól dziecku na taryfę ulgową. Poplamiło obrus? Hałasuje? Przymknij na to oko!

Dowiedz się więcej o organizacji komunii:


na podstawie tekstu opublikowanego w dwutygodniku Przyjaciółka
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/11 miesięcy temu
W tych czasach trzeba upaść na głowę żeby organizować komunie w domu. Od czego są restauracje? Poza tym przyjęcie komunijne w restauracji nie wychodzi dużo drożej, a matka zaoszczędzi kilka dni ciężkiej roboty w kuchni, brania urlopu z pracy (przecież samo się nie ugotuje, a placki nie upieką, a doba ma tylko 24 godziny). Ludziom z Grodziska Mazowieckiego i okolic polecam restauracje Piknik. Organizowałam tam komunie syna i jestem bardzo zadowolona ze wszystkiego. Świetna organizacja, niedrogo, jedzenie bardzo dobre, ogromny ogród.
/rok temu
Komunię starszego dziecka robiłam w domu, ale już drugiemu wynajęliśmy salę w Rozdrożu. Koszty wyszły praktycznie takie same, a ile mniej miałam pracy!
/2 lata temu
My organizowaliśmy przyjęcie w restauracji, nie było u nas czasu i siły na ogarnięcie wszystkiego, zdecydowanie łatwiej było zorganizować na mieście. Wszystko odbyło się w klubie Creator we Wrocławiu creatorklub.pl/pl/oferta/organizacja-imprez i udało się bardzo fajnie. Menu pyszne, samo miejsce ładnie przystrojone.