Ile się daje na komunię do koperty?

Ile się daje na komunię fot. Adobe Stock
Przyjęło się, że największe kwoty na komunię dają dziadkowie i chrzestni (od 500 do 1500 zł), a goście z dalszej rodziny i znajomi wkładają do koperty ok. 300 zł. W 2021 roku na komunię wiele osób deklaruje, że planuje kupić wyroby numizmatyczne czy sztabki złota - są trwalsze, niż gotówka i mogą zyskać na wartości.
Edyta Liebert / 19.04.2021 17:14
Ile się daje na komunię fot. Adobe Stock

Ile dać na komunię, gdy jest się babcią, chrzestną albo po prostu gościem? Co roku wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kupić prezent na komunię czy może wręczyć pieniądze, a jeśli tak, to ile dać do przysłowiowej koperty. Widełki są dość szerokie: obdarowywany może spodziewać się w kopercie 200 zł, ale także i pięciokrotnie więcej.

Polacy coraz chętniej wydają pieniądze na przyjęcia komunijne, organizując je (o ile obostrzenia zamknięcia lokali nie będą obowiązywać) w restauracjach. Niemniej jednak pierwsza komunia 2021 prawdopodobnie upłynie pod znakiem domowych przyjęć w kameralnym, maksymalnie 30-osobowym gronie. Organizatorom takiego spotkania przyda się ściągawka, jak przygotować menu komunijne na 30 osób, ile kupić produktów i jak zorganizować przedsięwzięcie pod kątem logistycznym i budżetowym.

Obok kosztów związanych z komunią 2021, pojawia się także wydatek w postaci prezentu lub pieniędzy w kopercie. Bliska rodzina - chrzestni, dziadkowie i rodzice - najczęściej decydują się na pamiątkowy prezent na komunię dla dziewczynki w postaci biżuterii. Chłopcy najczęściej dostają w prezencie na komunię rowery, elektroniczne gadżety.

Niesłabnącą popularnością cieszą się złote dewocjonalia: medaliki, krzyżyki, kolczyki i bransoletki. Aby prezent się nie powtórzył, warto uzgodnić z członkami rodziny zakup pamiątkowych podarków ok. 1 miesiąc przed datą komunii.  

Niezmiennie do koperty na komunię 2021 warto dać pieniądze, niemniej jednak słabnący polski złoty sprawia, że warto rozważyć zakup złota inwestycyjnego, monet, numizmatów, małych sztabek czy silnej waluty, która nie straci na wartości. 

Ile na komunię od chrzestnej 2021

W zależności od statusu materialnego i sytuacji życiowej przyjęło się, że chrzestna lub chrzestny dają na komunię:

  • 500 - 1500 zł.

Warto mieć na uwadze, że zwyczajowo chrzestna kupuje pamiątkową złotą biżuterię lub dewocjonalia z grawerem, a chrzestny skupia się na prezencie „dla dziecka”, który sprawi mu przyjemność (hulajnoga elektryczna, rower, zegarek) lub wręcza pieniądze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć te pomysły: wręczyć i prezent, i gotówkę - można kupić pamiątkowy krzyżyk i podarować z pieniędzmi w kopercie. Można kupić wspólny prezent na komunię 2021 dla dziecka w postaci laptopa czy smartfona - warto uzgodnić to z rodzicami dziecka. 

Ile na komunię od babci i dziadka

Dziadkowie najczęściej należą do szczodrych darczyńców i o ile babcie chętnie kupują dewocjonalia (srebrne obrazy, ikony czy medaliki z wizerunkiem świętych), o tyle dziadkowie skłaniają się do dania pieniędzy w kopercie. Nie ma sztywnych widełek, ile wypada dać na komunię 2021 - wiele zależy od zamożności dziadków, liczebności wnuczków. Można się jednak spodziewać, że w kopercie od dziadków na komunię pojawi się:

  • od 700 zł do 2000 zł.

Ile na komunię 2021 od gości

Jeśli jesteś spokrewnionym z dzieckiem gościem i pojawiasz się ze swoją rodzina na przyjęciu komunijnym (np. 4-osobową), warto aby kwota w kopercie na komunię 2021 była choć równoważna z kosztem „talerzyka” - czy to w lokalu, czy w domu - zasada jest porównywalna z tą, ile dać w kopercie na ślub

  • 200 zł - jeśli pojawiacie się we dwoje,
  • 300 - 400 zł - jeśli pojawiacie się z małym dzieckiem, 
  • 400 - 600 zł - jeśli na przyjęciu komunijnym pojawiacie się w 4-osobowym komplecie z dziećmi w wieku kilku lat. 

Warto nadmienić, że wręczanie zbyt dużej kwoty na komunię w pewien sposób wywiera presję na rodzicach dziecka komunijnego, którzy z pewnością mogą poczuć się zakłopotani tym zobowiązaniem „na przyszłość”. Potem będą starali się taką samą lub zbliżoną kwotę, wręczyć w kopercie na komunię dziecku darczyńców. Weź to pod uwagę, jeśli dajesz pieniądze na komunię dziecku w rodzinie, dla której danie np. 800 zł w kopercie jest dużą luką w budżecie domowym

Czytaj także: Jak wytłumaczyć dziecku co to jest komunia?Mądre prezenty na komunię 2021Krótkie życzenia komunijne