Urlop rodzicielski 2021: ile trwa w częściach, w całości i komu przysługuje

Urlop rodzicielski 2021 fot. Adobe Stock
Urlop rodzicielski 2021 możesz wziąć w częściach i w całości. Na rodzicielskim możesz pracować i pobierać wciąż zasiłek macierzyński. Urlop rodzicielski przysługuje też ojcu.
Edyta Liebert / 01.02.2021 10:05
Urlop rodzicielski 2021 fot. Adobe Stock

Państwo daje rodzicom możliwość opieki nad dzieckiem i płaci im za ten czas. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest urlop rodzicielski, czy możesz wziąć go w częściach (i w jakich) oraz ile za to dostaniesz.

Spis treści:

 1. Urlop rodzicielski 2021 ile trwa
 2. Urlop rodzicielski w częściach
 3. Urlop rodzicielski w całości
 4. Komu przysługuje urlop rodzicielski
 5. Zasiłek rodzicielski - ile wynosi
 6. Praca na urlopie rodzicielskim

Urlop rodzicielski 2021 - ile trwa

Czym właściwie jest urlop rodzicielski? Otóż nie ma czegoś takiego jak roczny macierzyński, bo jeśli jesteś na urlopie macierzyńskim, to musisz wiedzieć, że jesteś na nim 20 tygodni, pozostałe 32 to właśnie urlop rodzicielski. A potem - jeśli chcesz/musisz - wracasz do pracy lub bierzesz urlop wychowawczy.

Urlop rodzicielski w częściach

Urlop rodzicielski może być do podziału między rodzicami, np. 16+16, 20+12 itd. Można go podzielić:

 • na maksymalnie 4 części,
 • każda z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni. 

Możecie wykorzystać urlop rodzicielski jednocześnie, ale wówczas trwa on 16 tygodni. Urlop, z którego nie może korzystać ojciec, to pierwsze 14 tygodni od narodzin dziecka. Kolejne okresy mogą już przejść dowolnie na tatę. 

Urlop rodzicielski w całości

Urlop rodzicielski jest naturalną kontynuacją urlopu macierzyńskiego i stąd mówi się o nich po prostu jak o macierzyńskim. Łączy je pobieranie zasiłku macierzyńskiego.

W rzeczywistości nie trzeba z niego korzystać od razu po macierzyńskim - urlop rodzicielski możesz wykorzystać aż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. 

Co wtedy z zasiłkiem? Nie przepada, jeśli chcesz wrócić do pracy, bo wypłaca go ZUS, a nie pracodawca. Ponadto, urlop rodzicielski możesz wykorzystać do opieki nad dzieckiem lub jako urlop od dziecka, jakkolwiek to brzmi: możesz zatrudnić nianię, posłać dziecko do żłobka lub zaangażować babcie, a sama np. wrócić do pracy w pełnym (bądź nie) wymiarze godzin. Prawo na to zezwala. 

Komu przysługuje urlop rodzicielski + wniosek

Żeby nie było tak łatwo - urlop rodzicielski nie przysługuje każdemu rodzicowi. Prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywa się dzięki umowie o pracę lub własnej działalności.

Wniosek o urlop rodzicielski należy złożyć max. 21 dni po porodzie i wówczas najlepiej zadeklarować jego wymiar, bo od tego zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego z podziałem na miesiące. Pamiętaj, że masz obowiązek powiadomić pracodawcę o fakcie urodzenia dziecka.

Do wniosku o macierzyński + rodzicielski dołączasz wtedy:

 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci,
 • oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, przez drugiego z rodziców dziecka przez okres wskazany we wniosku.

Zasiłek rodzicielski - ile wynosi

Zasiłek rodzicielski wynosi tyle samo, co zasiłek macierzyński, jeśli matka zadeklarowała po porodzie, że bierze rok urlopu. Jak wiesz, możesz rozbić te 52 tygodnie, ale ma to swoje konsekwencje finansowe. W okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego, rodzic otrzymuje zasiłek w wysokości:

 • 80% podstawy wymiaru zasiłku (wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego musisz złożyć nie później niż 21 dni po porodzie),
 • w wysokości 100% za 6 tygodni rodzicielskiego, a za pozostałą jego część 60% (jeśli wniosek nie będzie złożony w terminie lub tak zadecydował wnioskujący).

Praca na urlopie rodzicielskim

Na urlopie rodzicielskim możesz pracować maksymalnie na 1/2 etatu. Musisz wiedzieć, że wówczas ucinasz sobie wysokość zasiłku. 

Wysokość zasiłku rodzicielskiego osoby pracującej na część etatu oblicza się, dzieląc wymiar czasu pracy podjętej w czasie urlopu rodzicielskiego, przez wymiar czasu pracy wykonywanej przed pójściem na urlop. Czas spędzony na urlopie rodzicielskim jest również o połowę krótszy - nie musi się to opłacać, prawda?

Jeśli masz możliwość wykonywania zleceń/dzieł, wówczas nazywa się to potocznie dorabianiem na macierzyńskim. Jest legalne, ale to trochę jak stąpanie po kruchym lodzie. Warto pamiętać, że jeśli wykonujesz dorywczo pracę bardzo podobną do tej, którą wykonywałaś przed urlopem u pracodawcy, to możesz narazić się na kary. Także na wypowiedzenie, jak już skończysz zajmować się dzieckiem.

Przeczytaj o swoich prawach: Jak uzyskać urlop macierzyński po poronieniuCzy urlop wychowawczy jest płatny?Urlop wychowawczy: czy możesz zostać zwolniona?

18-25 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 150 zł
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 150 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.calzedonia.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
Rabat do -30%
Rabat do -30%
Rabat do -30% w sklepach stacj... więcej»
Kod rabatowy:HEGOS2024
Zobacz
+
Rabat do -30%
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% w sklepach stacjonarnych i na www.hegos.eu. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 699,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 499,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:HEGOS2024
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-20% na całą ofertę sklepu
-20% na całą ofertę sklepu
20% rabatu na wszystkie produk... więcej»
Kod rabatowy:szzw20
Zobacz
+
-20% na całą ofertę sklepu
Online

20% rabatu na wszystkie produkty nieprzecenione z wyłączeniem marki HKliving. Oferta dostępna na dutchhouse.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 389,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 311,99 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szzw20
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat -30% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat -30% na cały asortyment, również produkty przecenione. Kupuj na www.gap.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 239 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 167,30 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
REKLAMA