POLECAMY

Czy wiesz jak zapobiegać odleżynom?

Często zdarza się, że u osób ciężko chorych, leżących, bezwładnych pojawiają się odleżyny. Powstają one na częściach ciałach najbardziej narażonych na ucisk, który hamuje dopływ krwi do tkanek. Pierwszym objawem jest zaczerwienienie skóry, obrzęk i ból.
Czy wiesz jak zapobiegać odleżynom? fot. Czy.wieszjak.pl

Odpowiednio dobieraj i wyposaż łóżko chorego (materac przeciwodleżynowy, kółka pod pośladki, pięty i łokcie, poduszki – dostępne w sklepach rehabilitacyjnych).

Pobudzaj krążenie krwi w tkankach narażonych na ucisk: wcieraj spirytus 70% lub emulsje przeciw odleżynom, masuj, oklepuj.

Zabezpieczaj skórę chorego przed działaniem wilgoci, myj ją wodą z mydłem, dokładnie osuszaj i talkuj.

Często zmieniaj pozycję chorego (jeżeli jest to możliwe nawet co godzinę). Przy ułożeniu bocznym nogi nie mogą się nawzajem uciskać – należy zastosować małą poduszkę .

Dbaj o dokładne ścielenie łóżka (prześcieradło bez zmarszczek, okruchów).

W zapobieganiu odleżynom ważna jest obserwacja skóry. Odleżyny pogarszają samopoczucie chorego, niosą niebezpieczeństwo zakażenia, goją się trudno i długo. Dobre pielęgnowanie może chorego uchronić przed ich wystąpieniem.

Gdy podejmiesz szybkie działania, możesz samodzielnie doprowadzić do wyleczenia. W przypadku powstania głębokich ran, konieczna jest pomoc lekarska.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 lata temu
No i plam nie zostawia. Ale i tak najważniejsze to działanie, bo związki zawarte w żelu pomagają w odbudowaniu skóry.
/3 lata temu
[quote=~elizzla] Curiosin zdecydowanie jest bardziej wygodny i praktyczny w użyciu. Moja babcia nie znosiła smarowania maściami i nakładaniem opatrunków. [/quote] o tak, moja mama jak trafiła na dłużej do szpitala też nie znosiła maści, dopóki nie trafiliśmy na ten żel. Najważniejsze oprócz działania było to, że nie śmierdzi jak większość maści i szybko się wchłania.
/3 lata temu
Curiosin zdecydowanie jest bardziej wygodny i praktyczny w użyciu. Moja babcia nie znosiła smarowania maściami i nakładaniem opatrunków.
POKAŻ KOMENTARZE (5)