POLECAMY

Czy karmić dziecko na żądanie

Pediatra radzi, czy karmienie piersią na żądanie jest dobre dla niemowlęcia.
Czy karmić dziecko na żądanie

Moja córka ma sześć tygodni i dotychczas karmiłam ją co trzy godziny, a siostra twierdzi, że powinnam ją karmić na żądanie. Proszę mi wyjaśnić dokładniej, co to znaczy. Przecież nie zawsze płacz oznacza, że dziecko jest głodne. Krystyna


Proszę nie martwić się na zapas – szybko zorientuje się Pani, kiedy córeczka jest głodna, a kiedy płacze z innego powodu.

Zazwyczaj głodne niemowlę budzi się, szuka piersi, ssie piąstkę, często zaczyna płakać, a po przystawieniu do piersi uspokaja się i zaczyna ssać.

Metoda karmienia na żądanie jest najbardziej racjonalnym sposobem żywienia dziecka, gdyż pozwala mu jeść wtedy, kiedy odczuwa głód. Ma to wielkie znaczenie dla prawidłowego rozwoju. Zatem karmienia powinny odbywać się tak często, jak dziecko sobie życzy.

Oczywiście niemowlęta zachowują się różnie – "zgłaszają się" do karmienia w różnych, nie zawsze jednakowych odstępach czasu. Ważne jest, by dziecko jadło przynajmniej osiem razy na dobę, choć na ogół liczba karmień jest większa.

Dodam, że dla normowania się laktacji istotne są karmienia nocne. Wtedy we krwi karmiącej mamy wzrasta stężenie prolaktyny, co prowadzi do wytwarzania większej ilości mleka.


prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)