Prezent dla rocznego dziecka fot. Adobe Stock

Prezent dla rocznego dziecka - pomysły dla chłopca i dziewczynki

Idealny prezent dla rocznego dziecka to taki, który działana różne zmysły jednocześnie (wzrok, słuch, dotyk). Zabawki dla rocznych dzieci powinny uczyć je logicznego myślenia, ułatwiać poznawanie kształtów, form, kolorów.
Edyta Liebert / 01.11.2019 13:40
Prezent dla rocznego dziecka fot. Adobe Stock
Pierwsze urodziny, święta, Dzień Dziecka - okazji do obdarowania maluchów jest sporo. Jak nie zginąć w gąszczu zabawek dla dzieci i wybrać doskonale trafiony prezent dla rocznego dziecka?
 
Na skróty:

Jaki prezent dla rocznego dziecka

12-miesięczny maluch potrafi już raczkować, a zatem poznaje świat z perspektywy mobilnego małego człowieka. Zdominował już meble i podłogę w każdym pokoju, bawi się szufladami, sprawia mu radość zamykanie i otwieranie szafek, dopasowywanie kluczyków do dziurek, trzaskanie drzwiami czy maltretowanie przycisków na pralce.
 
Część dzieci około roku umie już chodzić! To kamień milowy w życiu malucha i jego rodziców, a prezenty dla rocznego dziecka, które stawia już kroki (czy nawet biega), warto kupić na wyrost i nie sugerować się mocno oznaczeniami na pudełkach.
 
Roczniak doskonale rozumie polecenia (czy je wykonuje, to zależy od temperamentu), rozróżnia zabawki i ma swoje preferencje. Wie, kim jest babcia, a kim ciocia, świadomie uczy się słów i uwielbia powtarzać ruchy i wyrazy, które przypadną mu do gustu. Prezent dla rocznego dziecka musi wspierać jego rozwój, a nauka najłatwiej przychodzi wtedy, gdy towarzyszą jej emocje, endorfiny i adrenalina. 
 
Pamiętaj, że na tym etapie dziecko potrzebuje zabawek, które uczą go logicznego myślenia, są barwne i pobudzają kilka zmysłów jednocześnie. Mogą to być klocki, sortery, interaktywni przyjaciele czy książki z ruchomymi elementami. Maluch potrafi już dbać o innych: cenne okażą się wszelkie zabawki-zwierzątka.
 
Prezent dla roczniaka powinien posiadać certyfikat CE, być bezpieczny pod kątem konstrukcji (małe elementy nie są wskazane) i materiałów, z jakich został wykonany (drewno pomalowane odpowiednimi farbami, bezpieczne tworzywo plastikowe). 
 

Zasady kupowania prezentu dla rocznego dziecka

  1. Jeśli niewiele wiesz o zainteresowaniach dziecka, zapytaj rodziców, co mogłoby się spodobać maluchowi i na jakim etapie rozwoju jest teraz.
  2. Kupuj zabawki na wyrost, ale bez przesady: zobacz, czy danym elementem dziecko może bawić się już teraz, a pozostałymi, mniejszymi, np. za rok. 
  3. Sugeruj się opiniami poprzednich kupujących i rodziców: niska promocyjna cena czasem idzie w parze z mierną popularnością zabawki i jej nieprzydatnością.
  4. Kupując książeczki, zwracaj uwagę na ilość tekstu i solidność stron: cienki papier i długie opowiadania to nie jest dobry prezent dla rocznego dziecka. 
  5. Pamiętaj, że roczne dziecko nie dba o estetykę, a cieszy się z kolorów i faktur. Bardzo skromne zabawki mogą wyglądać dla niego mało atrakcyjnie, kiedy zestawisz je z barwnymi układankami, mówiącymi maskotkami czy pędzącymi żółwiami. 
  6. Sprawdzaj pochodzenie zabawek i jakość. Certyfikaty bezpieczeństwa powinny być w widocznych miejscach - oznaczenie CE jest absolutną koniecznością.
  7. Poczuj się jak mały odkrywca i potraktuj zakup prezentu dla rocznego dziecka jak wyzwanie i przypomnij sobie dzieciństwo! Nie traktuj tego jak obowiązku. 

Puzzle, memory, układanki

Początkowo tego typu zabawki nie są wykorzystywane w maksymalnie możliwy sposób: nie oczekuj, że roczne dziecko w mig ułoży drewniane puzzle czy będzie poprawnie bawić się w memory.
 
Niemniej jednak wszystkie zabawki tego typu rozwijają pamięć, zręczność, chwyt szczypcowy i logiczne myślenie. Trening czyni mistrza. Kolorowe wieże i układanki z płaskich klocków, umieszczanie zwierzątek w odpowiednich polach na namalowanej farmie to olbrzymie sukcesy dla małego człowieka i uczą go też pewności siebie.
Puzzle drewniane Wesoła Farma, Janod, cena ok. 45 zł

Puzzle drewniane na prezent dla roczniaka

Klocki, przeplatanki, sortery

Roczne dzieci są zafascynowane odkryciem przyczynowo-skutkowości. Co się stanie, jeśli upuszczę widelec? Jak zachowa się niebieska kulka, jeśli pchnę ją na tej małej zjeżdżalni?
 
Roczniak - chcąc nie chcąc - nabywa podstawową wiedzę nt. fizyki i funkcjonowania świata. Rodzice też, ale raczej zdają sobie sprawę, że chcieliby, żeby grawitacja nie działała tak dobrze za każdym razem ;)
 
Każda mała dziurka na klocek, plastikowa nakrętka są atrakcyjne dla małych rączek. Wieża budowana z klocków robi wrażenie, a jej zburzenie daje poczucie władzy.
 
Małe dziecko przechodzi płynnie z etapu rozrzucania i wyjmowania do składania i wkładania, choć te drugie czynności mogą stanowić jakieś 10 procent tych pierwszych.

Drewniana piramidka edukacyjna sorter, Viga Toys, cena ok. 59 zł

Drewniana piramidka Viga Toys na prezent dla rocznego dziecka

 

Zabawki interaktywne

Wielu rodziców obiecuje sobie, że będą rozwijać dziecięcą kreatywność wręczaniem im garnków, misek i drewnianych sztućców, ale koniec końców maluch w końcu dostaje na prezent grający garnuszek, uśmiechniętego jeża czy wyśpiewującego melodię misia.
 
W pewnym momencie te zabawki stają się ratunkiem: rodzic nie zawsze ma czas na wyśpiewywanie bajek, a z kolei zabawka, która ma wbudowany mikrofon, zawsze cierpliwie będzie je powtarzać, prawda?
 
Ponadto takie zabawki uczą dźwięków oraz wymowy, prezentują odgłosy zwierząt (nie znam rodzica, który potrafi naśladować więcej, niż 10), pokazują co się stanie, jeśli naciśnie się przycisk czy przekręci pokrętłem, a zatem uczą też samodzielnego myślenia. 

Zabawka podróżnik Miś podróżnik, Chicco, cena ok. 129 zł

Miś podróżnik dla dziecka Chicco

Kiedy roczne dziecko stawia już kroki, jest zafascynowane ruchem i trzeba go motywować i zachęcać. Prezentem dla rocznego dziecka może być np. jeździk - to prezent z wyższej półki, ale służy na długi czas. Najlepiej, jeśli będzie wykonany z drewna i będzie posiadał kilkustopniową regulację wysokości

Roczna dziewczynka ucieszy się z wózka dla lali, w którym umieści ukochaną zabawkę czy pluszaki (tak, w tym wieku maluchy już chcą opiekować się bobasami!).

Piękne i kolorowe drewniane pchacze mogą też pełnić funkcję skrytki na skarby, mogą się w nich mieścić klocki czy miejsce na produkty „kupione” u mamy ;)

Chodzik, pchacz i wózek w jednym, Szalony Piesek, Janod, cena ok. 299 zł

Zabawka dla rocznego dziecka wózek jeżdzik pchacz janod

 

Wbijanki i przeplatanki sznurkowe

Rozwój manualnych zdolności i przyczynowo-skutkowości zapewnią też przybijanki i wbijanki: to ni mniej, ni więcej zabawki, które polegają na prawidłowym umiejscowieniu elementu i wbiciu go np. za pomocą młotka. 

Dziecko zapoznaje się z kształtami i... swoimi emocjami. Usilne stukanie źle dopasowanego do miejsca klocka, może być frustrujące, ale kształtuje cierpliwość i sumienność.

Przeplatanki z małymi dziurkami z kolei uczą wytrwałości i precyzji: o ile dość łatwo włożyć klocek o średnicy 4 cm, o tyle umieścić sznurek w dziurce wielkości grosza - nie. Trening dla paluszków murowany.

Drewniana deseczka do wbijania, Ptaszki, Legler, cena ok. 65 zł

Drewniana wbijanka deseczka do wbijania ptaszki Legler

Książki

Każdego miesiąca na rynku wydawniczym pojawiają się nowe książki dla najmłodszych. W ich przypadku ebooki nie mają racji bytu - im książeczka jest bardziej kolorowa, sensoryczna i aktywizująca, tym lepiej. 

Otwierane okienka czy przesuwne elementy, wycięte kształty zachęcają do eksplorowania historii i kartkowania lektury. To najprostszy, a najbardziej trafiony prezent dla rocznego dziecka!

Książka Dzień dobry, Marti Meritxell, Salomo Xavier, cena 19,99 zł

Książka Dzień dobry na prezent dla roczniaka

 

Zabawki muzyczne dla roczniaka

Tu trzeba być ostrożnym i wyważonym; zanim kupisz rocznemu dziecku instrument, skonsultuj się z rodzicem. Wiele malców jest wręcz stworzonych do tworzenia polifonii, co piąty mógłby mieć na imię Fryderyk lub Amadeusz, a co 10 mógłby się szkolić pod okiem DJ-a. 

Niemniej jednak o ile muzykalne i roztańczone dzieci cieszą oko, o ile męczą niekiedy uszy rodziców i sąsiadów. W grę oczywiście wchodzą cymbałki, pianinka czy bębenki: wybór pozostaw jednak rodzicom :)

Uczące pianinko malucha, Fisher Price, cena ok. 54 zł

Uczące pianinko Fisher Price na prezent dla rocznego dziecka

 

Więcej pomysłów na prezent dla dziecka: Prezenty dla dziecka (0-10 lat)Prezenty dla niemowlakaPrezenty dla dwulatkaPrezenty dla przedszkolakaPrezenty dla nastolatka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)