Prezent dla rocznego dziecka - pomysły dla chłopca i dziewczynki

Prezent dla rocznego dziecka na święta fot. Adobe Stock
Idealny prezent dla rocznego dziecka to taki, który działana różne zmysły jednocześnie (wzrok, słuch, dotyk). Zabawki dla rocznych dzieci powinny uczyć je logicznego myślenia, ułatwiać poznawanie kształtów, form, kolorów.
Edyta Liebert / 29.10.2020 17:39
Prezent dla rocznego dziecka na święta fot. Adobe Stock

Wybór prezentu dla rocznego dziecka to trudne zadanie. Jak nie zginąć w gąszczu zabawek i wybrać coś, co przyda się nie tylko przez kilka najbliższych miesięcy, ale posłuży nieco dłużej?

Spis treści:

  1. Jaki prezent dla rocznego dziecka?
  2. Zasady kupowania prezentu dla roczniaka
  3. Puzzle, memory, układanki
  4. Klocki, sortery
  5. Zabawki interaktywne 
  6. Jeździki, wózki, pchacze
  7. Wbijanki i przeplatanki
  8. Książki jako prezent na święta dla rocznego dziecka

Jaki prezent dla rocznego dziecka?

Część dzieci około roku umie już chodzić! To kamień milowy w życiu malucha i jego rodziców, a prezenty dla rocznego dziecka, które stawia już kroki (czy nawet biega), warto kupić na wyrost i nie sugerować się mocno oznaczeniami na pudełkach.

Roczniak doskonale rozumie polecenia (czy je wykonuje, to zależy od temperamentu), rozróżnia zabawki i ma swoje preferencje. Wie, kim jest babcia, a kim ciocia, świadomie uczy się słów i uwielbia powtarzać ruchy i wyrazy, które przypadną mu do gustu. Prezent dla rocznego dziecka musi wspierać jego rozwój, a nauka najłatwiej przychodzi wtedy, gdy towarzyszą jej emocje, endorfiny i adrenalina.

Pamiętaj, że na tym etapie dziecko potrzebuje zabawek, które uczą go logicznego myślenia, są barwne i pobudzają kilka zmysłów jednocześnie. Mogą to być klocki, sortery, interaktywni przyjaciele czy książki z ruchomymi elementami. Maluch potrafi już dbać o innych: cenne okażą się wszelkie zabawki-zwierzątka.

Prezent dla roczniaka powinien posiadać certyfikat CE, być bezpieczny pod kątem konstrukcji (małe elementy nie są wskazane) i materiałów, z jakich został wykonany (drewno pomalowane odpowiednimi farbami, bezpieczne tworzywo plastikowe). 

Zasady kupowania prezentu dla rocznego dziecka

  • Jeśli niewiele wiesz o zainteresowaniach dziecka, zapytaj rodziców, co mogłoby się spodobać maluchowi i na jakim etapie rozwoju jest teraz.
  • Kupuj zabawki na wyrost, ale bez przesady: zobacz, czy danym elementem dziecko może bawić się już teraz, a pozostałymi, mniejszymi, np. za rok. 
  • Sugeruj się opiniami poprzednich kupujących i rodziców: niska promocyjna cena, czasem idzie w parze z mierną popularnością zabawki i jej nieprzydatnością.
  • Kupując książeczki, zwracaj uwagę na ilość tekstu i solidność stron: cienki papier i długie opowiadania to nie jest dobry prezent dla rocznego dziecka. 
  • Pamiętaj, że roczne dziecko nie dba o estetykę, a cieszy się z kolorów i faktur. Bardzo skromne zabawki mogą wyglądać dla niego mało atrakcyjnie, kiedy zestawisz je z barwnymi układankami, mówiącymi maskotkami czy pędzącymi żółwiami. 
  • Sprawdzaj pochodzenie zabawek i jakość. Certyfikaty bezpieczeństwa powinny być w widocznych miejscach - oznaczenie CE jest absolutną koniecznością.
  • Poczuj się jak mały odkrywca i potraktuj zakup prezentu dla rocznego dziecka jak wyzwanie i przypomnij sobie dzieciństwo! Nie traktuj tego jak obowiązku. 

Puzzle, memory, układanki

Początkowo tego typu zabawki nie są wykorzystywane w maksymalnie możliwy sposób: nie oczekuj, że roczne dziecko w mig ułoży drewniane puzzle czy będzie poprawnie bawić się w memory.

Niemniej jednak wszystkie zabawki tego typu rozwijają pamięć, zręczność, chwyt szczypcowy i logiczne myślenie. Trening czyni mistrza. Umieszczanie zwierzątek w odpowiednich polach na namalowanej farmie to olbrzymie sukcesy dla małego człowieka i uczą go też pewności siebie.

Klocki i sortery rozwijające zręczność

Roczne dzieci są zafascynowane odkryciem przyczynowo-skutkowości. Co się stanie, jeśli upuszczę widelec? Jak zachowa się niebieska kulka, jeśli pchnę ją na tej małej zjeżdżalni? Roczniak - chcąc nie chcąc - nabywa podstawową wiedzę nt. fizyki i funkcjonowania świata. Rodzice też, ale raczej zdają sobie sprawę, że chcieliby, żeby grawitacja nie działała tak dobrze za każdym razem.

Każda mała dziurka na klocek, plastikowa nakrętka są atrakcyjne dla małych rączek. Wieża budowana z klocków robi wrażenie, a jej zburzenie daje poczucie władzy.

Małe dziecko przechodzi płynnie z etapu rozrzucania i wyjmowania, do składania i wkładania, choć te drugie czynności mogą stanowić jakieś 10 procent tych pierwszych.

Zabawki interaktywne jako prezent dla rocznego dziecka

Wielu rodziców obiecuje sobie, że będą rozwijać dziecięcą kreatywność wręczaniem im garnków, misek i drewnianych sztućców, ale koniec końców maluch w końcu dostaje na prezent grający garnuszek, uśmiechniętego jeża czy wyśpiewującego melodię misia. W pewnym momencie te zabawki stają się ratunkiem: rodzic nie zawsze ma czas na wyśpiewywanie bajek, a z kolei zabawka, która ma wbudowany mikrofon, zawsze cierpliwie będzie je powtarzać, prawda?

Ponadto takie zabawki uczą dźwięków oraz wymowy, prezentują odgłosy zwierząt (nie znam rodzica, który potrafi naśladować więcej niż 10), pokazują, co się stanie, jeśli naciśnie się przycisk czy przekręci pokrętłem, a zatem uczą też samodzielnego myślenia. 

Jeździki, wózki, pchacze

Kiedy roczne dziecko stawia już kroki, jest zafascynowane ruchem i trzeba go motywować i zachęcać. Prezentem dla rocznego dziecka może być np. jeździk - to prezent z wyższej półki, ale służy na długi czas. Najlepiej, jeśli będzie wykonany z drewna i będzie posiadał kilkustopniową regulację wysokości

Roczna dziewczynka ucieszy się z wózka dla lalki, w którym umieści ukochaną zabawkę czy pluszaki (tak, w tym wieku maluchy już chcą opiekować się bobasami!).

Piękne i kolorowe drewniane pchacze mogą też pełnić funkcję skrytki na skarby, mogą się w nich mieścić klocki czy miejsce na produkty „kupione” u mamy.

Wbijanki i przeplatanki sznurkowe

Rozwój manualnych zdolności i przyczynowo-skutkowości zapewnią też przybijanki i wbijanki: to ni mniej, ni więcej zabawki, które polegają na prawidłowym umiejscowieniu elementu i wbiciu go np. za pomocą młotka. 

Dziecko zapoznaje się z kształtami i... swoimi emocjami. Usilne stukanie źle dopasowanego do miejsca klocka, może być frustrujące, ale kształtuje cierpliwość i sumienność.

Przeplatanki z małymi dziurkami z kolei uczą wytrwałości i precyzji: o ile dość łatwo włożyć klocek o średnicy 4 cm, o tyle umieścić sznurek w dziurce wielkości grosza - nie. Trening dla paluszków murowany.

Książki na prezent dla rocznego dziecka na święta

Każdego miesiąca na rynku wydawniczym pojawiają się nowe książki dla najmłodszych. W ich przypadku ebooki nie mają racji bytu - im książeczka jest bardziej kolorowa, sensoryczna i aktywizująca, tym lepiej. 

Otwierane okienka czy przesuwane elementy, wycięte kształty zachęcają do eksplorowania historii i kartkowania lektury. To najprostszy, a najbardziej trafiony prezent dla rocznego dziecka!

Zobacz więcej pomysłów na prezent świąteczny: Prezent dla mamy na święta
Prezent dla taty na święta
Wspólny prezent dla rodziców na święta
Prezent dla babci na święta
Prezent dla dziadka na święta
Prezent dla teścia na święta
Prezent dla teściowej na święta
Prezent dla żony na święta
Prezent dla męża na święta
Prezent dla chłopaka na święta
Prezent dla dziewczyny na święta
Prezent dla niemowlaka na święta


Prezenty dla 2-latków i 3-latków na święta
Prezenty dla 4-latków i 5-latków na święta
Prezenty dla 6-latków, 7-latków i 8-latków na święta
Prezenty dla 9-latków i 10-latków
Prezenty dla nastolatków na święta
Prezent dla szefa lub szefowej na święta
Prezent dla przyjaciółki na święta
Pomysły na tanie prezenty świąteczne
Pomysły na prezenty świąteczne do 20 zł
Pomysły na prezenty świąteczne do 50 zł
Pomysły na prezenty świąteczne do 100 zł

Redakcja poleca

REKLAMA