POLECAMY

Zygmunt

Imię staro- wysoko- niemieckie; jego sens jest zbliżony do tego, jaki ma Zygfryd, a więc dotyczy zwycięstwa (sigu) i opieki (munt).
Zygmunt

Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich, cieszy się umiarkowaną, ale raczej stałą popularnością. W ostatnich latach do częstych imion u nas nie należy, bywały jednak okresy, gdy otrzymywał je znaczny procent noworodków. Nie trzeba chyba przypominać, że nosili je także nasi królowie (gdyby jednak ktoś zapomniał, podpowiadamy, że było ich trzech: Zygmunt Stary, Zygmunt August i Zygmunt III Waza). Imieniny Zygmunta wypadają w samym środku majowego długiego weekendu, czyli 2 maja.

Panowie o tym imieniu są pracowici, a jednocześnie – jak przystało na nosicieli monarszego imienia – ogromnie cenią sobie komfort i wygodę. Chętnie otaczają się luksusowymi przedmiotami, naturalnie jeśli stać ich na taki zbytek. Lecz nawet ci spośród nich, którzy muszą liczyć się z każdym groszem, starają się stwarzać wokół siebie choćby pozory nowoczesnego przepychu.

W przyszłości wielu Zygmuntów pomyśli o karierze literackiej. Większość z nich myśl zamieni w czyn, zapewne wzorując się na swoim dziewiętnastowiecznym imienniku Krasińskim. Dlatego kierujemy apel do wydawców – dajcie szansę debiutującym Zygmuntom!

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)