POLECAMY

Zuzanna

Imię hebrajskie (w oryginale „szoszannach”, co dosłownie oznacza „lilia”), rozsławione w Starym Testamencie, dzięki przypowieści o wiernej i cnotliwej żonie.
Zuzanna

W licznych językach znane są różne wersje tego imienia. Spośród nich warto wymienić odmiany angielskie: Susan, Susenne, Susie, Syzy, Sue, niemieckie: Susanne, Susanna, węgierskie: Zsuzsanna, Zsuzsa, Zsuzsi, Zsuzska oraz włoską: Susanna i hiszpańską: Susana. Imieniny przypadają 24 maja i 11 sierpnia.

Typowa Zuzanna, jak przystało na właścicielkę imienia o biblijnym rodowodzie, jest osobą dostojną, majestatyczną, otoczoną powszechnym szacunkiem, niezależnie od zajmowanej pozycji społecznej i - co aż niewiarygodne – od grubości portfela. Ale ponieważ kobieca natura do stałych nie należy, Zuzanna nie stanowi tu wyjątku i niekiedy przeobraża się z czcigodnej matrony w płochą kokietkę. W obu wcieleniach potrafi mistrzowsko łamać męskie serca.

Za jakiś czas panie o tym „liliowym” imieniu mogą zacząć masowo wyprowadzać się na wieś, o ile dotąd mieszkają w mieście. Pod tym względem ich sytuacja będzie przypominać przyszły los Niceforów. Z jedną różnicą: Zuzanny, które już zasiedlają obszary wiejskie, nadal będą to robić. Można więc prognozować, że niebawem na polskich wsiach... zakwitną lilie.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)