POLECAMY

Zadbaj o siebie w ciąży

Na to, jak przebiega ciąża wpływa atmosfera w domu, życzliwość męża, styl życia, a nawet twój nastrój. Spraw, by wpływ ten był jak najlepszy.
Zadbaj o siebie w ciąży fot. Panthermedia
* Spaceruj na świeżym powietrzu. Jeśli uprawiałaś do tej pory jakiś sport, zapytaj swojego lekarza, jakie formy aktywności są dla ciebie wskazane.

* Dbaj o relaks i odpoczynek. Ciąża nie jest chorobą, jednak stanowi obciążenie dla organizmu. Jeśli jesteś zmęczona, połóż się w ciągu dnia, słuchaj przyjemnej muzyki, czytaj pogodne książki.

* Wyklucz używki. Nie pal papierosów i poproś, by w twoim otoczeniu nikt nie palił (palenie bierne też szkodzi), nie pij alkoholu, napojów energetyzujących i typu cola, ogranicz picie kawy i mocnej herbaty. Nie przyjmuj żadnych leków bez porozumienia z lekarzem.

* Stosuj bogatą, zrównoważoną dietę. Jeśli lekarz zaleci preparaty wielowitaminowe, nie zapominaj o nich. Niektóre doniesienia naukowców łączą niedobór magnezu, którego przejawem są skurcze łydek lub powiek, ze skurczami macicy i zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego.

* Nie przepracowuj się. Przyszła mama nie może dźwigać (nawet niezbyt ciężkich zakupów). Jeśli pracujesz na stojąco - zmieniaj pozycję, siedząc przy komputerze - często wstawaj.

* Unikaj dalekich podroży. Zarówno samolotem, jak i samochodem - zwłaszcza do krajów o gorącym klimacie.
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)