Wiek ciąży w badaniu usg

Nie pamiętam daty miesiączki. Lekarz podał mi wiek ciąży 6 tygodni i 2 dni. Stwierdził, że to od zapłodnienia tzn. pęcherzyk ma chyba 18 mm.

Wiek ciąży w badaniu usg

Nie pamiętam daty miesiączki. Lekarz podał mi wiek ciąży 6 tygodni i 2 dni. Stwierdził, że to od zapłodnienia tzn. pęcherzyk ma chyba 18 mm. Ale czytam, czytam i wyczytałam, że usg podaje wiek ciąży od OM? To jak to w końcu jest? Proszę mi to wytłumaczyć. Mi powiedział, że OM jest datą ogólnie przyjęta a usg podaje od zapłodnienia. Czy tak może być?

Maria

Wiek ciąży w położnictwie i ginekologii oblicza się według daty ostatniej miesiączki. Również aparaty usg są tak zaprogramowane, że obliczają wiek ciąży według daty ostatniej miesiączki. Należy rozumieć to tak, że aparat dodaje dwa tygodnie do rzeczywistego wieku ciąży od chwili zapłodnienia. Dziecko mierzy od 14 do 20 mm w 8 tygodniu ciąży (od OM) czyli w 6 tygodniu ciąży licząc od daty zapłodnienia. Może lekarz miał na myśli to, że licząc od OM to jest 8 tygodni ciąży, ale że to umowna data to rzeczywisty czas trwania ciąży jest 6 tygodni. To już musi pani wyjaśnić z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)